Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den Türkiye Çıkışı: Avrupa için Büyük Bir Merkez Olabilir

Rus lider Putin, doğal gazla ilgili dikkat çekici bir mesaj verdi. Avrupa’ya gaz akışı için yeşil ışık yakan Putin, aracı ülke olarak Türkiye’yi işaret etti.
Putin’den Türkiye Çıkışı: Avrupa için Büyük Bir Merkez Olabilir
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya Enerji Haftası”na ilişkin düzenlenen konferansa katıldı. Konferansa enerji arzıyla ilgili açıklamalarda bulunan Putin, Kuzey Akım ve Türkiye hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Rus lider, önceki haftalarda Rusya’dan Avrupa’ya uzanan Kuzey Akım doğal gaz boru hatlarında meydana gelen hasarlar ve sızıntılar hakkında açıklama yaptı.

Avrupa, Kuzey Akım’daki sızıntıdan Rusya’yı sorumlu göstermişti ancak Putin konuşmasında, sızıntı olayını “uluslararası terör eylemi” olarak tanımladı.

Kuzey Akım’a yapılan sabotajın Rusya tarafından yapılmadığına dikkat çekerek, bu olayın aynı zamanda tehlikeli bir emsal oluşturduğunu ifade etti.

Kuzey Akım’da olduğu gibi kritik önemdeki herhangi bir altyapı tesisine saldırı düzenlenebileceği uyarısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Putin, “Kuzey Akım sabotajlarının ardında Rusya ve Avrupa’nın ilişkilerini kesmek isteyenler var” şeklinde dikkat çekici bir çıkış yaptı.

“Biz Hazırız, Rus Gazını İsteyip İstememek Avrupa’ya Kaldı”

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında yaşanan sabotajdan sonra boru gruplarından birinin mevcutta çalışabilir halde olduğu bilgisini veren Putin, Rusya’nın sağlam kalan bölüm üzerinden gaz sevkiyatı yapmaya hazır olduğunu paylaştı.

Gaz arzı için topu Avrupa’ya atan Putin, “Rusya, önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında Avrupa’ya enerji kaynakları tedarik etmeye hazır. …Bunu isteyip istemediklerine onların karar vermesi gerekiyor, top onların sahasında” dedi.

“Avrupa için Türkiye’de Büyük Bir Merkez Kurabiliriz”

Avrupa’ya gaz arzı için yeşil ışık yakan Putin, aracı ülke olarak Türkiye’yi işaret etti.

Rusya’nın doğal gaz tedarikinde coğrafyasını genişletme niyetinde olduğu mesajını vererek, Avrupa’ya sağlanacak gaz tedariki için Türkiye’de büyük bir doğal gaz merkezi kurabileceklerini duyurdu. Putin’in açıklaması şöyle:

“Kuzey Akım boru hatları üzerinden yani Baltık Denizi üstünden gönderilemeyen gazın yerini değiştirerek Karadeniz’e yönlendirebilir ve burayı Rus gazının ana tedarik hattı hâline getirerek doğal gazımızı Avrupa’ya Türkiye üzerinden iletebiliriz. Böylelikle tabii ki ortaklarımız da bunu isterlerse Avrupa için Türkiye’de çok büyük bir gaz dağıtım merkezi oluşturmuş oluruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.