Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati Enflasyon Artışını Yorumladı: Asla Kolaycılığa Kaçmadık

Mart ayında artışını sürdüren enflasyon verilerini yorumlayan Nebati, çözüm için atılan adımları paylaşarak enflasyonla mücadelede nasıl bir yol izlediklerini anlattı.
Nebati Enflasyon Artışını Yorumladı: Asla Kolaycılığa Kaçmadık
HABER GİRİŞ

Mart ayı enflasyon verisinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yıllık yüzde 50,51, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hesaplamalarına göre ise yüzde 112,51 olarak açıklanmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den enflasyon yorumu geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmelerini paylaşan Nebati, enflasyonist baskının farkında oldukları mesajını verdi.

Geçen senenin çok yüksek enflasyon oranlarıyla dolu bir yıl olduğunu ve bu bilinçle enflasyonla mücadelede ettiklerini, asla taviz göstermediklerini söyledi.

Hayat pahalılığının giderilmesinde farklı etmenlerin yer aldığını belirterek, “Biz bir sorunu çözerken farklı sorunlara yol açmadan ilerlemeye özen gösteriyor, ‘enflasyon düşsün de işsizlik artarsa artsın, yatırım ve üretim gücümüz zayıflasa da olur’ gibi bir kolaycılığa düşmeden, bütüncül ve vatandaşımızın menfaatine odaklı bir süreç yönetiyoruz” dedi.

“Enflasyon Mart’ta Yüzde 50’ye Kadar Geriledi”

Ekim 2022 döneminde TÜİK verilerine göre yüzde 85’e çıkan enflasyon oranına atıf yapan Nebati, sonrasında atılan adımlar sayesinde enflasyonun düşüşe geçtiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Doğru hamleler sayesinde enflasyon oranının Mart ayına gelindiğinde yüzde 50,5 seviyesine kadar gerilediğini söyleyerek şöyle açıklama yaptı:

“Asıl önemlisi, Türkiye, enflasyonda bu düşüşü kaydederken, yatırımda, istihdamda ve üretimde kayıplar yaşamamış, tam aksine, bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorları eş zamanlı olarak kırılmıştır.”

“Kolaycılığa Kaçmadan Yüzeysel Çözüm Önerilerine Kulak Asmıyoruz”

“Ekonomimiz, dinamik yapısını, üretim artışlarını ve büyüme trendini enflasyonla mücadeleye kurban etmemiştir” diyen Bakan Nebati, halk enflasyonla karşı karşıya kalsa da Türkiye ekonomisinin büyüme kaydettiğini savundu.

Ekonomi yönetiminde kolaya kaçmadıklarının altını çizerek, “Bizler, asla kolaycılığa kaçmadan yüzeysel çözüm önerilerine kulak asmıyor, ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini bütüncül bir anlayışla gözeterek ilerliyoruz. Üretim ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.