Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Mercedes GLA-GLA 45 AMG SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Mercedes'in son yıllarda binek araçların SUV yapımları ile meşgul olduğunu görüyoruz. Yeni GLA modelinin detaylı incelemesini yaptık. İşte detaylar...
2018 Yeni Mercedes GLA-GLA 45 AMG SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın SUV araç klasmanına kaymasından dolayı belki de en büyük saldırışı Mercedes yapmıştır. Bu saldırışlarıda hiç hız kesecek gibi gözükmüyor! Mercedes’in modellerin başına getirdiği G(glandewagen) harfi ile sınıflarının geniş aile araçlarını belli etmektedir. GL ile başlayan seriler S, E, C, K, A hiyerarşi düzene göre sıralanmaktadır. Şimdi ise Alman firma GLA Serilerinde değişim ve ekstra özellikler koymaya hazırlanıyor. Kompakt crossover temsilcisi GLA ufak makyaj operasyonları ile çıkışı planlanıyor. 2013 yılında ilk olarak Şanghay Otomobil Fuarı‘nda gösterilen GLA, 2014 yılında yollara çıkış yapmıştı.

GLA ve benzer karoser yapısı olan araçların, hatchback veya sedan modellere göre işlevsel anlamda daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Mercedes S sınıfını temsil eden GL’yi, GLS’ye çevirmesi ile olay daha devasal hale gelmişti. GLA’da fazla büyük olmayan, özellikle şehir içi kullanımlarda pratiklik adına avantajlı olan bir SUV araçtır. Üretildiğinden beri ilk değişikliği yapan GLA, dış taraftaki dokunuşlar ve iç yapıda teknolojik yenilikler ile daha çekici çıkış yapacağa benziyor. Şimdi, Mercedes’in A sınıfı SUV temsilcisi GLA’da ne gibi değişimlere gidilmiş hep beraber bakalım.

İşte Yeni Mercedes GLA Serisi:

GLA’ya Dış Karoserinde Hafif Dokunuşlar Yapılmış

GLA'ya Dış Karoserinde Hafif Dokunuşlar YapılmışAslında bu değişimin başında, Mercedes‘in diğer modellerine uyum çalışmasını görmekteyiz. Bu makyajla, son olarak S Sınıfının yenilenerek, düzeni bozmadan aynı tasarım anlayışında GLA‘yı da çıkartmak olmuş. Yeni GLA’ya baktığımızda parlak objelerin kullanımının daha çok olduğunu fark ediyoruz.

GLA Ön Görünümü

GLA Ön GörünümüDeğişimin ilk başladığı nokta, ön kısım olmuş. Tapon yapısının değişimi gözden kaçmıyor. Eskisine göre baktığımızda tamponun sis farı çukurunun daha çıkıntısız yapısı ve sis farı etrafının parlak krom ile kaplanmış olduğunu görüyoruz. İkinci aşama değişim de difüzör kısmına yapılmış. Difüzörün yapısının değişiminden çok, parçaları parlak siyahtan imal edilmiş.

GCM Yatırım Banner

GLA Far Yapısı:

GLA Far YapısıGLA‘nın far yapısınında biraz daralarak S sınıfında gördüğümüz tarzda olmuş. Led farların olduğu yer değiştirilmeden sadece alta doğru ek getirilmiş.

GLA Izgara Yapısı:

GLA Izgara YapısıGLA’nın ön kısmında yapılan 3. değişim aşaması ızgarada gerçekleştirilmiş. Eski ızgarasını hatılarsak, ortasında geçen krom çubuk ve büyük marka amblemi vardı. Son gelen değişim ile ızgara yapısı daha kapalı, farklı grafiklerde ve parlak malzeme yapısında düşünülmüş. Yalnız genişlik adına bir şey yapılmamış. AMG dizaynda biraz daha farklılık gösteriyor.

GLA Yan Görünümü

GLA Yan GörünümüGLA‘nın genel olarak dış yapısına dair fazla müdahale olmadığı için eski modeli ile aynı çizgide gözüküyor. Çamurluk yapısında, kapı çizgilerinde ve duruş açısından değişim göremedik. Sadece 45 AMG‘nin parçalarında farklı renk kombinlerine yer verildiğini gördük.

GLA Jant Yapısı:

GLA Jant YapısıGLA’nın normal standart 17″ jantları boyut olarak aynı kalırken, farklı desenlerde tekrar ele alınmış. Yeni AMG 45 modelinin 19″ jant tasarımlarınında değişimden nasibini aldığını söylemek istiyoruz.

GLA Arka Görünümü

GLA Arka GörünümüMercedes bu kısım içinde fazla bir şey yapmayarak genel görünümü aynı bırakmış. Değişim olarak tamponun bazı noktalarında dokunuşlar yapılıp, yine difüzör kısmında ve egzoz çıkış noktalarında farklı yapı uygulanmış. Teknoloji babında içerden kontrol edilebilen liftgate özelliği sunulmuş. Zaten yapılması gerekiyordu çünkü Ford Kuga bu özelliği çoktan sunmuştu!

GLA Arka Far Yapısı:

GLA Arka Far YapısıBirinci nesil GLA‘nın siyah zeminli stop farlarına devam edildiğini görüyoruz. Farların dış yapısından çok iç kısımda bulunan Led düzenini değiştirmişler. Resimlerden de anlaşılacağı gibi bagaj yapısı ve iki far arası uygulanan krom çizginin devamına karar verilmiş.

GLA’nın Kokpitine Farklı Desenlerde Malzemeler Getirilmiş

GLA'nın Kokpitine Farklı Desenlerde Malzemeler GetirilmişGLA’da olan değişimin en büyük payını iç kısım aldı diyebiliriz. Kokpitinde ilk olarak koltuk yapısı ve desenlerine yenilik getirilmiş. Kişiselleştirme ile koltukların renk kombinlerinde ve desenlerinde belirlenmiş skalada tercih yapabiliyorsunuz. Ayrıca en üst donanımda deri koltukların yapısı en kaliteli olacak şekilde ayarlandığı söylendi.

GLA İç Mekan Yapısı

GLA İç Mekan YapısıGLA’ya ilave edilen teknolojik yeniliklerin başında sanırım 360 derece görüşlü kamera olacaktır. Orta konsola doğru geçiş yaptığımız zaman 8 inçlik multimedya ekran gözüküyor. Klima sistemine getirilen yenilikler ile çift bölgeli olmasının yanı sıra iklim kontrolüde eklenmiş.

2017 Mercedes-Brabus G550 Adventure Modeli için Tıklayın.

Panel malzemelerinin renkleride farklılaştırılmış, Kryptotine Green metalik malzeme ile iç ortam havasında ciddi değişim sağlandığı gözümüzden kaçmıyor. GLA almak isteyenlerin sevinceği bir noktada; gelen yenilikle beraber müzik kalitesi bir üste alınarak Harman Kardon‘un son ürünleri ilave edildiği bildirildi. GLA böylelikle büyük savaşa büyük silahlar ile giriş yaptı!

GLA Dokunmatik Ekranı:

GLA Dokunmatik EkranıBu kısma kadar GLA’nın yenilenmesine yorum yapacak olursam; eski kasasında olmayan ve günümüz modellerine uyarlanması doğrultusunda, çoğunluk olarak özellik ekleme yöntemine gidilmiş. Mesela yukarıda demiş olduğumuz koltuk ve diğer malzeme seçimlerine ayrı bir Ice Edition paketlerini uygulayarak, müşterilerin sonradan görmek istedikleri herşey ekletilmiş. 8 inçlik ekrana Apple CarPlay ve Android Auto gibi eksik kalan bağlantı özellikleri getirildi. Bunlara ek olarak Wi-fi 4G gibi internet bağlantılarıda eklenmiş.

GLA’nın Güvenlik Paketleride Geliştirildi

GLA'nın Güvenlik Paketleride GeliştirildiSizler için incelemesini yaptığımız yeni Gran Coupe AMG GT‘nin temel güvenlik özelliklerinden, GLA ve diğer modellerinde yararlanacağını sinyalleri verildi. GLA ile geliştirilen aktif kör nokta uyarı sistemi ve eklenen kamera sistemleri ile yeni GLA daha güvenli hale getirildi. Donanım ve opsiyon paketlerine göre çarpışma önleme sistemi, çarpışmayı önceden sesli ve görsel olarak uyarması ile bunların analizlerini yaparak sunması, Mercedes‘in gerçek karakterini sergiliyor.

Ayrıca otomatik park ve yerleştirilen sensörler ile çıkış sırasında tehlikeyi önceden sezip uyaran özellikler de GLA’ya getirileceği söylendi. BMW’nin yeni X2 ve X3 modelleri ile olan zorlu yarışlara fazlasıyla hazırlandığını açıkça görüyoruz.

GLA Motor Güçleri ve Çekiş Sistemi

GLA Motor Güçleri ve Çekiş SistemiGLA’nın motor ünitelerine fazla müdahale yapılmamış. Gelen bilgilere baktığımız zaman motor aksamında değişiklik olarak, turbo türbinlerinde iyileştirmeye gidildiği söylendi.

GLA Motor Ünitesi

GLA Motor ÜnitesiGLA 180d, 200d ve GLA 250‘nin ünite değerlerinde herhangi bir değişiklik olmadı. 2017 yılı itibariyle 220 benzinli seçenekleri eklenerek, bu ünite üzerinden devam edildiği anlaşılıyor.

GLA 4Matic Sistemi:

GLA 4Matic SistemiGLA 220’ye birde 4Matic 4×4 sistemi getirilmiş. 184 beygir güç üretebilen ünite, 300 nm tork sağlıyor. Hızlanma değerine baktığımızda karşımıza 7.1 saniye gibi bir değer çıkıyor. GLA 200 maksimum olarak da 230 km/h sürat yapmaktadır. 4×4 sistemine sahip bu versiyon, aktarımlarını 7 ileri DCT şanzıman ile gerçekleştiriyor.

GLA 45 AMG Motor Ünitesi:

GLA 45 AMG Motor Ünitesi:Serinin en güçlüsü 45 AMG yine güçlü! Mercedes GLA 45 AMG 2.0 litrelik 4 silindirli bir motor ile güç temsilciliğini yapıyor. 45 AMG, 381 beygir güç 475 nm tork değeri ile harikalar yaratıyor demek yanlış olmaz. Çünkü 45 AMG 100 km hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlayabiliyor. Çıkan değere göre dünyanın en fazla güç üreten station-wagon arabalarına kafa tutacak kadar performans gösteriyor. Tabi, her ne kadar GLA’nızın kaputunun altında 381 hp güç olsa da, yabancağınız maksimum hız 250 km/h ile sınırlandırılmış.

Mercedes GLA Serileri Fiyatları

Mercedes GLA Serileri FiyatlarıGLA‘nın bazı versiyonlarının satış dışı bırakılmasıyla, sadece iki model üzerinden fiyatlandırma yapıldığını görüyoruz. Buna göre Yeni GLA 200 185 bin TL ile 217 bin TL arasında değişmektedir. GLA 180d’ye baktığımızda en düşük fiyat 206 bin TL olarak gözükürken, en yüksek 239 bin TL olarak belirlenmiş. Versiyonların pahalı olanların hepsi AMG paket altında fiyatlandırılmış. Merak ettiğimiz konu diğer motor seçenekleri gelecek mi? veya ne zaman gelecek?

* Yazar Yorumu

İncelemiş olduğumuz GLA Serisinin dış yapısında fazla bir değişim olmazken, iç yapısına yapısında yapılanların daha çok olduğunu gördük. GLA’nın temsil etmiş olduğu sınıfına göre özellikleri yeterli. Açıkcası, Mercedes araçlarının tek tip bakış ve yapı anlayışından dolayı, araçlarına yapmış olduğu kasa değişimi ve makyaj operasyonu artık daha basitleşmiş oluyor. Basitliğin görünüş ile ilgili olmayıp, değişim süreçlerini kolay atmasıyla ilgilidir.

Sorunsuz otomobillerin lideri Mercedes, sınıf farketmeksizin çıkardığı her yeni özelliği araçlarında kullandığını söyleyebiliriz. Kendi görüşüm; GLA bir çok yol koşulları için düşünülmüş ve sunmuş oldukları ile tüm müşterilere hitap etmeyi başarmış. Mercedes’in bu yenilenmesinide başarılı bulduk ve güvenliğe biraz daha özen göstermesini takdirle karşıladık. Seneye getirelecek farklı motor seçenekleri ve o seçeneklere 4Matic sisteminin ilavesi akıllıca olmuş. Sonuçta dünya SUV kullanıyor! Peki 2018 Yeni GLA Serisinin  yeni motorla çıkışı için sizlerin yorumları neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.