Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Olur Olmaz Her Şeye Para Harcamamak için 7 Mantıklı Neden

Harcama yapmayı aşırı seviyorsanız, bu önerilere bakın. Olmadık şeylere para harcamayı bıraktığınızda hayatınızda harika değişikliklerin olduğunu göreceksiniz.
Olur Olmaz Her Şeye Para Harcamamak için 7 Mantıklı Neden
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanlara bir bakın! Nasıl da çılgınlar gibi alışveriş yapıyorlar, değil mi? Mağazaların kasalarındaki kuyruklar sanki her geçen gün biraz daha uzuyor. Havalar ısınmasına rağmen, alışveriş merkezleri hala aynı kalabalıklarla dolup taşıyor. Peki, parasızlıktan o kadar çok şikayet eden insan varken, bu kadar çok kişinin gerekli gereksiz her şey için para harcaması sizce de çok çelişkili değil mi? Sorduğunuzda “borç gırtlağa dayandı!” diyen tanıdıklarınızın neredeyse her gün alışveriş yapması sizce de çok saçma görünmüyor mu? Evet, elbette öyle! Sonuçta cebinde hiç para olmadığı halde her duyduğu kampanyaya koşan, her gördüğü indirimden faydalanan insanların harcama konularında bu kadar cömert davranmalarına akıl sır erdirmek gerçekten çok zor. Yani insan harcama yapmakta gösterdiği cömertliğin azıcığını tasarruf yapmakta kullansa, neler olur kim bilir!

Sahi ya, neler olur? Aslına bakarsanız, neler olmaz ki diye sormak gerekir. Çünkü olabilecek şeyler çok ama çok fazla! Mesela; banka kuyruklarında bekleyen kişi sayısı, önemli derecede azalır. İnsanların kredi çekme ihtiyaçları gözle görülür derecede düşer ve çoğu kişi kısa sürede mal sahibi olur. İnsanlar gereksiz şeyler yerine gerekli şeyler için para harcamanın ne demek olduğunu öğrenir. İhtiyacından fazla alışveriş yapmanın müsriflikten ve aç gözlülükten başka bir şey olmadığı anlaşılır. Dünya malının insanı bir yere kadar mutlu ettiğinin kanıtları herkes tarafından açıkça görülebilir. Borçlardan kurtulunur ve daha mutlu bir hayatın kapıları aralanır. Uzun lafın kısası, daha neler olur neler! İşte bugün olur olmaz her şeye para harcamamanın size neler kazandırabileceği üzerine konuşacağız. Eğer siz de cebinde para olduğu zaman gıcıklanan kişiler arasındaysanız, o zaman bu yazıyı kesinlikle okumalısınız derim. Çünkü belki de daha az harcama yaptığınızda neler kazanacağınızı görüp, kötü para alışkanlıklarınıza geri dönmemek üzere veda edebilirsiniz.

İşte olur olmaz her şeye para harcamamak için 7 mantıklı neden:

Deneyimler için Para Harcama Fırsatı Bulursunuz!

Deneyimler için Para Harcama Fırsatı Bulursunuz!Düşünün! Evet, şöyle geriye, hayatınızdaki en mutlu anlarınıza doğru kısa bir yolculuğa çıkın. Neler görüyorsunuz? Sizin tamamen unuttuğunuz, ama sevdiklerinizin unutmadığı o güzel doğum günü sürprizi mi? Hoşlandığınız kişinin sizi sevdiğini söylediği o muhteşem an mı? Herhangi bir yakınınızın geçirdiği bir kazadan sağ salim kurtulması mı? Düğününüz ya da anne baba olduğunuz o güzel gün mü? Tamam tamam, tabii ki hayatınızdaki en mutlu anları bilemem. Ama bunların parayla alınabilecek şeyler üzerine olduğunu bilebilirim. Herkes bilebilir! Düşünsenize; o çok beğendiği ünlü markanın çantasını aldığı günü hayatının en mutlu günü olarak ilan eden biri olamaz herhalde, öyle değil mi? Sonuçta varmak istediğim nokta şu ki parayla mutluluk arasında bir ilişki olduğu doğru, ama çoğu kişi bu ilişkiyi yanlış algılıyor.

İnceleyebilirsiniz:
Daha Çok Para Harcamanız Gereken ve Gerekmeyen 5 Yer

İnsanlar mutlu olmak için elle tutulabilir şeylere para harcamaya yöneliyor ve geçici mutluluklar yaşadıkları için hep daha fazlasını istemeye başlıyor. Oysaki elle tutulur şeyler yerine, deneyimler için para harcamak çok daha mantıklıdır. Neden mi? Çünkü olur olmaz her şeye para harcamaktan vazgeçtiğinizde, doğal olarak elinizde daha çok para kalır ve bir şeyler için değil de deneyimler için para harcamaya başlarsınız. Her gördüğünüzü almak yerine gider birilerine yardım eder, ailenizle tatile çıkar, sevdiklerinize hediyeler alır, kısacası elle tutamayacağınız; ama arkanıza baktığınızda sizin için çok daha önemli olacak şeyler için harcama yaparsınız. Belki iki çift ayakkabınız, iki pantolonunuz eksik olur; ama bu şekilde kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Çünkü deneyimler için para harcamanın ne kadar önemli oluğunu ve size gereksiz alışverişlerden çok daha fazla şey kattığını açıkça hissedersiniz.

Daha Çok Para Biriktirebilirsiniz!

Daha Çok Para Biriktirebilirsiniz!Her gördüğünüzü almaktan vazgeçip dürtüsel yapılan alışverişlerden uzak durmayı başardığınızda, daha çok birikim yapmaya başlarsınız. Daha çok para biriktirmeye başladığınızda, hayatınızda pek çok olumlu değişiklik olduğunu görürsünüz. Mesela; kendinizi eskisine göre çok daha fazla güvende hisseder, yarınlarınıza daha umutlu bakar, para konularında endişelenmeden geleceğe dair planlamalar yapabilirsiniz. Bir tek kendinizin değil; çocuklarınızın hayatını da garantilemeyi başarır, onların adına birikim hesapları açabilir, çocuklarınıza çok daha iyi bir yarın sunabilirsiniz.

Sonuçta; daha çok para biriktirdiğinizde, isteklerinize daha kolay bir biçimde kavuşabilirsiniz. Ne bileyim, hep hayalini kurduğunuz o güzel evi satın alabilir, daha çok para kazanabileceğiniz kendi işinizi kurabilir, yatırım yapmak için daha çok para sahibi olabilirsiniz. Bu dediklerimle birlikte daha bir sürü farklı kazanca erişmek için sadece olur olmaz şeylere para harcamaktan vazgeçmeniz gerekiyor.

Yatırım Yapmak için Daha Çok Paranız Olur!

Yatırım Yapmak için Daha Çok Paranız Olur!Gereksiz harcamalardan kurtulduğunuzda kazanacağınız bir diğer şey de bu! Yani yatırım yapmak için daha çok para sahibi olmak! Eğer siz de yatırım yaparak kısa sürede yüksek miktarda para kazanan başarılı kişilerden biri olmak istiyorsanız, bu dediğimi hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız. Çünkü bu şekilde yatırım yapmamak için kendi kendinize ürettiğiniz o bahaneleri çürütmüş olacaksınız. Hani size “neden yatırım yapmıyorsun?” diye sorulduğunda “sanki yatırım yapacak kadar param mı var!” diyorsunuz ya, işte artık onu diyemeyeceksiniz.

Kaldı ki yatırım yapmak için öyle sizin düşündüğünüz kadar çok paraya ihtiyacınız da yok! Bir ayakkabı için harcadığınızdan çok daha azıyla yatırım dünyasına girebiliyorsunuz. Evet, günümüzde isteyen herkes istediği miktarla yatırım dünyasına girebiliyor. Üstelik yatırım yapmakla ilgili her türlü bilgiye internet ortamından rahatlıkla erişebiliyor. Siz de konu hakkında ücretsiz eğitim almak ve nasıl yatırım yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, hemen buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Paraya İhtiyaç Duymadan Ulaşılabilecek Mutlulukları Görmeyi Öğrenirsiniz!

Paraya İhtiyaç Duymadan Ulaşılabilecek Mutlulukları Görmeyi Öğrenirsiniz!Evet, olur olmaz her şeye para harcamayı bıraktığınızdaki kazanımlarınızdan bir diğeri de bu olur. Yani her iş çıkışı soluğu alışveriş merkezlerinde, pahalı kafeteryalarda, eğlence mekanlarında almaktan vazgeçtiğinizde; parasız yapılabilecek ne kadar çok şey olduğunu görürsünüz. En basitinden sevdiklerinizle güzel bir doğa yürüyüşü yapabilir, şimdiye kadar mutluluğu neden hep alışveriş yapmakta aradığınıza anlam verememeye başlarsınız. Sahil kenarına oturup külahta dondurma yemenin ne kadar eğlenceli olduğunu, evde yaptığınız mis gibi poğaçalar, böreklerle çimenlerin üzerinde küçük bir piknik yapmanın ne kadar keyifli olduğunu anlarsınız. Sokak kedileriyle oyunlar oynamanın, parkta oynayan çocukları izlemenin size ne kadar huzur verdiğini görürsünüz. Ilık bahar akşamlarında sevdiğiniz biriyle yıldızları seyretmenin, şehir parklarındaki fıskiyelerin altında ıslanmanın, koca bir çınarın altında güzel bir kitap okumanın ve daha pek çok farklı aktivitenin zevkine varır ve para harcamadan ulaşılabilen mutlulukların diğerlerine göre çok daha sahici olduğunu görürsünüz.

Daha Özgür Hissedersiniz!

Daha Özgür Hissedersiniz!Hani cebinizde para olmadığında sokakta yürümeye korkuyorsunuz ya, hani kredi kartınızın limiti dolmak üzereyken kendinizi büyük bir baskı altında hissediyorsunuz ya, işte olur olmaz her şeye para harcamamaya başladığınızda bu sorunlardan da kurtulmuş olacaksınız. Çünkü o zaman, kendinizi kelepçelerinden kurtulmuş bir mahkum kadar özgür hissedeceksiniz. İster inanın ister inanmayın, para insanın üzerinde hiç hissettirmeden de olsa büyük bir hakimiyet kuruyor. Parasız kaldığında ne yapacağını bilemeyen insanlar işte bu nedenle içine düştükleri durumdan kurtulamıyor. Ama siz sadece gerekli şeylere para harcamayı öğreneceğiniz için bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalmayacaksınız. Yani cebinizde 5 lira da olsa yere dünyanın en zengin insanı kadar sağlam adımlarla basacaksınız. Nitekim siz paranın esiri değil, paranın sizin esiriniz olması gerektiğinin farkına varacaksınız. İşte bu yüzden diyorum ki zincirlerinizden kurtulun ve hemen şimdi özgürlüğün tadını çıkartmaya başlayın!

Daha Az Endişe Duymaya Başlar, Daha Mutlu Olursunuz!

Daha Az Endişe Duymaya Başlar, Daha Mutlu Olursunuz!Çünkü günümüzde insanların kafasını en çok meşgul eden konuların başında para geliyor. Çoğu kişi borçları ya da geleceğe dair kaygıları yüzünden hayatını mutsuz biri olarak sürdürüyor. Bir ay boyunca çalışıp maaşını aldığı gün ödemelere yatıran sayısız kişi, bir ay boyunca öyle böyle geçinmeye çalışıyor. Sadece asgari tutarları ödenen kredi kartları, elden verilen; ama bir türlü bitmek bilmeyen taksitler, yetişmediği zaman bir yerlerden borç bulunarak ödenebilen diğer giderler ve dahası birçok kişinin hayattan keyif alamamasına neden oluyor. Sözüm ona yıl boyunca kıt kanaat geçinmeye çalışan insanlar, bir süre sonra hiçbir şeyden mutlu olmamaya başlıyor.

Ancak bu kişilere baktığınızda, yani içine düştükleri maddi bunalım nedeniyle sürekli şikayet eden insanları düşündüğünüzde, gereksiz harcamalarından vazgeçmediklerini görebiliyorsunuz. Yani adamın binlerce lira borcu olmasına rağmen bir bakıyorsunuz, biraz daha borca girerek altına yeni bir araba çekmiş. Kadın çocuğunun okul masraflarını nasıl karşılayacağını düşünürken bir bakıyorsunuz gitmiş evine yeni bir koltuk takımı almış. Bunlar gibi örnekler yok mu? Kesinlikle var! İşte bu nedenle diyorum ki eğer siz de borçlarınızda sürekli şikayet ediyor; ama keyfi harcama yapmaktan da vazgeçmiyorsanız, o zaman ya sızlanmaktan vazgeçin ya da yapmaktan vazgeçemediğiniz hatalarınızın ceremesini çekmeyi öğrenin. Ama tabii benim umudum, olur olmaz her şeye para harcamaktan bir an önce vazgeçip maddi anlamda kendinize güvenmeye başlamanız!

Yaşam Standartlarınızı Yükseltirsiniz!

Yaşam Standartlarınızı Yükseltirsiniz!Evet, nereye para harcamanız ve nereye harcamamanız gerektiğini öğrendiğinizde; doğal olarak finansal konularda daha başarılı olur ve zaman içinde yaşam standartlarınızı yükseltmeye başlarsınız. Mesela; 2 sene içinde eskisine göre çok daha güvenli ve konforlu bir arabaya binebilir, 5 sene içinde evinizin bütün dekorasyonunu yenileyebilir ya da hep istediğiniz o bahçeli evlerden birine sahip olabilirsiniz. Belki bu dediklerime şu an inanmıyorsunuz, ama birikim yapmanın ne kadar güçlü bir silah olduğunu ancak uzun vadede görebilirsiniz. Yani bugün harcamadım, yarın harcayayım derseniz; büyük ihtimalle hayallerinizi gerçeğe dönüştüremezsiniz. Ama bir müddet sabırlı davranmayı öğrenir ve gereksiz şeyler için para harcamamayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. İşte o zaman istediğiniz her şeyi bir bir gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Ne bileyim, yıllardır ailenizi götürmek isteyip de götüremediğiniz o lüks otele rahatlıkla gidebilir, çocuklarınızın istediği okulda okumasını sağlayabilir, yurt dışı seyahatlerine çıkabilir, çok para kazandıracağına inandığınız bir iş kurabilir, aklınızda ödenmeyi bekleyen borçlar olmadan kafanızı yastığa rahatlıkla koyabilirsiniz. Evet, emin olun isterseniz bu dediklerimin hepsini siz de yapabilirsiniz. Ama işte önce birazcık uğraşmanız gerekiyor. Emek harcamanız, iradenize hakim olmanız ve para yönetimi konusunda uzmanlaşmanız birincil kurallar arasında! Gerisinin ise zaman içinde kendiliğinden oluyormuş gibi gerçeğe dönüşeceğinden emin olabilirsiniz.

SONUÇ:

Uzun lafın kısası ne biliyor musunuz? Olur olmaz her şeye para harcamaktan kaçındığınızda, hiçbir şey kaybetmemiş olacaksınız. Oysaki kazanacaklarınız saymakla bitecek gibi değil. Yani yukarıda belli başlı şeyleri söylemeye çalıştım, ama bu listeye daha onlarca madde eklenebilir. Sonuçta; gereksiz harcamalarınızdan vazgeçtiğinizde, kişisel finansınız konusunda başarılı biri haline gelecek bu da sizi genel anlamda başarıya ve mutluluğa götürecektir. Çünkü paranızı ne kadar doğru kullanırsanız, aynı derecede başarılı olursunuz. Bu nedenle hemen şimdi cüzdanınıza gereksiz harcamalar için bir kilit vurun ve anahtarını denize atın. Bakın, kısa zaman içinde hayatınız nasıl da değişmeye başlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın