Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş Açıkladı: Kasım’da Yoksulluk Sınırı 25 Bin Lirayı Aştı

Türk-İş, açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Kasım’da açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki fark derinleşti, yoksulluk sınırı 25 bin lirayı aştı.
Türk-İş Açıkladı: Kasım’da Yoksulluk Sınırı 25 Bin Lirayı Aştı
HABER GİRİŞ

Asgari ücret artışının konuşulduğu saatlerde, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporunu paylaştı. Asgari ücret ile açlık sınırı arasındaki makas, Kasım ayında açılmaya devam etti.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarının baz alındığı açlık sınırı, Türk-İş’in verilerine göre Ekim’de kayda geçen 7 bin 425 TL tutarından Kasım’da 7 bin 786 TL’ye yükseldi. Açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki fark, 2 bin 286 TL oldu.

Türk-İş’in açıkladığı yoksulluk sınırı, Birleşik Kamu-İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu’nun verileri ile benzer geldi.

Dört kişilik bir ailenin tüm giderlerini hesaplandığı yoksulluk sınırı, Türk-İş’in verilerine göre Ekim’de kaydedilen 24 bin 185 TL’den Kasım’da 25 bin 365 TL’ye çıktı.

Birleşik Kamu-İş’in verilerine göre yoksulluk sınırı 909 liralık artışla, 25 bin 422 liraya yükselmişti. Açlık sınırı ise geçen aya göre 434 lira artışla 8 bin 657 liraya çıkmıştı.

GCM Yatırım Banner

“Enflasyon En Çok Dar ve Sabit Gelirli Vatandaşları Yoksullaştırdı”

Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporuna ilişkin açıklama yapan Türk-İş, yüksek rakamlar için enflasyonist baskıya dikkat çekti.

Resmi verilere göre yüzde 85’i, bağımsız araştırmalara göre yüzde 185’i aşan enflasyonun en çok dar ve sabit gelirli vatandaşları yoksullaştırdığı belirtildi. İktisadi anlamda orta sınıfın eridiği, alt sınıfın arttığına dikkat çekildi.

Gelir gruplarında yalnızca alt ve üst sınıfın yer almaya başladığı ortamda, bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin 10 bin 170 liraya çıktığı açıklandı.

Gıda enflasyonun Kasım’da aylık bazda yüzde 4,87, son on iki ayda ise yüzde 137,38 arttığı görüldü.

Türk-İş’in açıklamasında, “Gıda fiyatlarındaki bu yükselmenin temelinde uygulanan ekonomik ve mali politikalar yatmaktadır” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.