Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalarda Bu Hafta! Gözler ABD Enflasyonu ve FED Kararında

Bu hafta piyasalarda gözler, ABD enflasyon verileri ve FED'in faiz kararı üzerinde olacak, bu kritik gelişmeler yatırımcıların yönünü belirleyecek. Detaylar haberde;
Piyasalarda Bu Hafta! Gözler ABD Enflasyonu ve FED Kararında
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda ve Türkiye ekonomisinde önemli verilerin açıklanacağı yoğun bir hafta bizleri bekliyor. 10 Haziran ile başlayan haftada özellikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı, küresel piyasalarda yön belirleyici olacağı için yakından izlenecek.

Geçen hafta açıklanan ABD’nin tarım dışı istihdam verisi Mayıs’ta piyasa beklentisi olan 182 bini aşarak 272 bin olarak gerçekleşti. Beklenti üstü gelen veriler sonrası piyasalarda hareketlilik kaydedilmişti.

10 Haziran haftasındaki yoğun veri takvimi ise hem küresel hem de yerel ekonomik gelişmelerin nabzını tutmak isteyenler için önemli ipuçları sunacak. Yurt içindeyse işsizlik rakamları önemli veriler arasında yer alacak.

1-) Türkiye İşsizlik

Küresel piyasalarda 10 Haziran Pazartesi günü Euro Bölgesi’nin Nisan ayına ilişkin tüketici enflasyon beklentileri verileri takip edilecek.

Yurt içindeyse Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verileri yayımlanacak. Geçen ay açıklanan Mart raporunda sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 4,3 artarken, aylık bazda yüzde 0,3 azalmıştı.

GCM Yatırım Banner

TÜİK 10 Haziran’da Nisan ayına ilişkin işgücü istatistiklerini yayımlayacak. Geçen ay açıklanan Mart raporunda işsizlik yüzde 8,6 olarak gerçekleşmişti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından Pazartesi günü ödemeler dengesi istatistikleri paylaşılacak. Geçen ay açıklanan Mart raporunda Türkiye’nin cari işlemler hesabı 4 milyar 544 milyon dolar açık vermişti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabıysa 782 milyon dolar fazla vermişti.

2-) İngiltere İşsizlik

Küresel piyasalarda 11 Haziran Salı günü İngiltere’nin Nisan ayı işsizlik oranı verileri takip edilecek.

Yurt içindeyse Salı günü TÜİK tarafından Nisan ayına ilişkin ciro endeksleri ve ticaret satış hacim endeksi raporları açıklanacak.

3-) ABD Enflasyonu ve FED Faiz Kararı

Küresel piyasalarda 12 Haziran Çarşamba günü İngiltere’nin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri bildirilecek.

Yatırımcıların odağına ise Çarşamba günü açıklanacak olan ABD enflasyonu şimdiden yerleşti. Enflasyon verilerinin ardından ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını duyuracak.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından geçen ay açıklanan Nisan raporuna göre enflasyon yıllık bazda yüzde 3,4, aylık olaraksa yüzde 0,3 seviyesinde kaydedilmişti.

FED 1 Mayıs’ta gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini ise yüzde 5,25 – 5,50 oranında sabit tutmuştu.

Yurt içindeyse TÜİK Çarşamba günü Nisan ayına ilişkin dış ticaret endeksleri verilerini yayımlayacak. Geçen ay açıklanan Mart raporunda dış ticaret haddi 0,5 puan artarak 87,2 seviyesine ulaşmıştı.

4-) Türkiye Konut Satış İstatistikleri

Küresel piyasalarda 13 Haziran Perşembe günü ABD’nin Mayıs ayına ilişkin üretici fiyat endeksi (ÜFE) rakamları takip edilecek.

Yurt içindeyse Perşembe günü TÜİK tarafından Mayıs 2024 dönemine ilişkin konut satış istatistikleri raporu bildirilecek. Geçen ay açıklanan Nisan raporunda 75 bin 569 konut satışı gerçeklemişti. Böylece konut satışlarında yıllık bazda yüzde 11,8 oranında düşüş kaydedilmişti.

TCMB ise Perşembe günü Nisan 2024 dönemine ait kısa vadeli dış borç istatistikleri gelişmelerini yayımlayacak. Geçen ay açıklanan Mart raporunda kısa vadeli dış borç stoku 2023 yıl sonuna göre yüzde 0,1 oranında artış ile 175,4 milyar dolara yükselmişti.

5-) Euro Bölgesi Ticaret Dengesi

Küresel piyasalarda 14 Haziran Cuma günü Euro Bölgesi’nin Nisan ayına ilişkin ticaret dengesi verileri takip edilecek.

Yurt içindeyse Cuma günü TÜİK tarafından Mayıs ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksi verileri yayımlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.