Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Seat Ateca İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatları

2017 yılına girmemizle yeni model atağı yapan firmalar arasına Seat firması da katıldı. Ateca adlı SUV modelini çıkartan Seat, ilgimizi çekmeyi başardı. Şimdi Seat'ın yeni SUV modelinin detaylı incelemesine geçelim.
2017 Yeni Seat Ateca İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2017 yılına girdiğimizden beri otomotiv dünyası bizleri yeni modeller ile karşılamaya devam ediyor. 2017 Detroit Otomobil Fuarı yeniliklerini izlerken, başka bir yerden farklı göz alıcı tasarımı ile yeni bir SUV model göze çarptı. Gayet sesli bir şekilde yollara çıkan 4×4 SUV’un adı “Seat Ateca”. Seat Ateca hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce Ateca’nın çıkar çıkmaz aldığı bazı başarılardan bahsetmek istiyoruz.

Otomotiv sektöründe bazı ödülleri almak zordur. En sağlam, en güvenilir, en konforlu vb. Ateca asfaltın tadını alır almaz AUTOBEST’in atılgan 4×4’dü oldu. Yenilikçi karakterinin sürüklediği teknoloji ve prestij kaynaklı özellikleri “en uygun fiyata en iyi otomobil” seçilmesini sağladı. Seat belli ki bu SUV model için fazlasıyla kendinden bir şeyler katmış. Desteğini hiç esirgemeyen VW grubunda bu ödüllerde parmağı vardır.

Otomotiv dünyasında “en” kelimesini en çok barındıran firma varken Ateca’nın çıkar çıkmaz “en” kelimesini kapması tesadüf değildir. Nedeni, çıldırmışçasına büyüyen SUV segmentinde, hele ki dünya devleri olan ve 4×4 alanda jubilesini yapan firmalar arasında yer bulmak zordan daha zordur. Ancak Ateca en başında bunu başarmış! Tarihinde SUV model çıkarmamış bir firmanın da başarı öyküsü oluyor.

Ufak bir araştırma yaparsak eğer, insanların zaten tercihlerini mantığın en çok toplandığı yerlere doğru gittiğini görürüz. Sedan otomobil konforlarını bünyesine alarak ve üstüne farklı çekişler uygulamasının şu an ki ismi SUV oluyor. Çünkü verdiğiniz paraların tam karşılığı SUV’lar olduğu için.

İsterseniz vakit kaybetmeden Yeni Seat Ateca’nın a’dan z’ye özelliklerine, donanımlarına ve fiyatına bakalım:

GCM Yatırım Banner

Seat Ateca’nın Dış Tasarımı Sportif

Seat Ateca'nın Dış Tasarımı SportifDış görünüşünde direk olarak diyeceğimiz Leon modeli büyümüş ve yükselmiş olduğudur. Yeni bir model çıkartıldığı zaman o araca “ben buradayım” dedirtmek zor zanaat dır. Seat’ın son versiyonlarında kullandığı akıcı çizgi modeli kesilmeden Ateca’ya aktarılmış. Bence bu araçta özgüven fazlası var!

Ön kısımda kullanılan Full Led teknolojisi Leon’un verdiği çekiciliği fazlası ile aktarıyor. Dış tasarımında öne çıkan detaylar yok dense de, tampon altından beliren krom rengi koruma estetik durmuş. Net ve keskin hatlara sahip olan Ateca, SUV duruşunu kesinlikle iyi benimsemiş.

Martı Kapılı İlk SUV: “2018 Lincoln Navigator Concept” Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Seat Ateca Yan Görünümü:

Seat Ateca Yan GörünümüBenim beğendiğim noktalar daha çok profil duruşunda gizli. Göze kötü hitap edecek her şeyden kaçınılmış. Geniş çamurluklar ve 19 inç’e kadar sunulan lastikler muazzam duruş sergiliyor.

Ön ızgaranın krom detayları yan kısımlarda da devam ederek camları bütünü ile çevrelemiş. Ayrıca lansman renklerinden biri olan turuncuyu Ateca’ya çok yakıştırdık.

50 Bin TL’ye Kadar Alabileceğiniz En iyi 4X4 SUV Modelleri Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Seat Ateca Arka Görünümü:

Seat Ateca Arka GörünümüArka kısmın tok ve kendinden emin duruşuda oldukça hoşumuza gitti. Çamurluklara taşan stop grubunun tasarımı yine Seat’ın hatchback temsilcisi Leon’dan alınmış. Ateca’nın konsept modeli tanıtımında bizim zannettiğimiz Leon’un SUV versiyonu olacağı yönündeydi.

