Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Konut Fiyat Artışında Dünyada Birinci Oldu

Knight Frank’ın konut piyasası verilerinde Türkiye zirveyi kimseye bırakmadı. İstanbul, fiyat artışında Miami’yi geçti. En pahalı 3 şehir Türkiye’de yer aldı.
Türkiye Konut Fiyat Artışında Dünyada Birinci Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük küresel emlak danışmanlıklarından olan Knight Frank, Küresel Konut Fiyat Endeksi verilerini paylaştı. Küresel çapta 56 ülke ve bölgede konut fiyatlarının incelendiği endekste Türkiye detayı dikkat çekti.

Londra merkezli emlak ajansının verilerine göre toplam 56 ülkede ortalama yıllık fiyat değişimleri ele alındığında Türkiye, yıllık fiyat artışında birinci sırada yer aldı.

Türkiye’de açıklanan büyüme oranlarının, yüzde yüzü aşan enflasyonun gölgesinde kaldığı belirtildi.

Ekonomide büyüme kaydedilse de insanların temel ihtiyacı olan barınma giderleri baz alındığında, söz konusu büyümenin halka yansımadığı sonucu çıktı.

İstanbul, Ankara, İzmir Zirvede

Raporda, Türkiye’de bulunan 3 büyük şehirdeki fiyat değişimleri baz alındığında, İstanbul’un son bir yılda yüzde 184,9 oranında fiyat zammı ile 150 kent arasında birinci sırada yer aldığı görüldü.

GCM Yatırım Banner

Ankara yüzde 165,4 ile ikinci, İzmir ise yüzde 150,9 ile üçüncü sırada yerini aldı. 150 şehir arasında zirvede konumlanan 3 şehrin Türkiye’de yer alması tesadüf olarak görülmedi.

Türkiye’de önüne geçilemeyen enflasyonla birlikte, inşaat maliyetleri ve arz eksikliğinin 3 şehirdeki konut fiyatlarını yükselttiği belirtildi.

Global düzeyde araştırmalar yürüten Knight Frank, 50’den fazla ana akım ulusal konut piyasasının performansını takip ediyor.

Knight Frank, paylaştığı raporda yerel para birimlerinde nominal ve reel fiyat artışlarını kaydediyor.

Küresel Konut Fiyat Endeksi raporunda kullanılan veriler, her ülkedeki merkez bankaları ya da ulusal istatistik ofislerinden elde ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.