Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Lexus RX vs 2017 BMW X5: En Sportif İki SUV’un Zorlu Karşılaşması!

Alman ve Japonların en güçlü SUV silahları karşı karşıya geldi. Bir yandan Amerika'nın en sevilen SUV'u RX olurken, diğer yandan uzun yıllardır herkesin tutkuyla bindiği X5 bulunuyor. Bakalım bu yarışta kim galip gelmiş?
2017 Lexus RX vs 2017 BMW X5: En Sportif İki SUV’un Zorlu Karşılaşması!
HABER GİRİŞ

Orta boy SUV dünyasının en popüler 4×4‘leri üstünlük yarışına girdiler. Lexus RX Serilerini son yıllarda daha çok duymuş olsakta, 1998 yılından beri satışı yapılan bir SUV modeldir. Radiant Crossover‘ın kısaltması olan RX, son nesliyle büyüleyici bir görünüme kavuşmuştu. Geçenlerde sizin için incelemesini yaptığımız NX Serileri abisi RX’in yolunda ilerleyen SUV modeldir. Lexus araçlarını her ülkede yaygın olarak göremeyiz. Japon firma araçları çoğunlukla Amerika ve Güney Afrika ülkelerine gönderilmektedir. RX, ilk olarak markasının “ES” Serilerinin alt yapısında inşası yapılmıştır. 1997 çıkış yılına göre farklı dizayn ve konseptte gösterilmişti.

Aradan geçen 20 yılda RX’ler, büyük bir grafik şenliği yaşattı demek yanlış olmaz! Rakibi olan BMW ise 1999 yılında BMW’nin yüzünü taşıyan ilk SUV model olarak ortaya çıktı. BMW, X5 ile aslında sportif SUV tarzını başlatmış oldu. O zamanlar için 4×4 mantığı ya büyük ve lüks, ya da sadece arazilere yönelik yapılıyordu. BMW X5 ile bu mantık lüks, arazi ve sportifliğe dönüştürüldü. X5’in müthiş çıkışı, ilerleyen dönemlerde firmaların karizmatik babalara yönelik SUV modeller üretmesine neden oldu. Mesela Porsche Cayanne! Şimdi, sizler için karşı karşıya getirmiş olduğumuz havalı sürüşlerin en büyük iki örneği diyebileceğimiz SUV modellerin karşılaştırmasını yapacağız. Sizce hangi SUV model üstün gelecek? Bu kapışmadan Alman mı? Japon mu? galip gelecek…

İşte Süper Spor SUV’ların Üstün Yarışları:

Lexus RX Dış Tasarımı BMW X5’e Göre Daha Çarpıcı

Lexus RX Dış Tasarımı BMW X5'e Göre Daha ÇarpıcıLexus‘un benimsemiş olduğu son dış tasarım grafikleri gerçekten sıra dışı durmakta. BMW, ilk çıkış modeli E53 Serilerinde benimsediği tasarımı halen devam ettirmektedir.

BMW X5-Lexus RX Dış Yapıları

BMW X5-Lexus RX Dış YapılarıBMW X5’e 2017 yılında yapılan makyajla, böbrek ızgaraları biraz daha büyük tasarlandı. Far yapısına aynı kalmış desekte, tampon da yapılan değişimler göze çarpıyor. RX Serisi tarafında işler biraz daha üste taşınarak, tasarım boyutunun uzun atlama yaptığını söyleyebiliriz.

GCM Yatırım Banner

BMW X5 Ön Yapısı:

BMW X5 Ön YapısıDünyada Mercedes ve BMW‘nin örnek olduğu “her modele aynı tasarım” anlayışı hiç bozulmadan devam etmektedir. Sadece X5’te olduğu gibi parçalar sürekli güncellenmekte. Bu tip firmalarda belli modellerin ileride nasıl gözükeceklerine dair aslında erken fikirler verilmektedir.

Erken fikirden kastımız, mesela BMW’nin ileriki seneler için hazırladığı sedan veya SUV model tasarımları, kendinden sonra çıkacak serilelere nakledilmektedir. Şu an X5’in kavuştuğu yüz şekli, konsept X7 ile oldukça benzer duruyor.

Lexus RX Ön yapısı:

Lexus RX Ön yapısıRX‘in sadece ön görünümünün fazlasıyla güzel söylemek yanlış olmaz. Yukarıda bahsettiğimiz alt modele benzer tasarım anlayışını Japon firmada benimsemiş, 2018 Yeni Toyota Camry modelinde bunu çok iyi anlamıştık. Sivri ve keskin yapı üzerine yapılan RX’in, çekici taraflarının daha çok olduğunu söylemek isterim.

BMW X5-Lexus RX Yan Görünümleri

BMW X5-Lexus RX Yan GörünümleriBu tip hafif arazi ve zevke yönelik yapılan orta büyüklükte SUV modelleri, daha toplu bir yapıya sahiptir. Yan görünümüleri yapıları hakkında en detaylı bilgiyi vermektedir. Gövde yapıları fazla büyük olmazken, yerden yükseklikleri fazladır. Her iki modelinde hafif arizilerde rahatça ilerleyebilecek yapıda olduklarını görüyoruz.

BMW X5 Profil Yapısı:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==X5, demin dediğimiz gibi SUV yapısını açıkça gösteriyor. Büyük far ve sivri burun yapısının belli olduğu yan kısımda lastik ölçüleri büyük seçim yapılmış. BMW X5’e 225/55/R18 ölçülerde jant takılarak büyük gövde yapısına tamamlayıcı olmuş. Eyer ki paketiniz M olursa jant seçeneklerine 19″ ekleniyor. Diğer yandan belli yerlere krom yakışırken, çamurluklardaki girintiler ilgici çekici duruyor.

Lexus RX Profil Yapısı:

Lexus RX Profil YapısıLexus‘un profil yapısı X5’e göre daha narin ve yol kullanımına açık bir hissiyat verdi. X5‘e karşı göz aşinalığı nedeniyle RX’i bir adım daha önde olduğunu söylüyoruz. Birde RX’in burun yapısından dolayı rüzgar dirençlerine karşı daha tepkili olduğu anlaşılmış. RX’in lastik ölçüleri 235/65/R18 olarak koyulmuş.

X5 ve RX’in İç Mekan Yapıları Çok Fazla Konfor Öğeleri Taşımaktadır

X5 ve RX'in İç Mekan Yapıları Çok Fazla Konfor Öğeleri Taşımaktadırİç mekan yapıları bu tarz araçlar için oldukça önemlidir. Çünkü arazi özelliği kısmını kullanırken, rahatsız edebilecek tüm olumsuzluklar üzerine çalışılmaktadır. Bu yüzden yol konforları için firmalar ayrıca özel çalışmaktadırlar. RX ve X5‘in barındırdıkları konfor maddelerini sıraladığımızda, sanki bu tip SUV‘lara koyulacak unsurların listesi önceden hazırlanmış gibi duruyor.

X5 Kokpit Yapısı

X5 Kokpit YapısıBMW iç yapısında her zaman sadelik tarafını seçen firma olmuştur. E60 5 Serilerinde yapılan sade dizayn belli bir süre bu şekilde devam etmiş ve fazla olabilecekler listeden çıkartılmıştı. Ancak son zamanlarda BMW’nin X5 kokpitinde sade yapı korunsada teknoloji ile gelen multimedya ekran, yeni nesil orta konsolla geçiş çok iyi halledilmiş. Artık el hareketlerine duyarlı olan sistemlerin kullanıldığı X5’de Apple CarPlay standart olarak sunuluyor.

X5 İç Yapısı:

X5 İç YapısıKullanıcı yorumlarına ve yapısal olarak baktığımızda X5’in 3. sıra koltuk seçeneği sunması artı tarafı olsa da, oturma pozisyonunun oldukça rahatsız oluşu “koymasalar daha iyi” düşüncesine sokuyor. X5‘in RX‘e göre bir artısı da, büyük kapı ve cam tasarımı ile giriş çıkışların daha rahat olduğudur. Önemsiz gibi gelsede X5‘in son değerlendirilmesinde işine yaracaktır.

RX Kokpit Yapısı

RX Kokpit YapısıRX‘e girer girmez devasal 12.3 inç dokunmatik ekranla karşılaşıyorsunuz. X5’in sahip olduğu 10″ ekrana göre oldukça büyük duruyor. RX’in ekranın özellikleri X5 ile çoğu yerde kesişiyor. Ortak standartlarda harita, harekete duyarlı yönetim ve Apple CarPlay her ikisininde barındırdığı özellikler arasındadır.

Yeni Maserati Levante Mansory Tasarimi için Tıklayın.

RX İç Yapısı:

RX İç YapısıRX’in arka yolcular için hazırlamış olduğu bir takım eğlence paketlerini koyduğunu görüyoruz. İç arka kısmı X5’den daha kombinli ve konforlu gözüküyor.

RX’in içine lüks havası daha çok enjekte edilmiş. Ayrıca kullanılan ses sistemi ve dağılımı X5’den daha iyi sonuçlar vermiş olduğunu ekstra olarak söyleyelim.

Lexus RX ve BMW X5 Boyut Karşılaştırması

Lexus RX ve BMW X5 Boyut KarşılaştırmasıHer iki modelinde çıkış sınıfları aynı olduğu için boyut konusunda da yakın sonuçlar çıkıyor. Bu benzerlik Porsche Macan GTS ve Jaguar F-Type‘ye verilen ölçüler ile ilişkilendirebiliriz. Ölçüleri sırasıyla uzunluk-genişlik-yükseklik şeklinde verecek olursak; Lexus RX 4890-1895-1685 mm değerlerini verirken BMW X5 4886-1938-1762 mm dir.

RX ve X5 Güvenlik Karşılaştırması

RX ve X5 Güvenlik Karşılaştırmasıİki süper SUV’unda şimdiden güvenli sonuçlar verdiğini söyleyelim. Temel olan tüm güvenlik paketleri olup, ekstra olarak sunduklarıda alkışlanacak cinsten. Tabi ne sundukları değil de sunduklarından nasıl neticeler alınmış bence önemli olan bu olduğunu düşünüyorum.

BMW X5 EuroNcap Testleri

BMW X5 EuroNcap testlerine tabi tutulup 5 yıldız almaya hak kazanmıştır. Önden ve yan çarpmalarda güzel puanları hanesine yazdırsa da, çatı mukavemeti testi ve arkadan çarpışma testleri gerçekleştirilmemiş. Ya da bu seride gerek duyulmamış desek daha doğru olur!

Lexus RX EuroNcap Testleri

Her segment araçlarının farklı yapıda ve boyutta olduğunu için bu tip çarpışmaların belli standartı yoktur. Yani pick-up sınıflarının çarpışma testlerinde SUV’lardan iyi veya sedanlardan kötü gibi bir yorum yapamayız. Lexus RX, Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsünün yapmış olduğu güvenlik testlerinde RX için özellikle sürücü yardım desteği sistemlerinden dolayı oldukça yüksek puan vermiş. RX’in takla ve arkadan çarpma testlerinde 4 yıldız almayı başarmış. Özellikle takla testlerinde bir çok aracın 2-3 yıldızlar arasında aldığını düşündüğümüzde RX fazlasıyla aralarından sıyrılıyor.

BMW X5 ve Lexus RX Motor-Performans Karşılaştırması

BMW X5 ve Lexus RX Motor-Performans Karşılaştırmasıİlk önce sizler için her iki modelin ayrı ayrı ve birbirlerine eşit sayılabilecek motor üniteleri ele alınmıştır. En yakın hacim ve güçlerde üniteleri karşılaştırarak, en sonunda sonuç olarak sizlere sunacağız. Onun için karşılaştırma için hibrid ünitelerini üzerinde karar kıldık.

X5 40e xDrive Hybrid

X5 40e xDrive HybridBMW’de son zamanlarda hacim düşürerek yüksek güçler almaya çalışan firmalar arasındadır. BMW, X5’in hibrid ünitesi için 2.0 litrelik benzinli bir motor kullanmış. Twin Turbo‘lu ünite 313 hp güç üretmektedir. xDrive‘ın desteği ile X5 0-100 km arasına 6.8 saniyede çıkmaktadır.

Toplamda 350 nm tork sağlayan hibrid motor, X5’i maksimum 210 km/h hıza çıkartabiliyor. Bu aktarımlar 8 ileri Steptronic vites kutusuyla sağlanıyor.

Lexus RX 450h
Lexus RX 450h Hybrid

RX’in hibrid versiyonu 450h’yi karşılaştırma için seçiyoruz. Lexus RX, 3.5 litrelik hacme sahip. Bu üniteden elde ettiği güç X5 ile aynı olup 313 hp dir. 335 nm tork üretebilen RX, 7.7 saniyede 100 km’ye çıkabiliyor ve 200 km/h maksimum süratleri görebiliyor. 4WD sistemine sahip olan RX, VVT-iW motor teknolojisi ile 8 ileri vites kutusu sayesinde güzel değerler sunmaktadır.

BMW X5 Hibrid ve Lexus RX Fiyat Karşılaştırması

BMW X5 Hibrid ve Lexus RX Fiyat Karşılaştırmasıİlk önce BMW X5 40e iPerformance fiyat listesinden başayacak olursak; Pure versiyonu 599 bin TL, Prestige paket 631 bin TL ve M Plus paketli almak istediğinizde 672 bin TL ücret veriyorsunuz. Lexus RX tarafına baktığımızda; Executive paket 666 bin TL, F-Sport Paketi 755 bin TL ve Exlusive 768 bin TL’den başlamaktadır.

* Karşılaştırma Sonucu

Araçlar ile ilgili dış yapı, iç yapı, motor ve fiyat konularında gerekli bilgileri verdik. Birbirlerine oldukça yakın profil çizen bu SUV’lar, üstünlük yarışında oldukça başa baş bir mücadele verdiler. Benim burada yapmam gereken, araştırmalarım doğrultusunda hangisinin bir tık yukarıda olduğunu söylemek olacaktır. BMW X5‘in dünyadaki tanınmışlığını ekstra olarak hanesine yazabiliriz. Diğer yandan aynı seneler içinde üretime alınmış olan RX‘in, farklı piyasalar için çıktığını da unutmayalım.

Kendi açımdan RX’in dış yapısı daha güncel ve yenilikçi olduğunu söylemek isterim. Kokpit yapılarında BMW‘nin son zamanlarda yapmış olduğu yenilikler belli olurken, Lexus RX modelinde de iç yapı olarak teknolojik ve göze hitap eden grafiklere rastlıyoruz. Bana göre bu karşılaştırmanın en önemli konusu olan motor ve performans karşılaştırmaları oldukça yakın sonuçlar verdi.

Lexus’un Toyota tarafından geliştirilen hibrid ünitesi, kuşkusuz dünyanın en iyisi. BMW’nin de plug-in hibrid ünitelerini Lexus’a göre yeni olarak kabul ettiğimizde, başarı grafiği bence yüksek. Güç ve aktarımları eşit olan bu iki SUV’un meydan savaşları eşit bir şekilde sonuçlandı diyebilirim. Fiyat konusunda Lexus’un lüks segmentte anılmasından dolayı, X5’in en pahalı modelinden 100 bin TL‘ye yakın daha fazla olması dezavantaj olarak ekliyoruz.

Ancak bir seçim yapmam istenseydi bunu Lexus RX lehine kullanırdım. Çünkü teknoloji ve tasarım anlayışı günümüze daha yakın olup, bence bu araç içinde daha karizmatik gözükebilirsiniz. Peki bu karşılaştırmada hangi SUV modeli size daha cazip geldi?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.