Leon modeline benzese de ismi faklı oldu. Arka kısımdan devam edecek olursak; takım halinde olan tampon altı difüzör’ler burada da krom düşünülmüş. Bagaj kapağı üstünde bulunan Seat ambleminin tam altından verilen girinti de öne çıkan dizaynlarından olmuş. Şimdi hızlı bir şekilde Seat’ın yeni tasarım iç karoserini incelemeye geçelim.

Seat Ateca’nın İç Karoserinin Havası Dışı Kadar Sportif

Seat Ateca’nın İç Karoserinin Havası Dışı Kadar SportifAteca’nın iç kısmında, bizde uyandıran duygu “her şey net” olmuş. Diğer Seat modellerine nazaran daha çok kombin renklere yer verilmiş. Orta konsol çizgileri de diğer modellerde ki gibi aynı olup yani ergonomiktir.

VW’nin özellikle son 3 yılda ki güvenlik ve teknolojik yatırımları oldukça kendinden söz ettirdi. Sınıf ayırmaksızın, özellikle insan hayatını etkileyecek unsurların çoğalması takdir topladı. Genel iç yapısından devam edecek olursak; 8 inç büyük bilgi ekranı, klima grubu düğmeleri, fonksiyonel direksiyon simidi ve okunaklı gösterge paneli Ateca’nın kullanışlı olmasını sağlamış.

İç dünyasında ki teknolojileri de es geçmeyen Seat, birçok kişi için kolaylık sağlayacak temassız şarj ünitesini Ateca’ya eklemiş. Biraz önce bahsettiğimiz büyük ekrana da çok noktalı bağlantı özellikleri koyulmuş.

Full Link Teknolojisi adı verilen, Apple ve Android’in telefon ve internete bağlana bilen her cihazı ekranla uyumlu hale getirebiliyorsunuz. Bağlanmaya olanak sağlayan sistemin isimleri Apple CarPlay , Android Auto ve Mirror Link dir. Cebimizde ki akıllı telefonları uğraş vermeden bağlayıp, özelliklerinden araba içinde yararlanmak bence başarılı!

KIA’nın SUV Model Konsept Arabası Cross GT Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Ateca’da Sunulan İç Renk Kombini Başarılı:

Ateca’da Sunulan İç Renk Kombini Başarılıİlk önce kaliteli müzik dinlemeniz için koyulan 8 hoparlörlü ses sistemininin olduğunu söylemek isteriz. Daha kolay ve aktif bağlantılar için Bluetooth özelliği de vardır. Yağmur, far ve refakatçi aydınlatma da standart paketlerinde. Son zamanların modası olan “ambiyans” aydınlatma, Ateca’da 8 farklı renklerde sunuluyor. Bence ambiyans aydınlatma görsellik adına her araçta olmalıdır.

Seat Ateca Güvenlik Paketleri:

Seat Ateca Güvenlik Paketleriİnsan hayatı için yapılan yatırımlar bildiğimiz gibi son zamanlarda daha da fazla araçlara işlenmiştir. Seat’ın Ateca için temel olan ABS, ESC, DSR, XDS gibi çekiş ve toparlayıcı paketler standart olarak sunuluyor.

Şehir içi güvenlik özellikleri de sunan Ateca’da Ön Bölge Asistanı ile şehir içinde ani frenleme gereken yerlerde sistem size yardımcı oluyor. Mesela trafik kazasına karıştınız ve çarpışma etkisi ile kendinizi kaybettiniz. İşte bu durumda Ateca ikincil çarpışma sistemini devreye sokarak ikinci bir kazaya mahal vermiyor.

Özellikle uzun yolculuklarda ve kesintisiz gidişlerde bir süre sonra yorulduğumuzu anlamayız. Ateca en azından sürekli gidiş sürenizi size söylüyor ve sesli uyarılarda bulunuyor. Ateca’da sürücü, yolcu, yan, perde ve diz hava yastıkları ile kazalarda maksimum güvenlik sağlıyor.

Seat Ateca’ya Düşünülen Motor Üniteleri Yeterli Seviyede

Seat Ateca’ya Düşünülen Motor Üniteleri Yeterli SeviyedeAteca da tasarruflu ve güçlü motor seçenekleri olduğunu görüyoruz. Benzinli motorları hakkında bilgi vermeye başlarsak; giriş motoru olan 1.0 litre hacminde ki ünite 115 beygir güç üretmekte. 200 nm tork sağlaya bilen küçük TSI, 10.5 saniyede 100 kilometre hıza çıkabiliyor.

1.8 ton olan ağırlığına rağmen bu motorla inanılmaz işler başarıyor ve ortalama yakıtı sadece 5.2 olarak ölçülmüş. İkinci benzinli ünitesi 1.4 TSI motor, 150 beygir güç ve 250 nm tork sağlıyor. Ateca’nın 9.0 saniyede hızlanmasını sağlayan 1.4 TSI, 201 km/h maksimum süratlere çıkabiliyor. Yakıt ortalaması ise 5.4 litre olarak belirlenmiş.

Dizel motorların girişi ise 1.6 litre hacminde TDI ünite ile yapılmış. Bu ünite 115 beygir gücünde ve 250 nm tork sağlaya biliyor. 1.9 ton ağırlığını aldırmayarak 10.5 saniyede 100 kilometre hızlanmasını yapabiliyor

1.6 TDI ünitenin maksimum hızı ise 184 km/h olarak verilere geçmiş. İkinci ve en güçlü versiyonu olan 2.0 TDI ünite kullanılmış. Bu dizel ünite 150 beygir ve 190 beygir olmak üzere farklı güçlerde çıkartılıyor. 150 beygir olan dizel motoru 8.6 saniyede kalkış yaparken, 190 beygirlik olanı 7.0 saniyede kalkış yapmakta.

150 beygirlik versiyonu maksimum 201 km/h sürat yapıyorken 190 beygirliği 212 km/h sürat yapabiliyor. Ateca bu üniteler ile bence müşterilerini tatmin edecektir. Geliştirilen 4WD sistemi ile arazileri zevkli parkurlara dönüştürecektir.

Toyota’nın Hiç Bilmediğiniz Aile SUV’u Venza Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Seat Ateca’nın Ebatları Yeterli Alanlar Sunuyor

Seat Ateca’nın Ebatları Yeterli Alanlar SunuyorAteca için düşünülen boyutlar gayet ortalama büyüklükte sunulmuş. Ateca’nın uzunluğu 4363 mm, genişliği 1841 mm ve yüksekliği 1615 mm olarak belirlenmiş. İki lastik arasında sunduğu 2638 mm dingil mesafesi ile iç alanda da rahat oturma pozisyonları sağlamışlar. Ayrıca araca verilen yükseklik, içeride koltuk ile tavan arasında ki baş mesafesini de artırmış.

Seat Ateca’nın Fiyatları Belli Oldu

Seat Ateca'nın Fiyatları Belli OlduAteca’nın fiyatları 116 bin TL’den başlamaktadır. 1.0 litre TSI versiyonun fiyatları belli olmazken, 1.4 TSI benzinli motorlarının fiyatı 116 bin TL ile 152 bin TL arasında değişmektedir. 152 bin TL olan 1.4 TSI versiyonun 4×4 özelliği de bulunmakta.

En pahalı ve en güçlü versiyonu olan 2.0 TDI 190 beygirlik motorlusunun fiyatı 199 bin TL olarak belirlenmiş. 2.0 TDI ünitede 4×4 özelliği standart olarak veriliyor. Ateca yanlızca Excellence ve Style olmak üzere iki paket seçeneğinde satılıyor.

Yaşamına ödüller ile başlayan Ateca, sunduğu tüm özellikleri için bence de aldığı ödülleri hak etmiş. Dış yapısının güzelliği 4×4 SUV segmentin de birçok marka modellerini zorlayabilir. Eksiği yok fazlası var dersek de abartmış olmayız. Seat’ın bu süper atılımı firmaya en büyük dönüşü, prestij olacaktır. Sistemde her hangi bir açık bırakmadan, en iyi malzemelerden, farklı konfor seçenekleri ile hazırlanmış. Motor ünitesine baktığımız zaman da zaten tüm nimetler VW’nin desteği ile Ateca’ya nakledilmiş. Satış rakamları ile patlama yapacağı belli olan yeni Ateca SUV modeli için sizin görüşleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.