Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG Açıkladı: Ekim’de Enflasyon Yüzde 185’in Üzerinde Kaldı

ENAG, Ekim ayının beklenen enflasyon verisini açıkladı. Verilere göre enflasyondaki artış, Ekim’de yüzde 185’in üzerindeki zirveye tutundu.
ENAG Açıkladı: Ekim’de Enflasyon Yüzde 185’in Üzerinde Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanacak enflasyon rakamlarından önce Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Ekim ayına ilişkin kendi hesaplamalarını paylaştı. Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin yer aldığı ENAG’ın hesaplamalarına göre enflasyondaki yüksek artışlar Ekim ayında da kendini gösterdi.

ENAG raporunda, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ekim’de yıllık bazda yüzde 185,34 oranında arttı. Geçen ayla kıyaslama yapıldığında ise enflasyondaki artış yüzde 7,18 oldu.

ENAG raporunda, TÜİK alt grupları incelendiğinde Ekim’de en fazla aylık düşüş 1,92 ile konutta oldu. En fazla yükseliş ise yüzde 21,50 oranıyla giyim ve ayakkabı kaleminde görüldü.

Diğer ana harcama kalemleri incelendiğinde lokanta ve otellerde yüzde 11,5, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 8,85 oranında artış kayda geçti.

Önceki ayın verileri incelendiğinde TÜİK ile ENAG arasında makas aralığı kapanmamıştı.  ENAG’ın hesaplamalarına göre Eylül ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 186,27, aylık bazda yüzde 5,30 artış yaşamıştı.

GCM Yatırım Banner

TÜİK verilerine göre ise Eylül ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 83,45, aylık bazda yüzde 3,08 artmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.