Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Model 4X4 Pick-up’ların Sağlamlıklarını Kanıtladıkları Kaza Testleri

Dünyada, otomobil araç üreticileri yeni modellerinin hazırlama aşamalarında kasa yapısı tamamlandıktan sonra yüzlerce kaza testine tabi tutuluyor.
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İlk başta kendi içlerinde güvenlik seviyelerini yükseltmeye çalışıp, her bir güvenlik donanımlarının testlerini yapıyorlar. Burada ki kaza testleri basit gibi gözükse de, üreticilere en büyük maliyet faturaları da bu testlerin Ar-Ge çalışmalarından çıkıyor. Oluşumu yapılan bir aracın planlı bir şekilde üretimi yapılsa da, sonradan neler çıkabileceğini kimse bilmiyor.

Kronik veya fabrikasyon hatalarının çoğuda kendi içlerindeki testlerinde belli oluyor. Her şey bitirilip araçlar yollara çıkmaya başladıktan sonra, dünyaca onaylı ve testleri çok ciddi şekilde yapılan EuroNcap test merkezlerinde yoğun çarpışma sürelerine tabi tutuluyor.Yapılan işlerin ince kısmı ve çıkarılan ürünlerin kalitesi burada belli oluyor da diyebiliriz.

Şimdi sizlere videomuz da gösterdiğimiz kaza testlerini biraz daha detaylandırarak araçların aldıkları puanlar ve en iyi koruma sağladıkları yerlerden bahsedeceğiz:

Mitsubishi L200 Kaza Testi Analiz Sonuçları

Mitsubishi L200 Kaza Testi Analiz Sonuçları2015 yılında yeni yüzü ile yollara çıkan L200, EuroNcap test merkezinin konuğu oldu. Kaza testi videosunu izlediğimiz L200, genel olarak iyi diye bileceğimiz 4 yıldız almayı hak etmiş. Sırayla gidecek olursak; Önden çarpma da yetişkin şoför ile yetişkin korumasında ve yolcu tarafından tam koruma puanı alırken, sürücü tarafının diz koruması zayıflığından puan kaybetmiş. Genel olarak ön çarpışmada yeterli sağlamlık göstererek 7.1 puan almayı başarmış.

Yine videomuz da gördüğümüz yan kısımdan darbe testinde her noktasından yeşil ışık alarak 16 puan almayı başarmış. Arkadan çarpmalarda koltuk ve koltuk kafalıklarının koruma seviyesine bakılmış ve bu kısımdan da iyi puan almayı başarmış. 100 üzerinden yapılan değerlendirmede kesin sonuç olarak; Yetişkin yolcu koruması %81, çocuk yolcu koruması %84, yaya koruması %76 ve güvenlik ekipmanı donanımlarından %64 puan almayı başarmış.

GCM Yatırım Banner

2017 Yeni Toyota Tundra 4×4 Pick-up Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Nissan Navara Kaza Testi Analiz Sonuçları

Nissan Navara Kaza Testi Analiz Sonuçları2015 yılında farklı bir kasa ile karşımıza çıkan Nissan Navara, her alanda kendine güvenen bir 4×4 pick-up olarak yollara çıktı. Navara, EuroNcap’ın tabi tuttuğu testlerde 4 yıldız almayı başarmış. Bu yıldızları nasıl topladığına bakarsak; Ön sürücü tarafı deforme edilebilir bariyer testlerinde, sürücünün göğüs koruması sınırda bir değer almış. Bu çarpışmada yolcu ile beraber sürücü güvenlik puanı 6.4 olarak belirlenmiş. Önden çarpmada, ikinci aşama olarak tam genişlikli yapılan testte, yolcunun göğüs kafesine aldığı şiddetli hasardan dolayı puan kaybı yaşmış.

Yandan yapılan kaza testin de ise, sürücü tarafından kaybetti ufak bir puan kaybı olsa da, 15.8 puan almaya hak kazanmış. Arkadan yapılan kaza testlerinde ise kafa koruması sırasında arka yolcu da hafif boyun zedelenmesi gözlenirken, ön kısımdaki kişiler için risk söz konusu olmayarak 1.6 puan almayı hak etmiş. Yüzdelik dilimlerde genel bir sonuç çıkartacak olursak; Yetişkin yolcu koruması %79, çocuk koruması %78, yaya koruması %78, güvenlik ekipmanları donanımlarına göre de %68 olarak değerlendirme yapılmış.

Ford’un Güçlü Pick-up’ı F150 SVT Raptor Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Toyota Hilux Kaza Testi Analiz Sonuçları

Toyota Hilux Kaza Testi Analiz SonuçlarıGeçtiğimiz sene kasa değişimi yaparak ve Toyota’nın keskin çizgilerinin benimsetildiği Hilux’da EuroNcap testlerine girerek 4 yıldız almayı başarmış. Testlere tabi tutulan kısımlarını ve puanlamasına başlayacak olursak; video da gördüğümüz köşe den deforme çarpışma testinde yolcu ve sürücü güvenliği tam sağlanarak 6.5 puan almayı başarmış. Diğer bir bariyer sistemi olan ve aracın tam burun kısmından bütün olarak yapılan çarpışma testinde de yolcu tarafının göğüs kısmında kaybettiği az bir puan ile bu bölgeden 7.3 puan almayı başarmış. Yan çarpışma testinde de insanların güvenliğinin tüm bölge korumasından yeşil ışık alarak 16 puan almaya hak kazanmış.

Büyük bir platformun, Hilux’un arka bagaj kısmına çarpması ile yapılan kaza testinden toplamda 2.7 puan almaya hak kazanmış. Arkadan çarpmalarda ayrıca Toyota Hilux, arka ve ön yolcularda herhangi bir hasar bırakmayacak şekilde etabını tamamladı. Duruşu kadar güvenli olan Hilux’un, genel olarak yüzdelik dilimlerde bölgesel değerlendirmelerine bakıldığında; Yetişkin yolcu korumasında %85, çocuk yolcu korumasında %82, yaya koruma için verilen değer %73, güvenlik ekipmanı barındırma ve kullanımında %25 değerlendirme sonuçları çıkmış.

Volkswagen Amarok Kaza Testi Analiz Sonuçları

Volkswagen Amarok Kaza Testi Analiz Sonuçları2010 yılında yılında EuroNcap’da testi tabi tutulan Amarok, büyük ve geniş gövde yapısı ile iyi bir güvenlik sağlayarak 4 yıldız almayı başarmıştı. Çarpışma detaylarını geniş bir şekilde açacak olursak; Amarok, sürücü tarafı köşe bariyer çarpma testinde sürücünün göğüs kısmında sınırda bir değer alırken, yolcu kısmı korumasında güvenliği iyi sağlayarak 14 puan almayı başarmış. Yandan çarpmaya maruz bırakılan Amarok, direklerin fazla eğilim göstermesi durumundan kaynaklı, ufak bir puan kırılmasından sonra 14 puan almayı başarmış. Arkadan yapılan kaza testinde ise boyun zedelenmesinde sınırda bir değer alarak 2.8 puan uygun görülmüş.

Yaya çarpışması da yapılan Amarok’a, ön tamponun geriye çekilme açısını iyi tutmuş ve koruma sağlamışken, yayanın çarpışmadan sonra kafa kısmını korumada yetersiz kalarak 17 puan alabilmiş. Eksi ve artı yönlerin sağlaması yapıldığında  yetişkin yolcu korumasından %86, çocuk yolcu korumasından %64, yaya güvenliğinden %47 ve güvenlik ekipmanları ve kullanım derecesine göre de %57’lik bir dilim ile sonuçlanmış.

Bmw’nin Yeni 4X4 Modeli X5 Pick-up Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Ssangyong Actyon Sport Kaza Testi Analiz Sonuçları

Ssangyong Actyon Sport Kaza Testi Analiz Sonuçları2008 yılının sonunda yapılan kaza testlerinde Ssangyong Actyon, 3 yıldız almayı başarmıştır. Çarpışma testlerinin analizlerini verecek olursak; Actyon, sürücü tarafının köşe kısmından yapılan kaza testinde şoförde oluşan göğüs ve diz hasarı nedeni ile 11 puan alabilmiş. Yanal çarpışma da çelik barlar koruma sağlarken, sürücü ve yolcunun omuz kısımlarından aldığı darbe nedeni ile 11 puan alabilmiş.

Arkadan gelen darbelere karşıda koruma eksikliği yaşatan Actyon, 2.3 puan anca alabilmiş. Toplam sağlaması alındığında ise, yetişkin yolcu korumasında %75, çocuk yolcu korumasında % 50, yaya güvenliği korumasında % 45 ve güvenlik ekipmanları ve ekipmanların sağladığı koruma derecesi % 40 olarak değerlendirilmiş.

2017 Yeni Dodge Ram Power Wagon Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Tata Xenon Kaza Testi Analiz Sonuçları

Tata Xenon Kaza Testi Analiz SonuçlarıTata, Xenon modelini 2013 yılında EuroNcap ekibine teslim edilerek, yoğun bir kazaya maruz bırakılmış. Xenon seviye olarak yıldızı hak etmiş. Hintli firmanın çarpışma testleri sonucunda sayısal bir değer olarak veriler verilmezken, sadece sizlere bu araç hakkında risk değerlendirme renkleri olan yeşil(iyi), sarı(yeterli), turuncu(sınırda) ve kırmızı(kötü) olacak şekilde aktarmaya çalışacağız. İlk olarak önden çarpışmalarda aldığı darbe derecelerine bakarsak, yolcu tarafında emniyet kemerinden doğan aksaklıktan dolayı turuncu, yani sınırda bir değer kaydedilmiş.

Sürücü kısmına baktığımız zaman ise diz kapağı aşağısı iyi korunurken, yukarıya doğru göğüs kısmına kadar sınırda bir değer vermiş. Tata Xenon, yan çarpışmalarda iyi bir koruma sağlayarak darbe emici çelik barlar işe yaramış, sağ ve sol kısımlarda oturanlar için yeşil(iyi) derece ile sonlandırılmış. Alınan bilgilere göre de emniyet tabanlı ekipmanlardan da puan kırılarak diğer rakiplerine göre zayıf kalmış bir 4×4 pick-up diyebiliriz.

* Yazar Yorumu

Testini izlediğimiz 6 tane pick-up modelinin ayrıca sizler için genel olarak verilen puan ve analiz raporlarını sunmuş olduk. Başta demek isterim ki, bu testlerin hassas, dikkatli ve çok pahalıya mal olan işlemlerdir. Araçlara hiç bir şekilde taviz gösterilmeden, her birine aynı özende testlerini gerçekleştiriyorlar. Çıkan sonuçlar doğrultusunda araçları sıralamaya sokarsak; Mitsubishi L200 aldığı puanlar ile birinci olurken, Nissan Navara ikinci, Toyota Hilux ve VW Amarok aldığı puanlar ile üçüncülüğü paylaşıyor. Ssangyong Actyon dördüncülüğü alırken, son üyemiz Tata Xenon ise sonunculuğu alıyor.

Vücut ölçülerine baktığımız zaman her bir aracın güvenli geldiğini düşünüyorsak EuroNcap tüm düşüncelerinizi değiştirebilir. EuroNcap oldukça hassas sensörlere sahip olan ve değeri 300 bin TL’ye denk gelen mankenler ile bu işi yapıyor. İlk dört sıradaki araçların genel olarak kaporta ve yolcu koruma kısımlarında çok iyi değerler göstermiş ancak, EuroNcap’ın olaylara baktığı farklı açılarından dolayı puan kıracak yerler bulunmuş.

Eğer aklımızda bu araçlardan birine sahip olma düşüncesi varsa bu içeriğimiz size yol gösterecektir. Unutmadan söylemek istediğim bir konuda; neden Isuzu D-Max bu sıralamalarda yok sorusu gelirse, D-Max’in son yıllarda verilen analiz raporları olamamakla birlikte, 2008 yılında yapılan testlerde de sağlıklı bir veri alınmamış olmasındandır. EuroNcap özel bir kuruluş olduğu için, bir araç burada teste girmiyorsa kötü olarak da tabir edilemez. Peki kaza testi videosu ve verilen analiz sonuçlarını faydalı buldunuz mu?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.