Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Konut Fiyat Pahalılığında Dünya Birinciliğini Bırakmadı

Konut fiyat artışında zirvedeki yerini koruyan Türkiye, birincilik skorunu kimseye bırakmadı. Küresel konut fiyat endeksinde Türkiye’nin enflasyon performansı öne çıktı.
Türkiye Konut Fiyat Pahalılığında Dünya Birinciliğini Bırakmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı konut satış istatistiklerinin ardından en büyük küresel emlak danışmanlıkları arasında gösterilen Knight Frank, küresel konut fiyat endeksi 2022 yılı üçüncü çeyrek raporunu paylaştı.

TÜİK verilerindeki konut satışlarında görülen düşüşlerin arka planı, Knight Frank’ın fiyat endeksinde okundu. Türkiye yine konut fiyat artışında dünya birincisi oldu.

Knight Frank’ın raporuna göre geçen yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye’de konut fiyatları yıllık bazda yüzde 189 arttı.

Söz konusu dönemde resmi verilere göre ülkede enflasyon oranı yüzde 100’ün altında açıklandığı için konut fiyatlarındaki artışın enflasyonun üzerinde gerçekleştiği ortaya çıktı.

2022’nin 3. çeyreğinde ülkelerin konut fiyat endeksleri şu şekilde oldu:

GCM Yatırım Banner
Knight Frank Küresel Konut Fiyat Endeksi 2022 3. Çeyrek
Kaynak: Knight Frank

Türkiye’den Sonra Estonya Geldi

Araştırmaya dahil edilen 56 ülke arasında fiyat artışlarında birinci sıradaki Türkiye’yi takip eden ülkeler sırasıyla; yüzde 27 ile Estonya; yüzde 23 ile Macaristan, Çekya ve İzlanda oldu.

Son sırayı ise yüzde 8 düşüş oranıyla Güney Kore aldı. Güney Kore’nin yanı sıra Peru’da yüzde 5, Yeni Zelanda’da yüzde 2 düşüş yaşandı.

İstanbul Pahalılıkta Miami’yi Geride Bırakmıştı

2022’nin ikinci çeyreğinde dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı 150 şehir arasında ilk 10 şehrin üçü Türkiye’den olmuştu.

İkinci çeyrek verilerinde Miami’yi geçerek konut pahalılığında birinci sırada yer alan İstanbul’un yüzde 184,9’luk artışı son raporda öne çıkmıştı.

Konut pahalılığında ikinci sırada Ankara yüzde 165,4, İzmir ise yüzde 150,9 artışla üçüncü sırada yer almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın