Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Lexus NX SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Japon Lexus 2018 yılı için NX Serilerini yenileme kararı aldı. Dış yapısının daha saldırgan yapılıp, teknoloji açısından da Toyota ile birlikte tüm imkanlar sunulmuş. Bakalım 2018 Yeni Lexus NX Serileri nasıl olmuş?
2018 Yeni Lexus NX SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya ve Toyota‘nın lüks markası Lexus, 2014 yılında ilk olarak Pekin Uluslar Arası Otomotiv Fuarı‘nda tanıtımını yaptığı NX modelini yeniledi. SUV segmentinde çıkışları RX serileri ile başlayan Lexus, Nimble Crossover NX ile yoluna devam ediyor. Lexus’un SUV segmentinde giriş seviye aracı olarak görülsede, piyasa değeri ve Amerika pazarındaki üstün satışları giriş seviyesinin üstüne çıkartıyor. NX Serisinin büyük bir kısmı Toyota mühendisleri tarafından geliştirilirken, kılavuz olarak RAV4 modeli kullanılıyor. Toyota programlarının en çok satan SUV modeli olan RAV4’den şasi, stil, süspansiyon, motor ve iç mekan yapısının temel öğeleri örnek alınmış. 2017 model IS Serilerinin 4×4 araç mantığında çıkartılan NX, 2018 modeli ile görünüş ve teknolojik alt yapısında iyileştirilmeye gidildiğini görüyoruz. Japon markanın beceri ürünlerinden birisi olan NX, orta SUV modellerin kendine özgü tarzı ve duruş biçimi olan en iyilerinden birisidir demek yanlış olmaz.

Lexus’un, NX modelini üretime almasının bir çok nedeni vardır. Toyota‘nın her ne kadar 4×4 araç klasmanında dünya piyasasına hakim olsa da, lüks klasman SUV’larını bu marka üzerinden üretiyor. Bilirsiniz ki bu SUV’ların bu denli kusursuz çıkması, arazilerin şampiyonu Land Cruiser sayesindedir. Çünkü, Toyota’nın 4 çeker sistemlerin geliştirilmesi bu araç üzerinden yapılıyor. O zaman sizlerle Lexus NX nasıl bir değişime uğramış beraber bakalım!

İşte Lexus NX SUV:

Lexus NX Dış Yapısı

Lexus NX Dış YapısıLexus, son zamanların ön görünüm ekipmanlarını NX içinde uyguladığını görüyoruz. Yeni NX’te yapılan temel olarak, parçaların hafif tonlu revize edilmesi olmuş.

Lexus NX Ön Görünümü

Lexus NX Ön GörünümüDünyada büyük yankılara sebeb olan NX‘in panjur yapısının biraz değiştiğini görüyoruz. Ön kısım ekipmanlarından bazılarının yer değiştirmesi ile daha akıcı bir görünüme kavuşmuş. Tek tip yüz anlayışını başından beri uygulayan Lexus, NX’in çekici bakışlarını 2017 yılının fuar yıldızı LC 500‘den aldığını fark ediyoruz.

GCM Yatırım Banner

NX Far ve Izgara Yapısı:

NX Far ve Izgara YapısıIzgara yapısının 3D alt yapısından ziyade, şeritlere koyu füme rengi uygulanmış. Yani bir çok parça gibi ön ızgarada Lexus’un logosuna uydurulmuş olduğu görüyoruz. Neden tüm arabalar bumerang seçimine kaydı tam olarak anlamış değilim!

Lexus NX’in far kısmından devam edersek; görüş mesafesinin artırılmış 3’lü mercek yapısında yapıldığını görüyoruz. Led farların her bir mercek arasından geçirilip, bir de onlarla birleşen büyük Led aydınlatmayı oldukça fark ediliyor.

NX Tampon Yapısı:

NX Tampon YapısıLexus‘un tampon tasarımı Lamborghini Aventador‘dan sonra en güzeli olduğunu düşünüyorum. Tampona gösterilen özen ve şekiller İtalyan tasarımlarını andırıyor. Oldukça geniş ızgarası ile orantılı olarak devam eden ön tamponda, “L” tipi büyük, gösterişli Led aydınlatma efsane duruş sergilemiş. Ayrıca sensörlerin bulunduğu kısım ve ön rüzgarlık kenarlarına sis farları konumlandırılmış.

Lexus NX Profili

Lexus NX ProfiliNX‘in belirgin olmayan sade bir yan kısma sahip olduğunu söyleyemeyeceğim! Sivri burun yapısının öne çıktığı yan görünümde, çamurluk üstü mat siyah parçalar dikkat çekiyor. NX, kompakt SUV duruşunun temsilcisi olabilecek kadar havalı duruyor.

NX Jant Yapısı:

NX Jant YapısıLexus NX için jant seçimlerinde farklı boyut ve desenler kullanmış. 18 inç ile başlayan ve 20 inç‘e kadar giden farklı lastik boyutları düşünülmüş.

Lexus NX Arka Görünüm

Lexus NX Arka GörünümBazen firmalar tasarım çizgilerini biraz abartılı ve süslemeli yaparak güzel olma çabasına giriyorlar. Ancak bazende parçaların doğru yerleşiminden dolayı abartılıda olsa güzel göstermeyi beceriyorlar. Yeni Lexus NX, orantılı yapıda yapılarak, her bir parçası tüm gövde yapısı ile uyumlu şekilde yapılmış.

Porsche’den Kırılması Zor Dünya Rekoru Haberi için Tıklayın.

NX Arka Far Tasarımı:

NX Arka Far TasarımıL formun geçerli olduğu parçalara arka stop farlarında eklendiğini görüyoruz. Eski modelinde far yapısı buna benzer olsada yeni NX‘de stil katılmış. Siyah bir zemine sahip NX stoplarının üzerine giydirilen siyah maske oldukça gizemli bir hava yaratmış.

NX Arka Tampon Tasarımı:

NX Arka Tampon TasarımıBir önceki NX tampon yapısı ile olan bir alaka bulamadık. Yeni NX’in tampon yapısı daha düz ancak difüzör yapısı ve egzoz çevresinin krom ile detaylandırılması eskisi ile direk olarak ayrılıyor. Cam üstü rüzgarlığında halen devam ettirildiğini görüyoruz! Arka kısımda gelen teknolojik özelliklerden birisi de sensörlü ayakla açılabilen bagaj kapağıdır.

Lexus NX’in İç Kabin Yapısına Daha Kaslı ve Sportif Bir Görünüm Verilmiş

Lexus NX'in İç Kabin Yapısına Daha Kaslı ve Sportif Bir Görünüm VerilmişLexus‘un son zamanlarda tasarladığı kokpit yapısı görünüşte bile kalite kokuyor. Lexus, hiç bir masraftan kaçınmadan iç yapının en özenli halini NX için yapmış. Konsola verilen kavisler ve kaplamada kullanılan malzemeler sorusuz diyebiliriz.

Lexus NX Kokpit Yapısı

Lexus NX Kokpit YapısıNX’in sportif doğasını tamamlamak için kullanılan deriden, ara yüzlere kadar bir çok şey yeniliğe tabi tutulmuş. NX’in dış taraftan başlayan L grafikler iç kısma kadar getirilmiş. Kontrol düğmeleri daha basit ve belirgin olacak şekilde yapılmış. Sanırım değişikliğe gidilemeyen, lüks otomobillerin simgesi analog saat olduğunu görüyorum.

NX Multimedya Ekran Görünümü:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Multimedya ekranın yazılımsal olarak komplesi değiştirilmiş diyebiliriz. Ölçüleri 10.2 inçe çıkartılan ekran da, Apple CarPlay ve Android Auto dışında uydu takip ile kamera takip görüntü özellikleri ile desteklenmiş.

NX Yeni Koltuk Yapısı:

NX Yeni Koltuk YapısıNX‘in sanatsal işçiliklerin yapıldığı kabinde koltuklar da ele alınmış. Dikişlerinden malzeme yapısına kadar her herşey detaylandırılmış. Koltuklara eklenen ekstra masaj fonksiyonları sanırım müşterilerin ruhsal açıdan daha iyi hissetmeleri için yapıldığını düşünüyorum!

2018 Yeni Mercedes GLA-GLA 45 AMG Modeli için Tıklayın.

Lexus NX Motor Üniteleri

Lexus NX Motor ÜniteleriLexus, NX Serisi için iki farklı motor seçeneği kullanmış. Oldukça hızlı benzinli bir üniteye sahip olurken, bir de bunun yanına Toyota‘nın dünyaya sunduğu en iyi hibrid motor yerleştirilmiş. NX 200t 2.0 litre hacme sahip motor, 238 hp güç sağlıyor. 350 nm tork sağlayan ünite 7.3 saniyede 100 km hızlanmasını tamamlıyor. Maksimum hızlarda da güzel sonuçlar veren NX 200t, sınırlandırılmış olarak 200 km/h sürate çıkabiliyor.

NX 300h Motor Ünitesi:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==NX’in hacimli hibrid motoru 300h, 3.0 litre hacminde ve 143+68 olmak üzere elektrik+benzin ile güç üretmektedir. NX 300h 9.2 saniyede 100 km hıza çıkmaktadır ve maksimum 180 km/h süratleri görebilmektedir. NX 300h’nin en büyük avantajı yakıt konusunda oluyor. Şehir içi 5.3L, şehirler arası 5.1L ve ortalama olarak 5.2L yakıt sarfiyatı yapmaktadır.

Lexus NX Serisi Fiyatları

Lexus NX Serisi FiyatlarıLexus NX‘in Türkiye fiyatları 80 bin Euro ile 121 bin Euro arasında değişmektedir. NX 200t modelini 4×2 comfort olarak almak istediğinizde 80 bin Euro fiyat çıkmaktadır. NX 200t’yi 4×4 ve F Sport paketini almak istediğinizde 98 bin Euro çıkmaktadır.

Hibrid ünitesi daha Türkiye’ye gelmemiş olsada, Avrupa fiyatına göre ve vergiler eklendiğinde yaklaşık olarak 121 bin Euro fiyat çıkmaktadır. Hatırlarsanız Lexus Türkiye’ye giriş yapmıştı ve büyük ölçüde tüm modellerin girişi Türkiye‘ye sağlanmıştı.

NX Serisini detaylı olarak incelemiş olduk. İlk olarak demek istediğim sınıfının üstünde özellikler ve teknoloji sunulmuş. Kasa yapısının güzelliği ve grafiği olarak eş değer diyebileceğiniz çok az SUV modeli olduğunu söylemek istiyorum. Toyota‘nın büyük emekleri altında üretilen Lexus serilerinden olan NX‘in, emeğin hakkını verdiğini düşünüyorum.

NX Serileri için kesin olarak belirtmediğim bir şeyde Lexus’un otonom sürüş teknolojisi! 2018 çıkış yılında büyük ihtimal son geliştirilen otonom sistemini NX Serilerine koyacaklarını düşünüyorum. Peki, Lexus’un bu muhteşem grafiklere sahip SUV’u NX hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.