Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Jeep Wrangler Pick-up: Rubicon’un Gladiator’u Geliyor

SUV'ların isim babası da en yeni 4x4 Pick-up'nı tanıttı. Gladiator adını verdiği pick-up'ı, çok ses getireceğe benziyor! Bakalım Yeni Jeep Gladiator 4x4 Pick-up'ın donanım ve özellikleri nelermiş?
2018 Yeni Jeep Wrangler Pick-up: Rubicon’un Gladiator’u Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Jeep, bildiğimiz üzere 4×4 araçların isim babasıdır. 4X4 özelliği olan her araca verdiğimiz isimdir. Yıl, 1941’i gösterdiğinde FCA Group (Fiat-Chrysler) içinde oluşturulan Amerikan otomobili “Jeep” hayata geçirildi. Dünyaya çıkışı sırasında savaşlar vardı ve savaşlardaki askerlerin ulaşım araçlarına ihtiyaçları vardı. İşte bu ihtiyaçtan doğan ilk prototip olan Willys MB’lerin yapımına başlandı.

1987 yılında şirket, Wrangler adında daha çok aileye yönelik model yapma kararı aldı. Kasa yapısı 3 kapılı tente tavanlı olarak tasarlandı. Jeep artık modern çağa giriş yapmıştı ve savaşlar geride kalmıştı. Serinin ilk aracı, herkesin bildiği CJ-7’ler oldu. Wrangler hız kesmeden üretiliyor ve yıllar geçtikçe günümüzde ki şekillerine dönüşmeye başlıyor. Wrangler’in ızgarası dikine ve sade olup, artık ön farları da yuvarlak yapılıyordu.

Jeep firması, 2018 yılı içerisinde bir yenilikle geleceğinin haberini verdi. Amerikanlar 4×4 dünyasına çok şık, kullanışlı bir “Pick-up” üretme kararı aldılar. Bu pick-up, Wrangler modelinin tabanında geliştirilen ve uzantısı şeklinde olacak bir modeldir. Gladiator Pick-up ismi ile çağrılacak bu 4×4 araç, CJ8’lerin tekrar dirilişi olacaktır.

Bakalım 2018 Yeni Jeep Gladiator 4×4 Pick-up’ın rakipleri için hazırladıkları şeyler nelermiş:

Dış Yapısı Güncel Wrangler ve Rubicon ile Aynı

Dış Yapısı Güncel Wrangler ve Rubicon ile AynıJeep, bu pick-up modelini çıkartmakla lokomotifine bir vagon daha eklemiş oldu. Mercedes X-Class ile ile başlayan bu harekat, sırayla tüm firmalara sıçrayarak devam ediyor. Bana göre pick-up modellerin oluşumları daha basit! Sonuçta baştan yapacakları fazla bir şey yok.

GCM Yatırım Banner

Gördüğümüz gibi Gladiator 4×4 Pick-up’ın ön yapısı, 3 kapılı versiyonu ile büyük ölçüde aynı. Yani insanların farklı grafiklerde yeni bir modele alışmaları gerekmiyor.

BMW’nin Yeni 4×4 Pick-up Modeli X5 Pick-up için Tıklayın.

Yeni Gladiator Pick-up Ön Görünümü:

Yeni Gladiator Pick-up Ön GörünümüYeni Gladiator Pick-up’ın çift kabinli çıkacağı ancak, tek kabinin kararsızlığında kaldıkları duyumları geldi. Baktığımız zaman rakiplerinin de tek kabin gibi ihtiyaçları olmamış.

Amerika Pazarının Vazgeçilmez Pick-up’ı Toyota Tundra için Tıklayın.

Yeni Gladiator Pick-up Yan Görünümü:

Yeni Gladiator Pick-up Yan GörünümüJeep Gladiator Pick-up için ikinci bir iddia ise sadece 4×4 değil arkadan itiş seçeneğinin de olabileceğini söyledi. Hatırladığım kadarı ile en son pick-up modeli olan Comanche’nin de bu şekilde üretimi yapılmıştı. Yan görünümde dikkat çeken yedek lastiğinin durduğu yer oluyor.

Yedek lastik aracın sol tarafında olup çamurluk üzerine montajı yapılmış. Gladiator’ün kabin yapısı çift olsa da görünümü tek kabinlere daha çok yatkın. Yüksekliğinden anlayacağımız üzere sırtınızda yükle istediğiniz arazilerde gezinti yapabileceksiniz.

Yeni Gladiator Pick-up Arka Görünümü:

Yeni Gladiator Pick-up Arka GörünümüJeep firması sadeliği temel alıyor ve bu sadeliğin içerisinden insanı etkileyen duruşlar çıkartabiliyor. Bagaj kısmında dikkat çeken kare küçük farlar ve krom eklenmiş tamponu. Daha çok dikkat çeken yeri ise kocaman “Jeep” yazısı. Kalıplaşmış ve insanların aşina olduğu kasa yapıları kolay kolay eskimemektedir.

Belki de Jepp’in bu şekilde üretmesi daha çok avantajına olacaktır. Sonuçta bu “kovboy” için 700 milyon $ para harcanacak! Kurulum tesislerini yenileyerek yıllık 40 bin aracın çıkması planına, bence uygun bir rakam oluyor.

2017 Model Dodge Ram Power Wagon Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

İç Yapısında ki Askeri Düzen Devam Ediyor

İç Yapısında ki Askeri Düzen Devam EdiyorKonsept modelinden baktığımız kadarı ile yine gerekli olanlar koyulup ekstralardan kaçınılmış. Yeni Wrangler Tomahawk 6×6’da bile aynı detaylara sahip olduğunu görüyoruz. Biraz önce dediğimiz çift kabin olup, tek kabin görüntüsünün daha net şeklini burada görüyoruz.

Arka küçük kapıların menteşeleri ters olarak ayarlanıp, tüm kapıları aynı açıda açılıyor.

Yeni Gladiator Pick-up İç Görünümü:

Yeni Gladiator Pick-up İç GörünümüDışında ki haki rengin iç malzemelerine de verildiğini görüyoruz. Çift renkli deri koltuklar da yine haki renk kullanılmış. Gladiator’ün lakabı kovboy olsa da askeri düzenden kurtulamamış. Jepp markasının diğer ürünleri olan Rubicon ve Commander’dan uçuk bir farkları yok. Yolcu tarafında klasikleşen tutunma çubuğuna devam edilmiş.

Orta konsol yine düz ve sağlam duruyor. Bana kalırsa bazı unsurlar konsept modelinde gösterilmemiş ve çıkış modelinde daha lüks ekipmanlar eklenecek gibi geliyor. Teknoloji adına kokpitinde ekrandan başka bir şey göremedik. Ford F-150 Raptor SVT’nin ultra lüks havasını alamadık.

50 Bin TL’ye Kadar Alabileceğiniz En İyi 4×4 SUV Modelleri için Tıklayın.

Gladiator’e Wrangler’den Yüksek Hacimli Motorlar Geliyor

Gladiator’e Wrangler’den Yüksek Hacimli Motorlar Geliyor4×4 araçlara aşık olan bir ırk için sorunsuz kasa yapısından sonra, birde motor vermek gerekiyordu. Burada da uğraş gerektirmeden ve yeniden geliştirilmeyen üniteleri görüyoruz. Wrangler’in 3.8 litre’lik benzinli V6’sı hemen görev başına çağrılmış.

Özellikle alüminyum kullanılarak hafifletilen kasa yapısından dolayı, bu motorla kovboyluğun yanına bir de “panter” olma özelliğini ekleyebiliriz.

Yeni Gladiator Pick-up Motor Ünitesi:

Yeni Gladiator Pick-up Motor ÜnitesiEklenmesi muhtemel olan ikinci seçenek ise 2.8 litrelik dizel ünitesi. 177 beygir güç üretebilen motor ünitesi, 400 nm tork sağlayabiliyor. Tahmini 1.6 ton olan Gladiator Pick-up’ı, 2.8 CRDİ daha çok yol dışından gitmesi için tahrik edebilir. Dizel ünite ile yakıt tasarrufu daha çok olacağı gibi, suların içerisinde gezinmek daha kolay olacaktır.

Yeni Jeep Gladiator Pick-up’ın aktarımları ise 6 ileri manuel ile sağlanacak. “Otomatik vites yok mu?” diyenler içinde düşünülen 8 ileri bir otomatik şanzıman geliyor. Böylelikle sert kovboyun uygar dünyaya ayak uydurduğunu göreceğiz.

İlginizi Çekebilir: Yeni Model 4×4 Pick-up’ların Sağlamlıklarını Kanıtladıkları Kaza Testleri

Gladiator’un pürüzsüz sürüşler için sağladıklarını az çok gördük. Yapılış amacından da anlayacağımız gibi sarsıntılı yollar için hazırlanmış. Taşıyıcı mantığından uzaklaşan pick-up’ların daha çok off road’lar için yapıldığını görüyoruz. Yeni Jeep Gladiator’un da yüksekliği, yaklaşma açıları ve 4×4 yetenekleri eskiden de olduğu gibi en iyi sonuçları verecek şekilde dizayn edilmiş. Gladiator, her ne kadar Wrangler tabanlı üretimi yapılacak olsa da Rubicon versiyonuna daha yakın duruyor.

İşin temeline baktığımızda da zaten kapı farkları olduğunu görüyoruz. Jeep’in 2011 yılında pick-up üretimini bitirip birden bire bu iş için yoğunlaşmasının nedeni, Alman rakiplerinin aniden pick-up versiyonlarını sunmasındandır. Yeni Gladiator 4×4 Pick-up hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.