Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Düşük Faizli Yeni Konut Kampanyası Açıklandı!

Düşük faizli yeni finansman modelinin uygulandığı konut kampanyası açıklandı. Kampanyanın içeriğine dair bilgiler haberde;
Düşük Faizli Yeni Konut Kampanyası Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Konut piyasasındaki durgunluğu ortadan kaldırmak için Aralık ayında açıklanması beklenen kampanya bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara’da düzenledikleri ortak basın toplantısında kampanyanın detaylarını açıkladılar.

“Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası” başlığıyla duyurulan Yeni Evim Programı’nın, ev almak isteyen vatandaşlara yönelik hazırlandığı bildirildi.

Uygun faiz oranları sayesinde ilk evini almak isteyen vatandaşlar için belirlenen kampanyanın içeriğini Hazine ve Maliye Bakanı açıkladı.

İstanbul için Verilecek Kredi Sınırı 5 Milyon TL

Kredi oranlarının yüzde 1’in altında olacağını belirterek, kampanyada illere göre sınıflandırma yapıldığını söyleyen Nebati, “İstanbul birinci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla ikinci bölge, diğer tüm iller üçüncü bölge olarak belirlendi” şeklinde açıklama yaptı.

Bankaların müşterilerine vereceği kredinin birinci bölge için en fazla 5 milyon TL olduğunu paylaştı. İkinci bölge için belirlenen kredi üst limitinin 3 milyon TL, üçüncü bölge için ise 2 milyon TL olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Asgari Peşinat Oranı Yüzde 10, Azami Vade 15 Sene

Kredilerdeki peşinat ve vade bilgilerini de paylaşan Nebati, “Asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenirken, azami 15 sene vadeyle sağlanacak finansman da faiz/kar payı oranı yüzde 0,69’dan başlayacak” dedi.

Yeni Evim Programı’ndan yararlanmak isteyenlerden ev sahibi olmama koşulunun arandığını belirterek, “Son bir yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Programdan faydalanmak isteyen ve bazı illerde ikamet eden vatandaşlar için ise ikamet koşulu istendiğini ekleyerek, “İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin ve Muğla’da konut almak isteyen vatandaşların son bir yıl buralarda ikamet etmiş olması şartı aranacak” dedi.

İlk 3 Yıllık Taksit Tutarını Bakanlık Finanse Edecek

Hazine ve Maliye Bakanı, bankalardan alınan kredinin ilk 3 yıllık taksit tutarını bakanlığın finanse edeceği bilgisini aktardı.

Böylece bakanlığın finansman sağladığı süre zarfında taksitlerin düşürülmüş olacağını söyledi. Nebati’nin paylaştığı içerik şöyle:

“İlk 3 yıl aylık taksitlerin bir kısmını geri ödeme şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak üstleneceğiz, ilk 3 sene için taksit tutarları aşağıya çekilmiş olacak.”

Müteahhitlere 25 Milyar Liralık Finansman Sağlanacak

Bakan Nebati, Salı günü açıklanacak kredi garanti fonu (KGF) paketiyle de konut üretimi yapanların destekleneceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı, “Bankalarla garantörlük anlaşmalarını yapan, konut üretme taahhüdü veren müteahhitlere Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansman imkanı sunacağız” dedi.

Haksız Fiyat Artışı Takibi Yapılacak

Kredi alacak vatandaşların bankalara başvuruda beyan edeceği konut kriterlerini de açıklayan Nebati, “Vatandaşlar tamamlanmış, belirli oranda tamamlanmış, bankaların kredi verme kriterlerine uygun olan ve yapımına başlanacak konutlar için kredi kullanabilecek” dedi.

Kamuoyuyla paylaşılan kampanya sonrası konut pazarında fiyat artışlarının yaşanabileceği endişelerine de değinerek şöyle açıklama yaptı:

“Gayrimenkul sektöründeki fiyat artışları takip edilecek. Haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği tespit edilen kişiler, gereği yapılmak üzere ilgili birimlerle paylaşılacak.”

Bankalarla Garantörlük Sözleşmesi Olan Yeni Projeler için Geçerli

Yeni Evim Programı’na ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, ilk etapta 100 bin ailenin ev sahibi olmasının amaçlandığını söyledi.

Kampanyada geçerli olacak konutların, bankalarla garantörlük sözleşmesi olan yeni projeler için belirlendiğini paylaştı.

Kurum, “Konut fiyatlarını takip edeceğiz. Projeye dahil olan firmalar belirlediğimiz kriterler çerçevesinde girecek ve kampanya süresince konut fiyatlarını sabit tutacaklar. Arsa ve veraset üzerinden hissesi düşenler varsa, bu hisse 50’den fazla değilse bu projelere başvurabiliyorlar. 50 ve altındaki hisseleri dikkate almıyoruz” dedi.

Taksit Tutarları Hane Gelirinin Yüzde 40’ını Aşmayacak

Taksit tutarlarının hane gelirinin yüzde 40’ını aşmayacağını belirten Kurum, “Bu kampanya sayesinde milyarca liralık hacim ortaya çıkacak ve ekonomimizde de yaklaşık 600 milyar liralık katma değer oluşacak” dedi.

Bugün açıklanan kampanyanın detaylarının, yeni kurulacak web sitesi üzerinden 16 Ocak tarihinden itibaren takip edilebileceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.