Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Toyota Hilux Tonka: “Oyuncaktan Arazi Aracına”

Amerikan oyuncak üreticisi Tonka ile Japon otomobil devi Toyota harika bir ortak projede buluştular. Bu proje için Toyota'nın pick-up'ı Hilux seçilmiş. Avustralya Toyota merkezinde geliştirilen bu harika arazi aracını gelin beraber inceleyelim!
2017 Yeni Toyota Hilux Tonka: “Oyuncaktan Arazi Aracına”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Toyota‘nın Hilux pick-up modeli, Japon üreticinin hafif ticari alanlar için üretime aldığı bir modeldir. 1968 yılında bantlara alınan Hilux, ticari olmasının yanında insalara çok yönlü hizmet ederek başarısını yukarılara taşımış bir araçtır. Bir çok insan 90‘lı yıllarda ve öncesinde Hilux gibi açık kasa kamyonetleri taşımacılık için kullanırdık. Bugünlere baktığımızda artık pick-up sınıfı fiyatı uygun 4×4 SUV mantığında kullanıyor. Pick-up piyasasında kalite ve sağlamlığı ile anılan Hilux, off road sporunun da vazgeçilmez araçları arasındadır.

Şimdi ise Hilux, kendine hayran bırakan bir yapı ile karşımıza çıkıyor. Bu projenin ortağı da Amerikalı ünlü oyuncak firması “Tonka” olmuş. Tonka, ağırlıklı olarak oyuncak kamyon üretimi yapan ve 3 bin adetlik oyuncak koleksiyonu ile dünya devleri arasında olan bir firmadır. Tonka’nın Toyota ile ortak bir proje yapma isteği, gördüğünüz Hilux’un ortaya çıkmasına neden olmuş. Toyota, Tonka Hilux‘un tüm tasarım ve geliştirme işleri Avustralya tesislerinde gerçekleştirmiş.

Ortaya çıkması istenen aracın sert, çekici ve olağan üstü olması istenmiş. Bunun için de en iyi tasarımcılar arasında gösterilen Toyota’nın Avustralya tasarım şefi Nicolas Hogios devreye sokulmuş. Şimdiden Hogios‘u tebrik ediyor ve Tonka Hilux’un muhteşem değişimine geçiyorum!

İşte Karşınızda Toyota Hilux Tonka Dizayn:

Toyota Hilux Tonka’nın Dış Tasarımı Aşırı Tarz Olmuş!

Toyota Hilux Tonka'nın Dış Tasarımı Aşırı Tarz Olmuş!Dış tasarımı normalde de çekici olan Hilux‘un, Tonka dokunuşları herkesin isteyeceği cinsten olmuş. Hilux aşırı tasarımlı ve yetenek dolu imal edilmiş. Aşağıda farklı yapı ve özelliklerinden bahsederken böyle bir aracın bir tık üstü olmayacağını anlayacaksınız.

GCM Yatırım Banner

Hilux Tonka Ön Görünümü

Hilux Tonka Ön GörünümüHerşeyin başladığı noktanın burası olduğunu söyleyebiliriz. Tonka, ne istediğini çok iyi anlatmış ve Toyota mühendisleri işin hakkını fazlasıyla vermiş. Karoser rengi sarı ve siyah yapılarak her ortamda dikkat çekmesi sağlanmış.

Ben böyle bir Hilux’a sahip olan veya olacak insaların çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Böyle bir donanım ve tasarıma sahip pick-up’a kim sahip olmak istemez ki! Yapılan bu araç bir de Hilux’un SR5 çift kabin versiyonu olunca, işler daha da can alıcı noktaya getirilmiş.

Hilux Tonka Tampon Yapısı:

Hilux Tonka Tampon YapısıHilux‘un bir çok parçasının orjinali ile arasında alaka bırakılmamış. Toyota’nın dev pick-up’ı Tundra daha az agresif gelmeye başladı! Hilux’un far kısmı ellenmemiş, tüm çalışmalar kaput ve tampon kısmına yansımış. Tampon komple yenilenerek, ağır araziye uygunu imal edilmiş. Alta doğru bütün şekilde giden tampon yapısı, Led aydınlatma ve çeki demiri ile tamamlanmış. Bu kısımda da parça renkleri uyumlu düşünülmüş.

Hilux Tonka Izgara ve Kaput Yapısı:

Hilux Tonka Izgara ve Kaput YapısıMadem bu araç kumun, dağın, taşın efendisi olacak, olayları biraz daha büyütmenin zararının olmayacağını düşünmüşler. Bu düşünce ile ızgara yapısı da değişime uğramış. Hilux’un orjinal kaputu hurdaya ayrılarak, uç kısımda geniş hava girişi olan ve orta kısımdan büyütülen yeni kaput yapılmış. Sanırım burada duysallığınız biraz daha artmıştır!

Hilux Tonka Yan Görünümü

Hilux Tonka Yan GörünümüProfil kısmına kadar araç renginden, değişen ön kısımdan bahsetmiştik. Şimdi ise gerçek bir off road‘cu kimliğine kavuşturulan kısma geldik.

Hilux Tonka Profili

Hilux Tonka ProfiliKusursuz işçiliğin devamını burada görmek mümkün! Bu Hilux resmen Batman süper kahramanı kostümü giymiş gibi..

Hilux Tonka Lastik Yapısı:

Hilux Tonka Lastik YapısıGöze çarpmama gibi bir imkanı olmayan yaklaşık 89 cm‘lik dev lastikler yükselmesine katkıda bulunmuş. Asıl yükselmesi tabi ki süspansiyon sisteminin komple elden geçirilmesiyle sağlanmış. Çamurluk genişliğine bakacak olursak, asfalt yol bence hiç planlara katılmamış! Bence mekanik alanda yapılan üstün mühendislikler, tasarımı biraz daha gölgede bırakıyor gibi.

Hilux Tonka Şnorkel:

Hilux Tonka ŞnorkelYüzeye değen yerlerde her şey kusursuz ilerlemiş ve sonradan Hilux Tonka‘nın derin sular içerisinde nefes alabilmesi için şnorkel eklenmiş.

Hilux Tonka Tavan Yapısı:

Hilux Tonka Tavan YapısıTonka’ya özgü olarak yapılan donanım ekipmanlarından birisi de tavan Led aydınlatmalar olduğunu görüyoruz. Off road sporunun gecesinide düşünen Toyota, etrafını tamamen aydınlatabilecek kadar güçlü 12’li Led aydınlatmalar kullanılmış.

Hilux  Tonka Arka Görünümü

Hilux Tonka Arka GörünümüArka kısma baktığımızda “arazinin arı mayası” sırt çantasını farklı ekipmanlar ile doldurduğu dikkatimizi çekiyor. Yani bu aracın oluşumunda hiç bir detay atlanmamış.

Hilux Tonka Bagaj Yapısı

Hilux Tonka Bagaj YapısıNe yalan söyleyeyim, pick-up’lara olan tutkum Tonka ile iki katına çıktığını söyleyebilirim. Bagaj kısmında ilk çalışma rool bar‘ın sağlamlaştırılarak, bagaj kısmının içinine kadar dolandırılmış. En büyük kısmı lastiğin kapladığını görüyoruz.

Hilux Tonka Bagaj Ekipmanı:

Hilux Tonka Bagaj EkipmanıBunların dışında yanılmıyorsak iki adet yedek yakıt tankı, yangın söndürme tüpleri ve bir takım ekipmanlar için çantalar yerleştirilmiş. Gayet üsturuplu montelendiği gözlerden kaçmıyor. Bagaj kapağı da yenilenerek, karbon fiberde karar kılınmış.

Tonka’da Güçlü Toyota Dizel Motoru Kullanılmış

Tonka'da Güçlü Toyota Dizel Motoru KullanılmışTonka Hilux‘da Toyota’nın standart dizel motoru kullanıldığını görüyoruz. 2.8 litre hacmine sahip dizel ünite 177 beygir güç üretmektedir. 450 nm torka açığa çıkartan Hilux, 6 ileri otomatik şanzımana sahip. Tonka her ne kadar üstündeki fazlalıklar ile 2.5 ton ağırlığa çıksa da, en zorlu şartlarda üstesinden gelebilecek bir motora sahip.


Tonka Hilux‘un yapısını inceledik ve modifiye edilen en güzel pick-up olduğunu söylemek istiyorum. Oyuncak firması ile otomobil üreticisinin böyle bir projede yer alması sonucunda, bakmaya ve sürülmeye doyulmayacak bir araç ortaya çıkmış. Tonka’nın oyuncak kamyon yapımını gerçek bir arazi aracına uygulaması gerçek başarıdır. Yapılan bu çalışmayı her yerde görmek mümkün değildir. Arazi araçları her ne kadar olabildiğince donanımlı yapılsa da, Tonka Hilux daha fazlasının olduğunu anlatmış oldu.

Yapılan değişimlerle arazide, Hilux’un standart yaklaşım açılarının hepsi geliştirildiğini görüyoruz. Yukarıda verdiğimiz videoda, arazi şartlarında neler yapabilceği gösterilmiş. Paratic.com ailesi olarak Tonka ve Toyota‘yı kutluyor, ayrı sektörlerde olan bu iki firmanın oldukça başarılı bir iş çıkardıklarını söylemek istiyoruz. Peki, sizin böyle bir arazi pick-up’nızın olmasını istemez miydiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın