Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sosyal Konut Projesinde İlk Temeller Atıldı!

İlk Evim İlk İş Yerim projesinin ilk etabının inşasına başlanıyor. 17 ilde eş zamanlı olarak 6 bine yakın konut için ilk temeller atılıyor.
Sosyal Konut Projesinde İlk Temeller Atıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftalardır beklenen an geldi çattı. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinde, ilk temeller bugün atılıyor. 13 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan ve şimdiye kadar 7,5 milyon vatandaşın başvuru yaptığı İlk Evim İlk İş Yerim projesinin ilk etabı için harekete geçildi.

17 ilde 5 bin 615 sosyal konutun ilk temelleri eş zamanlı olarak atılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel atma töreni için gittiği Ankara Sincan’da önemli açıklamalarda bulundu.

Proje kapsamında yapılacak toplam 500 bin konut yatay ve yöresel mimariye göre yapılacak ve 5 katı geçmeyecek. Bu bakımdan depreme dayanıklı ve temelleri sağlam yapıların inşa edilmesi hedefleniyor.

“Bugün gazi başkentimiz Ankara’nın güzel ilçesi Sincan’da ülkemizin en büyük konut iş yeri ve arsa kampanyasının ilk temel atma töreni vesilesiyle birlikteyiz.” diyen Erdoğan, konut fiyatlarındaki artışa dikkat çekti.

Türkiye’nin 2. Dünya Savaşı sonrasında plansız, programsız ve oldukça hızlı bir şehirleşme sürecine girdiğini, köyden kente göçler nedeniyle gecekonduların ve sağlıksız beton yığınlarının arttığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Son dönemdeki gelişmelere değinen Erdoğan, Covid-19 salgını sonrasında başlayan Rusya-Ukrayna savaşının konut sektörünü de etkilediğini belirtti.

Kira fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, ev sahiplerinin kiracılara zulmettiğini söyledi.

500 Bin Konutun Tamamı 2028’e Kadar Bitecek

500 Bin Konutun Tamamı 2028'e Kadar Bitecek
Kaynak: Twitter

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve başladıkları zaman TOKİ aracılığıyla inşa edilmiş konut sayısının 43 bin, şu an ise 1 milyon 170 bin olduğunu açıkladı. Kentsel dönüşümle üretilen konut sayısının 3 milyona ulaştığını, toplamdaki 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun son 20 yıl içinde inşa edildiğini belirtti.

Bugün toplamda 5 bin 615 olmak üzere Ankara’da 2 bin 171, Kırşehir’de 458, Yozgat’ta 141, Konya’da 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’da 158, Elazığ’da 88, Tunceli’de 118, Erzurum’da 158, Amasya’da 87, Bolu’da 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’da 364, Uşak’ta 158, Manisa’da 78, Aydın’da 265 ve Muğla’da 154 konutun temellerinin atılacağını söyledi.

2019 yılında 50 bin, 2020 yılında 100 bini kapsayan iyi ayrı sosyal konut projesini hayata geçirdiklerini, şimdi de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini planladıklarını ifade etti.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesinde başvuruların 8 milyona yaklaşmasının ne kadar doğru bir iş yaptıklarının kanıtı olduğunu söyledi. Prpjenin ilk etabı olan 250 bin konutun iki yıl içinde tamamlanıp, hak sahiplerine teslim edileceğini bildirdi.

Konut ve arsaların tamamının hizmete girmesinin ardından yaklaşık 6 milyon vatandaşın daha güvenli konutlara ulaşmış olacağını sözlerine ekledi.

Bugün projenin ilk etabı olan 250 bin konut için temellerin atılmaya başlandığını söyleyen Erdoğan, 2028 yılına kadar tamamını kapsayan 500 bin konutun yapımının bitirileceğini ve hak sahiplerine teslim edileceğini duyurdu.

Erdoğan’ın konuşmasının bitmesiyle birlikte temellerin atılacağı illere canlı yayınla bağlantı yapıldı. İlk olarak Konya’daki sosyal konutlar için beton dökme işlemi başladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.