Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Ekim Ayı Enflasyonu Açıklandı: Yüzde 80’in Üstünde!

Yurt içi piyasalar tarafından en çok beklenen verilerden biri olan enflasyonun Ekim ayı verileri açıklandı. Yıllık bazda artış sürüyor. Detaylar haberde...
Türkiye’nin Ekim Ayı Enflasyonu Açıklandı: Yüzde 80’in Üstünde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ekim ayı enflasyon verileri açıklandı. Verilere göre enflasyon yıllık bazda yüzde 80’in üzerinde kalmaya devam etti. Yıllık enflasyon yüzde 85,51 olarak açıklandı. Aylık bazdaki enflasyon ise yüzde 3,54 olarak açıklandı.

Beklentiler yüzde enflasyonun yüzde 85,60 oranında geleceği yönündeydi. Bir önceki ay Eylül ayı enflasyonu yüzde 83,45 olarak açıklanmıştı.

TUFE yıllık değişim oranları
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 33,48 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 117,15 ile ulaştırma oldu.

Ana harcama gruplarında Ekim ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 0,36 ile eğitim oldu. Buna karşılık bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 8,34 ile giyim ve ayakkabı oldu.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, bir önceki aya göre yüzde 3,24, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 50,57, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 77,01 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 56,71 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

TÜİK’in raporu öncesinde Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. ENAG’ın hesaplamasına göre yıllık enflasyon yüzde 185,34 olarak gerçekleşti.

Enflasyon küresel ekonomide en büyük sorun halini almış durumda ve merkez bankaları faiz artırımları ile rakamları dizginlemeye çalışıyor. Ülkemizde ise faizler tek haneye doğru indiriliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati son açıklamasında, enflasyon frenine istihdam için basmadıklarını söylemiş ve yürütülen politikaya dair görüşlerini paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.