Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sektör Yetkileri Yabancılara Odaklandı: Emlak Balonu Şişecek

Konut fiyatlarını düşürmek için adım atılması ve yabancı satışlarına kısıtlama getirilmesi beklenirken sektör yetkilileri aksi yönde plana hazırlandı.
Sektör Yetkileri Yabancılara Odaklandı: Emlak Balonu Şişecek
HABER GİRİŞ

Konut fiyat artışında dünya birincisi olan Türkiye’de enflasyonun üzerinde artış gösteren konut sektörü için iktidarın art arda açıkladığı sosyal konut projesi ile düşük faizli konut kampanyası fiyatlardaki yangını söndürmedi.

Ev satış ve kira fiyatlarındaki yüksek seyrin devamının gelmesinde bir diğer etken olarak yabancıya konut satışı gösteriliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı satış istatistiklerinde de yabancıya yapılan konut satışları öne çıktı.

Emlak balonunu şişiren yabancı satışlarına yönelik iktidar kanadında düzenleme kararı alınmazken, ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, fiyat dengesini kurmak için yabancıya satışa 5 yıllık yasak getireceği çıkışında bulunmuştu.

Pazar ve siyaset tarafında bu gelişmeler yaşanırken sektör yetkililerinin yeni yıl beklentileri merak konusu oldu.

GCM Yatırım Banner

Yabancıya yapılan konut satışlarına ilişkin sektör yetkililerinin değerlendirme ve beklentilerini alan Dünya’nın haberine göre alım gücü düşen vatandaşların pazarı canlandırması beklenmezken, yabancılara odaklanıldı.

Sektörde yer alan aktörlerin beklentisi, yeni yılda yabancıya yapılacak satışların 6 milyar dolardan 10 milyar doların üzerine çıkacağı yönünde oldu.

Yabancıya Konut Satış Yasağı Sektörde Karşılık Bulmadı

Seçime giden Türkiye’de olası bir iktidar değişiminde Kanada hükümetinin yaptığı gibi arz-talep dengesini korumak ve fiyat artışını dizginlemek için yabancıya yapılacak konut satışlarına yasak getirilmesi ihtimali sektörde karşılık bulmadı.

Konuya ilişkin beklentisini paylaşan MARS İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, yabancı talebinin gelecek dönemde de sürmesini beklediklerini ve yeni yılda bu trendin devamının geleceğini aktardı.

Yeni yılda yabancı yatırımcıya yapılan satışlarda konut sayısının 75 bin bandına kadar ulaşacağı tahminini paylaşarak, “Bunun gerçekleşmesi halinde gayrimenkul kaynaklı döviz girişi 15 milyar doları bulabilir. Rus talebindeki artış eğiliminin de savaş nedeniyle iki, üç yıl daha süreceği görüşündeyiz” dedi.

2023’de Yabancı Satışları Nitelikli Yatırımcılara Yapılmalı

TÜİK’in son verilerine göre 2022’nin sonunda konutta en fazla satış Rusya, İran ve Irak vatandaşlarına yapıldı.

Yabancı yatırımcı ayrımına dikkat çeken İstanbul İnşaatçılar Derneği ( İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, satışlarda yükseliş beklerken aynı zamanda yatırımcıların niteliğinin de önemli olduğunu vurguladı.

İNDER Başkanı, “Tarihi zirveye çıkan yabancı yatırımcıya konut satışının toplam satış içindeki payı, yüzde 4,5 seviyesine çıktı. Ancak ülkeye kazandırdığı döviz açısından daha büyük katma değer sağladığının altını çizmek gerekir. Yine 2023’de yabancı satışlarının nitelikli yatırımcılara yapılması yönünde çalışmalar olacağını umut ediyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

Fiyatlarda Geri Çekilme Değil, Yüzde 20’nin Üzerinde Artış Olacak

Yabancı satışlarının kısıtlanmasıyla fiyatlarda artışın dizginlenmesi senaryoları konuşulurken, MARS İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, fiyat artışlarının süreceği haberini verdi.

Sert fiyatlama hareketlerinin son bulduğunu ancak yeni yılda yüzde 20’nin üzerinde artış beklendiğini söyleyerek, “Kamu ve özel sektör arz üretim faaliyetlerini arttırdı. Konut fiyatlarında geri çekilme beklememekle birlikte bu yıl yaşanacak artışın yüzde 20-25 bandında kalmasını öngörmekteyiz” dedi.

İkinci El Evlere Talep Var

Yabancıların konut taleplerine ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, en çok talep gören 4 ile dikkat çekti.

Yabancı alımlarındaki toplam payın yüzde 10’luk kısmını aşan illerin Antalya, Yalova, Mersin ve İstanbul olduğunu söyledi.

Enflasyondaki artışın kendini gösterdiği 2022 yılından itibaren yatırım aracı olarak gayrimenkul alımlarının tercih edildiğini belirterek, ekonomi yönetiminin açıkladığı konut kampanyalarının da talep tarafında hareketlilik yaşattığını ekledi.

Ancak genellikle sıfır konutların tercih edilmediğini, verilere göre ağırlıklı olarak ikini el konutlar için alım yapıldığını söyleyerek, “Son 3 yıldır konut piyasasının ağırlıklı olarak ikinci el alımlar tarafında olduğunu görüyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.