Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018’de Araba Üreticilerinin Çıkartacağı RS ve GTI Modelleri!

Otomobil üreticileri 2018 için GTI modelleri hakkında bilgiler vermeye başladı. Şimdi tanıdığımız modellerin, hızlı versiyonlarının en yeni hallerine bakalım!
2018’de Araba Üreticilerinin Çıkartacağı RS ve GTI Modelleri!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

GTI dediğimizde ilk akla gelen eminim Peugeot 106-206 GTI olur. Şahsen ilk olarak aklıma benim bunlar geliyor! GTI, üreticilerin genelde B ve C segmenti model aralıklarına çıkartmış olduğu ve serilerin güçlü temsilcilerine vermiş olduğu isimdir. Aslında sadece GTI genellenmiş ismi olsa da, RS daha çok kullanılıp isimlendiriliyor. Firmaların GTI veya RS altın üretime aldıkları araçları genel olarak güç temsilcisi oluyor. Genelde 90 hp-120 hp arasında güçlerde olan otomobiller, birden 200 ve üzeri güçlere çıkmaktadır.

Örnek verecek olursak Ford’un Focus modeli 125 hp benzinli modeli Focus ST olduğu anda 250 hp, biraz daha güç isteyenlere de Focus RS olup 350 beygirlere gelmektedir. Ancak bizim şuandaki içeriğimiz B segmentine dayalı RS modellerdir. Renault, Toyota, Volkswagen, Hyundai, Peugeot, Seat, Citroen ve Ford B segmenti 2018-2019 GTI modellerinin nasıl olacağı hakkında ufak çıtlatmalar yaptı. Bizde sizler için gelecek sene çıkışları olacak B’nin en hızlı modellerini sırasıyla vereceğiz.

İşte 2018-2019 Yılının En Hızlı Küçük Otomobilleri:

1 Renault Clio RS

Renault Clio RSRenault, Clio Rs harekatını 2. nesli ile başlatmıştı. Clio Sport adınında kullanıldığı bu model, 1998 yılından beri Renault’un performans birimleri tarafından geliştirilmektedir. Normal Clio modellerine göre RS’lere daha özenli bir çalışma yapılmaktadır. Clio RS’lerin motor hacimleri 2.0 litre olarak belirlenip güçleri 200 ve 200+ şeklinde yüklenmektedir. Son olarak Clio 4 Serilerinin RS modellerini görmüştük.

Clio II RS Modeli

Clio II RS ModeliRenault’un ilk yüz değiştirme operasyonu yapılan Clio 4‘ler, güç modellerini en iyi şekilde sunabilmektedir. Renault, son zamanlarda bir çok firmanında dönüş yaptığı daha küçük motor hacimlerinden fazla güç üretmeyi Clio 4 Serisinede uygulamıştı. 2.0 litre olan üniteler 1.6 litreye çekilmişti.

GCM Yatırım Banner

Gelişen teknoloji sayesinde hacim olarak küçük düşünülse de, çıkan performans sonuçları oldukça tatmin edici oluyor. Performansın ne denli iyileştiğini Clio III RS Serilerinin hızlanma ve top speed değerlerinden anlayabiliriz. Clio III 0-100 km hızlanmasını 6.9 saniyede tamamlarken, 1.6 litre hacimli Clio IV 6.7 saniyede hızlanabilmektedir.

Clio III RS Modeli

Clio III RS ModeliRenault, Clio V Serilerini tahminen 2019 yılı için çıkarma planları içerisinde. Talisman ve Megan ile başlayıp devam eden yeni Renault tasarımlarına Clio modelinin de uyacağını görüyoruz. Ancak Clio V Serilerinin daha öncesinde RS modellere ilişkin görüntüleri sızdırıldı. Özellikle ön kısım hatları yeni nesil Renault’lara benziyecek şekilde yapılmış. 5 kapılı gövde yapısına sahip Clio V RS’in motor ünitelerinde gerçekleşen gelişimler de dikkat çekici.

Clio IV RS Modeli

Clio IV RS ModeliSon çıkacak Clio V RS‘in motor hacmi aynı bırakılıp, güç konusunda takviyeler yapılacağı bildirildi. Clio V’in tahminen 250 hp güç üretmesi bekleniyor. Renault mühendislerinin güce bağlı olarak hız konusunda oldukça iddialı oldukları gözüküyor.

2 Toyota Yaris GTI

Toyota Yaris GTIToyota, aslında bu konuya geç kalmış bir firma diyebiliriz. Baktığımızda Corolla modelinden başka yüksek güçler yüklediği modeli yok diyebiliriz. Aslında genel olarak Toyota GTI veya RS adı altında çıkarmış olduğu model yok diyebiliriz. Sadece benim bildiğim 2002 yılında Corolla!nın 9. nesli ile çıkan T-Sport‘un olduğunu biliyorum. Corolla T-Sport’da 1.8 litre hacmine sahip 192 beygir güç üreten motor koyulmuştu.

Bu motorla Corolla 8.4 saniyede 100 kilometre hıza çıkabiliyor. Bunun dışında spor tarzı GT86 modeli üzerinden devam ediliyor. Toyota’nın Yaris Sport GT modeline neden bu kadar hızlı karar verdiğini tek bir yerden anlayabiliriz! Yaris’in son olarak tanıtılan WRC aracında dolayıdır! En son 1999 yılında yarışlara katılan Yaris, bu sene itibariyle WRC ile yarışlara başlamıştı. Toyota 380 beygirlik Yaris WRC, hazır geliştirmişken bir de yol versiyonu yapma planlarını doğurmuş.

Yaris WRC

Yaris WRCToyota’nın Yaris Sport için oldukça farklı ve güçlü bir duruş hazırlığında. Eskiden kullanılan 1.8 litreler tekrar hayata geçirilecek gibi duruyor. Kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere göre Yaris Sport 210 beygir güç üretecek. Böyle bir planı duymak Ferrari’nin sürat teknesi çıkarması kadar ilgi çekici olmuş.

Tahmini teknik bilgi olarak; hızlanmasının 6.2 saniyede ve top speed değerinin 235 km/h civarlarında olacağı söylendi. Sonuç olarak 2018’de çıkacak olan Yeni Yaris Sport’u heyecan ve merakla bekliyoruz.

3 Citroen C3 Race

Citroen C3 RaceCitroen C3 Race adı altında sınıfının en güçlü modelini 2018 yılı için hazırlanıyor. Citroen’in şu anda güçlü bir araç çıkarmasının nedenini PSA Grubun bünyesinde bulunan Peugeot‘dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Citroen’in planı, grup üyelerinden DS ve Peugeot‘un motor teknolojilerinden yararlanmak olmuş.

Peugeot’un 208 GTI ve DS3‘de kullanılan motor, Citroen C3 Race içinde kullanılacak. Citroen’in süper spor araba alamayanların son zamanlarda favori arabaları haline gelen GTI araçların, küreselde ne kadar ilgi gördüğünü anlamış sanırım.

C3 Race

DS3 RaceCitroen C3 Race‘in şöyle bir baktığımız zaman rekabet etmesi gereken oldukça fazla güçlü temsilci var. Özellikle C3 Race’nin Clio ve Fiesta RS‘i zorlayacağını düşünüyorum. Nedenine geldiğiniz zaman; PSA Grup altın geliştirilen 1.6 THP motor ünitesinin ya aynı şekilde nakli yapılacak ya da 208 beygir güç üretebilen motorun, 220 beygirlik bir versiyonunu çıkaracaklar.

1.6 THP 208 hp’yi koyduklarını düşünürsek C3 Race 6.5 saniyede kalkış süresi verecektir. Beygirin artması durumda kalkış süresini 6-6.2 olarak tahmin etmekteyiz. B segmenti araçlar arasında rekabetin böylelikle daha çok kızışacağını anlıyoruz.

4 Ford Fiesta ST

Ford Fiesta STFord, Fiesta‘nın 6. nesli ile GTI sınıflarına, ST Serileri ile giriş yapmıştı. Kimi ülkede XR4 diye kimisinde ST olarak adlandırılıp satışları gerçekleştirildi. Fiesta için verilen bu rozet, hızı ve gücü temsil etmektedir. Yani ST, Fiesta’dan beklenmeyecek kadar agresif davranışlar sergileyebilen bir modeldir demek daha doğru olur. Çünkü Fiesta’nın boyutlarını düşündüğümüzde, kaput altına yerleştirilen motor araca göre ters orantılı.

İlk Fiesta ST’lere koyulan motor ünitesi 2.0 litre hacmindeydi. Duratec teknolojisine bağlı olarak üretilen ünite 150 hp güç sağlıyor. Gücü az gibi dursa da, 1.2 ton’luk ağırlıkla 8.4 saniyede 100 kilometre hıza çıkabiliyor.

Fiesta ST-1

Fiesta ST-1Ford, 7. nesil Fiesta’ya geçtiği zaman, ST modelini kapsamlı yenilikler ile çıkarmıştı. Karoser yapısının yanı sıra motor kısmında büyük revizyona gidilmişti. 2013 yılında Ford, Ecoboost motorlarının daha ilk safhasındaydı. ST ile beraber Ecoboost motora sahip her model performans konusunda tatmin edici olmuştu.

Fiesta ST 7. nesil 1.6 litre hacminde Ecoboost ünite ile çıkartıldı. Turbo destekli bu ünite 182 beygir güç üretebiliyor. 6.9 saniyede 0-100 kilometre kalkış süresini 6. nesil ile karşılaştırdığımızda arada 2 saniyeye fark çıkıyor. Yani hacim azaldı güç arttı!

Fiesta ST-2

Fiesta ST-2Bugünlerde elimize geçen resimlerde Ford, Fiesta’nın 8. nesil ST‘si ile ilgili planlarını yakaladık. 2019 yılına yönelik olan bu projede Ford’un motor teknolojisinde yine farklı bir metod izlediğini gördük. Yeni Ford Fiesta ST’de 1.6 litre hacimli ancak 3 silindirli bir ünite geliştirmiş. Güç olarak 200 hp tahmin edilse de, 250 hp‘ye kadar çıkacağı söyleniyor.

Bana en yakın değer 250 hp geliyor. Fiesta ST’nin rakipleri ile olan ilişkilerinin aynı düzeyde olması için 3 silindirden üretmesi gereken güçlerinde fazla olması gerekiyor.

5 Seat Ibiza Cupra

Seat Ibiza Cupraİspanyol Seat, Ibiza modelinin güçlü versiyonlarını 2. jenerasyonu ile başlatmıştı. MK2 platformu üzerinde yapılan İbiza’lar bu yıllarda GTI ismini kullanıyordu. İbiza GTI’lar o yıllara performans konusunda ileri bir çizgide ilerlemişti. 2.0 litre hacimli üretilen motorlar 150 beygir güç üretmektedir. Peugeot 206 GTI‘ların o zamanlar için en dişli rakiplerinden birisiydi diyebiliriz.

Ibiza Cupra 1

Ibiza Cupra 1İkinci neslin sonlarına doğru 3. jenerasyona hazır bir şekilde çıkmak adına, motor üniteleri değiştirilerek yollara Cupra R modelleri çıkış yapmaya başlamıştı. 1999 yılında hazırlanan üniteler VW’nin ünlü 1.8T‘leri nakledilmişti. Hacimlerin düşmeye başladığı 1.8T’lerden 180 beygire kadar güç alınabiliyordu.

Ibiza Cupra 2

Ibiza Cupra 2Biraz önce dediğimiz gibi 2. nesil İbiza Cupra‘ların motorları artık 3. nesle geçmişti. Yeni Ibiza’nın hacim ve güç oranları değiştirilmeden üretime alınmıştır.

Ibiza Cupra 3

Ibiza Cupra 3Ibiza’lar 4. nesle geçiş ile alt yapısında değişikliğe gidildi. Dünya devleri artık hem ekonomi hem de bu ekonomi içerisinde nasıl performans üretim derdine düşmüşlerdi. Ana firma VW‘nin Golf Serilerinin güncellemesi ile meşgul olurken Seat tarafını da unutmamış. Bu nesile Ibiza Cupra’lar 1.4 TSI ve 1.8 TSI olarak iki aşamada üretimleri yapıldı. 1.4L hacimli Ibiza 180 hp, 1.8L hacimli TSI ise 192 beygir güç üretmektedir.

Yani hacimler düşüş gösterse bile güçlerden ödün verilmediği anlaşılıyor.  5. nesil Ibiza Cupra’ların ise aynı motor hacimlerini tekrar koruması ve beygirin 200+ olması bekleniyor. İkinci atak ise isteğe bağlı olarak 4×4 sisteminin alınabilecek olmasıdır.

6 Peugeot 208 GTI

Peugeot 208 GTIPeugeot 208‘lerin 2012 yılında çıkış yapması ile 206 efsanesinin devamı niteliğinde olduğu anlaşılmıştı. 1. nesil 208’lerin 2014 yılında çıkış yapmasıyla GTI klasmanında tekrar hareketlenme başlamıştı. Kasa yapısı ve motorlar her şekilde yarışmaya hazırdı. Birde 208’in T16 887 beygirlik yarış versiyonun çıkışı ile her yol ortamında başarılı bir grafik çizmeyi başarmıştı.

