Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ Açıkladı: Yoksulluk Sınırı 24 Bin TL’yi Aştı

Türk-İş Ekim ayı açık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Açlık sınırı asgari ücreti ezip geçerken yoksulluk sınırı 24 bini aştı.
TÜRK-İŞ Açıkladı: Yoksulluk Sınırı 24 Bin TL’yi Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Ekim ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Türkiye’de yaşanan enflasyonun resmi rakamların ötesinde halkın ihtiyaçları için yaptığı harcamalarda önemli ölçüde hissedildiği aktarıldı. Yayımlanan rapor vatandaşın geçim derdini gözler önüne serdi.

Türk-İş tarafından yayımlanan açıklanan verilere göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 7. 425,23 TL’ye yükseldi. Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık gibi zorunlu harcamaları içeren yoksulluk sınırı ise 24.186,42 TL’ye dayandı. Bekar bir çalışanın yaşam maliyeti ise 9.706,52’ye tırmandı.

Geçtiğimiz Eylül ayında açlık sınırı 7.245,18 TL, yoksulluk sınırı ise 23.599,93 TL olarak gerçekleşmişti.

Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırı
Kaynak: Türk-İş

Mutfak Enflasyonu Son Bir Yılda Yüzde 134,77 Arttı

Mutfak enflasyonundaki değişim dikkat çekti. Dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 2,48, son on iki ay itibariyle yüzde 134,77 olarak kaydedildi.

Türk-İş raporda ücretli çalışanları için hayat pahalılığının devam edeceğini belirtti. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi için temel ihtiyaçlarına gelirlerinden daha fazla ayırmak zorunda kaldıkları ifade edildi. Ücret zamlarına enflasyon farkının üzerinde bir refah payının eklenmesi gerektiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Kamu-İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu, yakın bir zamanda Ekim ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını yayımladı. Ekim ayında açlık sınırının 8 bin 233 TL’ye, yoksulluk sınırının ise 24 bin 513 TL’ye çıktığını açıkladı. Son bir yılda açlık sınırının 4 bin 515 TL, yoksulluk sınırının ise 11 bin 828 TL artış gösterdiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın