Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG Açıkladı: Enflasyon Yılı Düşüşle Kapattı

ENAG, Aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Memur ve emekli zammı için beklenen Aralık ayı enflasyonu düşük geldi.
ENAG Açıkladı: Enflasyon Yılı Düşüşle Kapattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün paylaşacağı enflasyon rakamlarından önce Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Aralık ayına dair kendi hesaplamalarını açıkladı. Enflasyon, Kasım ayında baz etkisiyle birlikte gösterdiği düşüş eğilimini Aralık ayında da sürdürdü.

Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin hesaplamalarına göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2022 yılının son ayında zirve artışını sürdürmedi.

ENAG raporunda TÜFE Aralık’ta aylık bazda yüzde 5,18, yıllık bazda yüzde 137,55 oranında artış yaşadı. 2022’nin son 6 aylık enflasyon oranı ise yüzde 38,57 olarak açıklandı.

Kasım’da beklenen baz etkisi, yıllık bazda ele alındığında enflasyonun ateşini bir nebze azaltmıştı. Ancak Kasım ayı verileri incelendiğinde, TÜİK ile ENAG arasında makas açıklığı yine kendini göstermişti.

Asgari ücret tespiti için kullanılan Kasım ayı enflasyon verisi ENAG’ın hesaplamalarına göre yıllık bazda yüzde 170,70, aylık bazda yüzde 4,24 olarak kayda geçmişti.

GCM Yatırım Banner

TÜİK verilerine göre ise Kasım enflasyonu yıllık bazda yüzde 84,39, aylık bazda yüzde 2,88 olarak açıklanmıştı.

En Az Artış Ulaştırmada Görüldü

TÜİK verilerinin baz alındığı hesaplamalara göre tüketici harcamalarındaki alt gruplar incelendiğinde yılın son ayında, aylık bazda en yüksek artış 19,72 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda görüldü.

Yılın son ayında, aylık bazda en az artış ise yüzde 0,56 ile ulaştırma kaleminde kayda geçti.

Kasım ayı verilerinde, en fazla aylık artış yüzde 15,40 ile giyim ve ayakkabı grubunda; en az aylık artış ise yüzde 0,08 ile sağlık grubunda görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.