208 GTI

208 GTIAslında biraz önce Citroen C3 Race modelini anlatırken 208 hakkında da konuşmuş olduk. PSA Grubun aynı ortamda üretiliyor olması paylaşıma açık bir ortam doğmasına neden oldu. 208 GTI’ın motor ünitesi C3’de olduğu gibi 1.6 THP 208 hp olarak çıkış yapacaktır. Ve yine C3’de olduğu gibi 6.5 saniyede kalkış süresi olacaktır. Dediğimiz gibi 208 beygirlik ünitenin çıkışa kadar değiştirilip 220 beygir olma ihtimalinin yüksek olduğunu tekrar söylüyoruz.

7 Audi S1-RS1

Audi S1-RS1Audi‘nin en küçük sınıfını temsil eden A1 serileri, hafif, sevimli ve atak olması ile dikkatleri üzerine çekmişti. Büyük abilerinin kullanmış olduğu tüm ekipmandan kendiside yararlanıyordu. 3 ve 5 kapılı olarak çıkış yapan A1’in 2015 yılında makyajlanması ile güçlü versiyonuda ortaya çıktı. Audi’nin ünlü RS Serilerinin ilk aşaması olan S‘ler, A1 Serilerinde S1 olarak belirlendi. Küçük bir araba ile yüksek hızlara ulaşmak isteyenlerin biçilmiş kaftanı oldu desek yerinde olacaktır.

Audi S1’e nasıl bir ünite koydularda bu şekilde hızlı gidiyor? Sorunun cevabı 2.0 litre hacminde 231 beygir güç üreten motorunda yatırıyor. Quattro dört çeker sisteminin standart olarak sunulduğu S1’lerde kalkış süresi 5.7 saniye olarak teknik verilere geçmiştir.

A Serisi S1-RS1

A Serisi S1-RS1Audi S1’lerin ikinci aşama yılı 2019’da 231 beygir güç üreten motor ünitesini 250 hp‘ye çıkarma planları olduğu bilgisini aldık. Böyle olduğu takdirde küçük savaşçı hızlanma ve top speed konusunda büyük abisi RS6 Avant‘a oldukça yaklaşacaktır. Diğer bir yenilik tarafıda RS1’in gündeme gelmesi. VW tarafından üstlenilen RS1‘ler yine 2019 yılında 300 veya 300+ güçlerde üretimleri düşünülüyor.

8 Nissan Micra Nismo

Nissan Micra NismoGelecek için yatırımlarına devam eden Japon firma, son habereler göre kötü bir baskı altında kalmıştı. Renault ve Nissan fabrikalarına yapılan siber saldırılar, bir çok fabrikalarda üretimin durmasına neden olmuştu. Biz, Nissan’ın ileriye dönük projesi Micra‘nın güç veriyonu Nismo hakkında konuşmaya devam edelim.

5. nesli ile yollarda olan Micra, büyük bir tarz değişikliği ile oldukça büyük ilgi görmüştü. Nissan’nın iyileştirme programına dahil edilen Micra, şimdi güç gösteri yapma zamanı diyerek 2019 yılında yeni Nismo Serisi ile karşımıza çıkamaya hazırlanıyor.

Micra Nismo 1

Micra Nismo 1Micra Nismo, Renault Clio RS tabanında üretime alınacağı bildirildi. Buradan anlayacağımız Micra Nismo’nun 1.6 litre hacminde, 200 ile 220 beygir arasında güç üreteceği söylendi. Çift kavramalı EDC şanzımanın kullanılacağı bir otomatik vites de Micra Nismo için planlanıyor. Ancak Nismo’da 5 kapılı olarak çıkışına karar verilmiş.

2018 yılı ile 2019 yılları arasında çıkış yapmasını beklediğimiz 8 modeli sizler ile paylaştık. Listemizdeki bir çok firmanın ortaklıklarından dolayı geliştirilen teknoloji paketlerini beraber kullandıklarını gördük. Renault-Nissan ve Peugeot-Citroen ikililerinin yenilecek GTI serilerinde aynı üniteleri paylaşıyorlar.

Genel olarak firmaların bu araçlar üzerindeki planlarına baktığımız zaman güç oranlarının oldukça yukarılara taşındığını görüyoruz. Subaru İmpreza WRX-STI gibi modellere eş değer hızlar sunan B Segmentleri, genç kısım insanların fazlasıyla tatmin olacağı kanısındayım. Peki yeni çıkacak olan GTI modelleri hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.