Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Toyota Camry İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Toyota'nın özellikle Amerika pazarı için hazırladığı ve sürekli yılın otomobili ünvanını alan Camry modeli yenilendi. Gelin beraber bakalım!
2018 Yeni Toyota Camry İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Camry, Toyota markası için önemi büyük bir otomobildir. Uzun yıllardır markasını sırtlanan, orta üst sınıfta anılan lüks segment’in “Kral Tacı” takan nadir arabalarındandır. Japonca da Camry’nin manası da zaten “Taç” dır! Toyota, 1982 yılında dünyayı kapsayan bir hareket yaparak Camry projesinin start tuşuna bastı. Bu tarihlerden önce Toyota bugünlerin meyvesi olan “Dünyanın en sorunsuz markası” olma yolunda hızla ilerliyordu. Taviz yoktu! Camry ile lüks atılımın temelleri, Japon mühendislerin zeka dolu çalışmaları ileride özellikle Amerika pazarında Amerikan arabalardan daha çok sevilecek modelin yaradılışına girmişti. Bununla beraber Toyota Corolla‘nın da dünyadaki hükmü sürüyordu.

1982-1990 yılları arasında taleplerin çokluğu, Liftback ve StationWagon versiyonlarının çıkmasına neden olmuş. Toyota sırayla başka lüks sınıf versiyonları yapmaya çalışsa da Camry’den hiç bir zaman vazgeçmedi. Sadece uyarlama versiyonu olan Amerikan pazar arabası Lexus’un ES serisi ile ikinci atılımı yapmıştır. Toyota, 1982 yıllında Camry’nin üretimi başalayacağı zamanlar Japonya ve Amerika arasındaki sürtüşme, Amerika’ya giriş yapmayı bekleyen Toyota ve Japon firmalar arasında mali krizler çıktı. Bunun sonucunda çıkar yol ve tesis kuramayan Toyota, Ford Motors ile anlaşarak bir süre Camry modelini burada üretmiştir.

1985 yılında 128 bin Camry satışı yapılarak başarının örneğini görmüş olduk. Bu yıllardan sonra Camry artık dünyanın kabul ettiği otomobil olmuştu. Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan 2018 Yeni Toyota Camry, güzelliği ile bizleri büyülemişti. Toyota’nın Ceo’su Akio Toyoda “Kendimi tasarım sürecine dahil etmek hoşuma gidiyor ve bu bir sır değil” demesi bu arabanın önemini arz ediyor. İsterseniz şimdi 2018 Toyota Camry’nin detaylı incelemesine geçelim.

Camry Daha Dinamik Dış Yapıda Karşılıyor

Camry Daha Dinamik Dış Yapıda KarşılıyorAmerika pazarında yapılan araştırmada, insanların sedan versiyonlarından biraz uzaklaştığı ve markaların bu konu üzerinde değişik çözümler yaptığına dair duyumları almıştık. İlginçtir ki Toyota halen daha Camry’nin satışları hakkında kötü bir açıklama yapmayıp, üstüne satışlarının daha da iyiye gittiğini bildirmişti. Bunun sebebi de Toyota’nın açık vermeden insanların göz zevkine uygun, estetik grafiklerini çok hızlı bir şekilde sunmasından kaynaklıdır.

2018 Yeni Camry Ön Görünümü

2018 Yeni Camry Ön GörünümüYeni Camry’nin dış karoserinden başlayan değişimlerine baktığımız zaman yeni yüz olan “Keen Look” ön tasarım anlayışını Camry’ye de enjekte edildiğini görüyoruz. Bu tasarım anlayışını Türkçe’ye çevrildiği zaman “Keskin Bakış” manasına geliyor. Aracın rüzgar dirençlerine en iyi şekilde yön verebilmesi adına kaput ve ızgara kısmının öne çıkan tasarımını görüyoruz. Yeni Camry, Toyota’nın Crossover modeli CH-R’dan da küçük mimikler alarak yeniliklerini daha çok belli etmiş.

GCM Yatırım Banner

Yeni Camry Tampon ve Izgara Yapısı

Yeni Camry Tampon ve Izgara Yapısıİlk olarak Yaris ve Aygo modellerinde gördüğümüz tampon, ızgara ve kaput parçalarında belirginleşen “X” duruşu oldukça saldırgan bir hal almış. Mercekli far yapısının içerisine yapılan dalgalı Led dekor, oldukça farklı duruş sergilemiş. Tampon tasarımı, özellikle umursamaz bakışları kusursuz tasarlanmış diyebiliriz. Toyota, gerçekten büyüklüğünün yanında stratejilerini nerede, ne zaman uygulayacağını çok iyi biliyor. Lexus her ne kadar lüks temsilcisi olsa da Camry, IS Serisi kadar donanımlıdır.

2018 Yeni Camry Yan Görünümü

2018 Yeni Camry Yan GörünümüProfiline doğru geçiş yaptığımız zaman oturaklı yapısının olduğunu ve kusursuz grafiklerini tamamlayan ekipmanlar olduğunu görüyoruz. Keen Look bakışların daha belirginleştiği yan duruşta, öne doğru çıkık burun ve tampon yapısı rakiplerine adeta diş gösteriyor.

Yeni Camry Jant Yapısı:

Yeni Camry Jant Yapısı:Fuardaki lansman modelinde gördüğümüz 19 inç alaşımlı jantlar krom ve piano siyahının karışımı ile sedan kasada spor araba kavramını benimsetiyor. 2017 Yeni Genesis New York Concept kıskanmaya başlamalı!

2018 Yeni Camry Arka Görünümü

2018 Yeni Camry Arka GörünümüArka grafiklerini incelediğimiz zaman Toyota’nın tasarım ekibinden gerçekten bilinçli çizimler istenmiş! “Her noktası özel olsun ve cezbetsin” fikrinden yola çıkıldığı açıkca belli. Karartılmış arka far grubu ve hemen altına verilmiş kanal ayrıntısı sanatçı ruhu ile yapılmış.

2018 Yeni Mercedes AMG GT Gran Coupe Konsept için Tıklayın.

Yeni Camry Egzoz Grubu:

Yeni Camry Egzoz Grubu:Klasik düz inen tampon yerine, spor otomobillerine yapılan cinsten dekoratif uygulanmış ve iki taraftan çıkışı verilen 4 egzoz ucu “Daha ne kadar iyi olabilir”in sözsüz anlatımı olmuş.

İç Tasarım Çizgileri Şaşırtıcı

İç Tasarım Çizgileri ŞaşırtıcıKabin tasarımında da sınıf atlayan Toyota, pürüzsüz ve etkileyici tutum sergilemiş. Büyüyen gövde yapısının iç mekana yansıması ile müşterilerine ferah alanlar sunulmuş. Camry’nin kabin grafiklerini aslında, Toyota’nın başka bir modeli olan Avalon iç yapısının kavislisi diyebiliriz. Direksiyon simidi Corolla ve Prius’dan tanıdığımız üç kollu ve fonksiyonel olanı tercih edilmiş. Toyota’nın  Hibrit motorlu araçları için kullandığı mavi rengin hakimiyeti Camry’ye de geçmiş.

2018 Yeni Camry İç Mekan Yapısı

2018 Yeni Camry İç Mekan YapısıPürüzsüz duran ısıtmalı-soğutmalı ve hafızalı deri koltukları sergilediği duruş ile konforlu olduğunu anlatıyor. Diğer modellerine göre oturma poziyonu aşağıda konumlandırılarak, konfor ve genişlik artırılmış.

Yeni Camry Dokunmatik Ekran Görümü:

Yeni Camry Dokunmatik Ekran Görümü:Toyota’nın geliştirdiği Multi Touch ekranı gayet akıcı, farklı tasarıma sahip ve yapacağınız her komut işlemini kendinde toplamış. 10 inç büyüklüğe sahip ekranda ses, klima ve navigasyon işlemlerini yönete biliyorsunuz. Entune 3.0 versiyon yazılımı ile desteklenen ekran, 4G bağlantı ve Wi-Fi bağlantı özelliği sunuyor.

Toyota’nın Yeni Konsepti FT-4X için Tıklayın.

Kromun ekran çevresi ve kapı kollarına uygulanması zenginlik hissini arttırmış. Ayrıca uyumu mükemmel olan birinci sınıf karbon malmezler, genelde torpito kısımlarında uygun görülmüş.

Yeni Camry Koltuk Yapısı:

Yeni Camry Koltuk Yapısı:Vites kolu tarafına baktığımız zaman; fazla yer kaplamamış ve iki adet ısı kontrollü bardak koyma gözlerine yer verildiğini görüyoruz. Bardak tutucuların tam arkasınada koltuk ısıtma düğmeleri yerleştirilmiş. Mavi rengin hakimiyeti bitmeyerek, konsol ve kapı içi bölgelerinde ambiyans ışıklandırması olarak devam ettirilmiş.

Toyota’nın özel olarak hazırladığı başka donanımı da ses sistemi olmuş. JBL tarafından hazırlanan 9 hoparlörlü ve 10.1 inç büyüklüğe sahip subwoofer ile Camry için en kaliteli seçim yapılmış.

2018 Yeni Camry’ye Üstün Güvenlik Paketleri Verilmiş

2018 Yeni Camry'ye Üstün Güvenlik Paketleri Verilmişİnsan güvenliği adına bir çok çalışmalar yapan Toyota, bu alanda Camry içinde özel paketler hazırlamış. Camry sürüş esnasında sensör ve ön kamera yardımı ile etrafınızdaki insan, hayvan, bisiklet vb. cisimleri algılayarak “erken müdahale” ile büyük zararların önüne geçiyor. Camry’in aile SUV’u sınıfında yarıştırdığı Venza‘da bu gelişimlere sahip olmuştu.

2018 Yeni Camry Aktif Sürüş Teknolojisi

2018 Yeni Camry Aktif Sürüş TeknolojisiMesela park yerinden çıkıyorsunuz ve o anda araba geldiğini fark etmediniz; direksiyona entegreli algılama programları ile gelen araç fark edilerek durdurma ve uyarma müdahalesi yapılıyor. Ayrıca yolculuğunuz sırasında, şeritten bilinçsiz ayrılmanız durumunda Camry bunu fark ederek aracınızı yörüngesine döndürebiliyor.

Tam kesin olmamakla beraber, adaptif cruz kontrol sistemi sayesinde yarı otonom sürüş kolaylığı sağlayabilir! Yani belli hızlarda Camry kendi kendine gidebilir. Bu alanda Lexus’un otonom sürüş teknolojisinden yararlanılmış olabilir.

Camry’e Son Teknoloji Geliştirilmiş Motor Üniteleri Entegre Edilmiş

Camry'e Son Teknoloji Geliştirilmiş Motor Üniteleri Entegre Edilmiş2018 model Camry için selefinden alınan üniteler ile devam ediliyor. En düşük hacimli ünite olan 2.0 litre hacminde, 150 beygir güç ve 199 nm tork üretiyor. Bu motorun 0-100 kilometre kalkış süresi 10.4 saniye, maksimum hızı ise 210 kilometre olarak ölçülmüş.

İlginizi Çekebilir: Toyota Land Cruiser Fotoğrafları: İlk Üretiminden Son Modele Kadar Tarihsel Liste!

Toyota’nın Camry için sunduğu ikinci motor ünitesi 2.5 litre hacminde, 181 beygir gücünde ve 231 nm tork üreten motoru 9.0 saniyede 0-100 kilometre hızlanmasını tamamlayarak, sınırlandırılmış olarak 210 kilometre hıza çıkıyor.

2018 Yeni Camry Motor Ünitesi

2018 Yeni Camry Motor ÜnitesiÜçüncü motor ünitesi ve en güçlü seçeneği olan 3.5 litre hacminde ki ünite 249 beygir güç üretiyor. 346 nm tork üreten ünite, 7.1 saniyede 0-100 kilometre hıza çıkıyor ve maksimum olarak yine sınırlandırılmış  210 kilometre süratlere gelebiliyor.

Bütün üniteler Toyota’nın üstün teknoloji motoru VVT-I(Variable-Valve-Timing-With-İntelligence) ile sunulmaktadır. Herhangi bir değişiklik olmazsa dördüncü motor seçeneği olarak Hibrid ünite düşünülüyor.

Yeni Camry Hybrid Synergy Drive Ünitesi:

Yeni Camry Hybrid Synergy Drive Ünitesi:Bu ünite Toyota’nın dünyanın en çok satan Hibrit motorlu arabası Prius’dan mı nakledilecek yoksa biraz daha güçlü bir versiyon mu düşünülüyor bunu ileri ki zamanlarda öğreneceğiz. Ancak güneş ışınları ile şarj olan araba Sion gibi olmayacaktır!

2018 Yeni Camry Fiyatı

2018 Yeni Camry FiyatıCamry‘in Avrupa satış fiyatlarına baktığımızda karşımıza 23 bin $ ile 35 bin $ arasında fiyat etiketi çıkıyor. Baktığımıza sınıf arkadaşı 2017 Yeni Nissan Maxima ile fiyatları aynı aralıkta. Gelelim bu araç Türkiye’ye gelse ne olur? Amerika ve Avrupa pazarı için normal sayılabilecek fiyatları bizim ülkemize giriş yaptığında tam tersi oluyor. Toyota’nın 2018 Camry için Türkiye’ye özel çalışmalar yaparak bu aracın daha çok tercih edilmesini sağlayacaklarını bildirdiler. Türkiye için fiyat tahmini yapmak gerekirse, benim vereceğim fiyat aralığı 250 bin TL ile 350 bin TL dir!

* Yazar Yorumu

İncelediğimiz Camry, kendini daha çok geliştirerek, dünyadaki lüks, sağlamlık, donanım, motor ve tasarım konularında yeni modeli ile yıllardır bırakmadığı başarısını daha üst seviyelere taşıyacaktır. Klasik olmaktan kaçınarak, göz zevkine uygun şekillerde karoser yapısı yapılmış. Standart olarak dış ve iç paketlerinde sundukları, özellikle Amerikan halkını doyurmaya yetecektir. Nedendir bilemiyoruz ama, ülkemize girişleri fazla olmamış ancak girdiği kadarıyla da kendinden söz ettirmiştir. Bizim ülkemize has bir durum mu bilemiyoruz! Toyota otomobillerini belli ölçülerde kısıtlıyor ve emin olun Türkiye pazarına getirilmeyen onlarca farklı modeli var!

İlginizi Çekebilir: Mercedes S Serisi Fotoğrafları: İlk Üretimden Son Modele Kadar Tarihsel Liste!

Klasman olarak Audi A6, Bmw 5 serisi ve Mercedes E serisi ayarında olan Camry, bizce bunu hak etmiyor. Şunu diyebiliriz ki, Japon korkusu bence bir çok yeri sarmış. 2018 yılında yollarda görmeyi beklediğimiz Camry, Toyota markasının sorunsuzluğunu temsil eden en iyi modellerinden biridir. Birde merak konusu olan “Toyota neden binek araçlarına 4×4 sistemini kullanmıyor” sorusu, diğer Japon markası olan Subaru’nun benimsediği cinsten, Toyota’nında benimsemesini istiyorlar. Bu talepler çok olursa Toyota belki bir gün yapabilir! Dev markanın üst segment otomobili olan Camry’nin yenilenmiş hali hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın