Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Enflasyon Frenine İstihdam için Basmıyoruz

Bakan Nebati, enflasyonla mücadelede neden yavaş hareket ettiklerini açıkladı. Enerji arzında bölgede merkez konumda olma stratejisinden de bahsetti.
Nebati: Enflasyon Frenine İstihdam için Basmıyoruz
HABER GİRİŞ

Avrupa’ya gaz akışı için yeşil ışık yakan Rus lider Vladimir Putin’in aracı ülke olarak Türkiye’yi işaret etmesinin ardından tüm gözler Türkiye’ye çevrildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin enerji tedariki için bölgedeki konumuna ilişkin Suudi Arabistan merkezli Arab News gazetesine röportaj verdi.

6. Gelecek Yatırım Girişimi forumu için Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giden Nebati, verdiği röportajda, Türkiye’nin Avrupa için bir enerji merkezi olmayı planladığını söyledi. Türkiye ekonomisine ilişkin merak edilenleri de yanıtladı.

Bakan Nebati, dünya geneline yayılan yüksek enflasyon beraberinde büyüme verilerini baskılarken, Türkiye’de aksi yönde hareket ederek büyümenin devam etmesine açıklık getirdi.

Türkiye ekonomisinin, yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,6 oranında büyümede, genç nüfusun iştahından faydalandığına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Nebati, “Bu büyümeye baktığınızda iç ticaret, dış ticaret ve dengeli büyüme sayesinde oldu. Daha genç bir nüfusun iştahının ve bir üretim ve üretim merkezi olmanın içsel potansiyelini gösteriyor” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

“Frene Fazla Basmıyoruz ve Bu Sorunu Yavaş Yavaş Çözmek İstiyoruz”

Türkiye ekonomisinde büyümenin devam etmesini bekleyen Nebati, yüksek enflasyon ve dalgalı döviz kurunun zorluk oluşturduğunu kabul etti.

Enflasyonla mücadele ettiklerini savunarak, bu noktada odağın insan olduğunu söyledi. Bakan Nebati, “Enflasyonla mücadelede insana odaklandık. Büyümek istedik. Üretimimizi ve verimliliğimizi sürdürdüğümüz için insanların işini kaybetmesini istemiyoruz” dedi.

“Frene fazla basmıyoruz ve bu sorunu yavaş yavaş çözmek istiyoruz” diyen Nebati, neden enflasyonla mücadelede daha hızlı ve pragmatik davranmadıklarını açıklamadı.

Enflasyonun ateşi her ay daha da artsa da Türkiye’nin şanslı olduğunu belirtti, enerji fiyatlarının baskılanmaya başladığını söyledi.

“Enflasyonu Dünyadaki gibi Algılamıyoruz”

Nebati, dünya geneline bakıldığında fiyat artışında zirveye çıkan Türkiye’nin enflasyon algısı ile ilgili dikkat çeken bir ifadede bulunarak, “Enflasyonu dünyadaki gibi algılamıyoruz” dedi.

Enflasyonla mücadele için ekonomiyi soğutarak istihdamı kısmak yerine, yüksek enflasyonla insanlara iş sunma hedefinde olduklarına işaret etti.

Ancak oluşturulan istihdam ortamında çalışanların ucuz iş gücüne evrilmelerine ilişkin yorumda bulunmadı.

Bakan, enflasyondaki ateşin Aralık ayından itibaren dinmesini beklediklerini söyleyerek, 2023 hedefi için şöyle konuştu:

“Hedeflenen yüzde 25 enflasyon seviyesine sahip olacağız ve söylediğim gibi bunu çözmek için kararlı bir şekilde hareket ediyoruz.”

“Türkiye Enerji Arzında Merkez Olursa Bölgedeki Enerji Maliyeti Düşecektir”

Nebati verdiği röportajda, Suudi Arabistan’ın yanı sıra diğer ülkelerle de iş birliğini yürütme niyetinde olduklarına dikkat çekti.

Türkiye’nin jeopolitik konumunu kullanması halinde enerji arzındaki sevkiyatın çok daha güvenli şekilde ve uyguna mâl edileceğini sözlerine ekledi.

Hazine ve Maliye Bakanı, Türkiye’nin bu rolü üstlenmesi halinde ulaşım maliyetlerinin ve dolayısıyla enerji maliyetinin düşeceğine ilişkin öngörüsünü paylaştı.

Tüm dünyada baş gösteren resesyon endişelerinin temel kaynağı olan yüksek fiyatlı enerji tüketimine çözüm olacağını savunarak şöyle değerlendirme yaptı:

“Türkiye’nin tüm sorumlulukları üstlenmeye hazır olduğunu, bu gaz mücadelesinde başta Avrupa olmak üzere tüm dünyayı rahatlatmak için bir adım atacağını yorumlamak güzel.”

“Önümüzdeki Aylarda Karadeniz’deki Doğal Gazı Kullanmaya Başlayacağız”

Bakan Nebati, Türkiye’nin enerji arzınca yalnızca sevkiyat sağlayan konumunda olmadığını, doğal gaz için bir üretim stratejisine de sahip olduğunu paylaştı.

Bu bağlamda ülkede gerçekleştirilen doğal gaz arama çalışmalarına atıf yaparak, “Bildiğiniz gibi Karadeniz’de doğal gaz bulduk ve önemli bir rezervimiz var. Önümüzdeki aylarda o doğal gazı kullanmaya başlayacağız” şeklinde açıklama yaptı.

Suudi Ticaret Bakanı: “Türkiye’ye 18 Milyar Dolarlık Yatırımların Devamı Gelecek”

Konuşmasında Suudi-Türk iş birliğine değinen Nebati, iki ülkenin birlikte hareket etmesinin bölgeye katkı sağlayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın gelecek günlerde karşılıklı ziyaretlerini sürdüreceğini paylaşarak, yatırımların iki ülke için de ilişkilerin ve ticaret hacminin gelişimine etki sağlayacağını savundu.

Nebati, yatırımların içeriği ve büyüklüğü hakkında bilgi paylaşmazken, Suudi Ticaret Bakanı Majed Al-Qasabi, geçen haftaki konuşmasında, Türkiye’deki Suudi yatırımlarının toplamda 18 milyar dolar olduğuna yönelik tahminde bulunmuştu.

Bu yatırımların devamının geleceği, yakın dönemde 3 ila 5 milyar dolarlık yeni yatırımların yapılabileceği bilgisini paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın