Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ENAG Açıkladı: Mart’ta Enflasyon Yüzde 110’un Üzerinde

Yurt içi piyasalarda odak, bugünkü enflasyon verilerinde. Türkiye İstatistik Kurumu öncesinde açıklanan ENAG enflasyonu, Mart’ta yüzde 110’u aştı.
ENAG Açıkladı: Mart’ta Enflasyon Yüzde 110’un Üzerinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Mart ayına ilişkin enflasyon raporunu yayımladı. Buna göre 2023’ün üçüncü ayında enflasyon yüzde 112,51 oldu. Aylık bazda ise enflasyon yüzde 5,08 olarak kaydedildi. Şubat 2023 döneminde ENAG, enflasyonun aylık bazda yüzde 7,21, yıllık bazda ise yüzde 126,91 oranında arttığını açıklamıştı.

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verileri öncesinde açıklandı.

TÜİK ile ENAG raporları arasında kayda değer fark olduğu görülürken Şubat’ta TÜİK’e göre enflasyon aylık yüzde 3,15, yıllık yüzde 55,18 artmıştı.

Öte yandan İstanbul Ticaret Odası’nın hafta sonu açıkladığı verilere göre enflasyon Mart’ta yıllık bazda yüzde 73,02 arttı. Aylık bazda yüzde 2,95 artış olurken yükseliş 45. ayında devam etti.

Mart’ta En Fazla Artış Giyim ve Ayakkabıda

Mart Enag Raporu
Kaynak: ENAG-Twitter

ENAG raporuna göre Mart’ta ana ürün grupları kapsamındaki fiyat artışlarında ilk sırada yüzde 11,62 ile giyim ve ayakkabı yer aldı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Ardından yüzde 6,94 ile lokanta ve oteller, yüzde 6,54 ile ev eşyası, yüzde 6,16 ile konut, yüzde 5,72 ile çeşitli mal ve hizmetler geldi.

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi en az artış sabit kalan sağlıkta kaydedildi. Ulaştırmada yüzde 0,48, haberleşmede yüzde 0,79 artış olurken eğlence ve kültürde yüzde 3,9’luk artış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.