Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ENAG Açıkladı: Enflasyon Ocak’ta Yüzde 120’den Fazla Arttı

Üyeleri bağımsız ekonomist ve akademisyenlerden oluşan ENAG, Ocak 2023 dönemine ilişkin enflasyon raporunu yayımladı. İşte detaylar...
ENAG Açıkladı: Enflasyon Ocak’ta Yüzde 120’den Fazla Arttı
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yeni yılın ilk tüketici fiyat endeksi verilerini yayımlamasının öncesinde Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kendi verilerini yayımladı. Enflasyonun Ocak’ta, son açıklanan rapordaki düşüş seyrini devam ettirdiği kaydedildi.

ENAG raporuna göre TÜFE, aylık bazda yüzde 9,26, yıllık bazda ise yüzde 121,62 oranında arttı.

Aralık ayı raporunda ise enflasyon aylık bazda yüzde 5,18, yıllık bazda ise 137,55 oranında yükseldiği açıklanmıştı. TÜİK tarafından açıklanan verilerde enflasyonun yıllık bazda yüzde 57,68, aylık bazda ise yüzde 6,65 oranında arttığı saptandı. Böylece TÜİK ve ENAG’ın açıkladığı veriler karşılaştırıldığında fark gözler önüne serildi.

En Fazla Artış Ev Eşyasında Kaydedildi

ENAG raporunda Ocak 2023’te alt kalemler incelediğinde aylık bazda en fazla artışın yüzde 17,69 ile ev eşyasında gerçekleştiği saptandı. Bunun aksine en az aylık artış ile yüzde 1,79 ile sağlıkta olduğu kaydedildi.

Diğer kalemlerde ise artış şu gerçekleşti:

“Lokanta ve oteller yüzde 15,31, eğlence ve kültür yüzde 2,33, haberleşme yüzde 1,87, ulaştırma yüzde 5,48, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 2,86, konut yüzde 1,94, giyim ve ayakkabı yüzde 12,65, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 8,31”

ENAG ve TÜİK’in yanında İstanbul Ticaret Odası (İTO) dün Ocak 2023 fiyat endekslerini açıkladı. İTO’nun raporuna göre İstanbul’da enflasyon Aralık ayına göre yüzde 5,94, yıllık bazda ise yüzde 79,68 oranında arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu