Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ENAG: Enflasyon Aylık Bazda Yüzde 7,21 Arttı

ENAG, Şubat 2023 dönemine ilişkin enflasyon raporunu yayımladı. Buna göre aylık bazda artış yüzde 7,21 olarak kayıtlara geçti.
ENAG: Enflasyon Aylık Bazda Yüzde 7,21 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat 2023 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisi açıklanmadan önce Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından söz konusu döneme ilişkin aylık enflasyon bülteni yayımlandı.

Buna göre ENAG, Şubat 2023 döneminde enflasyonun aylık bazda yüzde 7,21, yıllık bazda ise yüzde 126,91 oranında arttığını açıkladı.

TÜİK, Ocak ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 6,65, yıllık bazda yüzde 57,68 oranında arttığını açıklamıştı. ENAG ise enflasyonun Ocak ayında aylık bazda yüzde 9,26, yıllık bazda ise yüzde 121, 62 oranında arttığını saptamıştı.

ENAG TÜFE ve TÜİK Ana Harcama Grup ve Enflasyon Oranları
Kaynak: ENAG

En Fazla Artış Ev Eşyasında Gerçekleşti

ENAG raporuna göre Şubat ayında alt kalemler incelendiğinde en az artış yüzde 1,79 ile sağlıkta, en fazla artış ise yüzde 17,69 ile ev eşyasında gerçekleşti. Ocak ayında da en fazla artış Ocak ayında gerçekleşmişti.

Bunun yanı sıra çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 2,86’lık, lokanta ve otellerde yüzde 15,31’lik, eğlence ve kültürde yüzde 2,33’lük, haberleşmede yüzde 1,87’lik, ulaştırmada yüzde 5,48’lik, konutta yüzde 1,94’lük, giyim ve ayakkabıda yüzde 12,65’lik, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 8,31’lik artış geçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu