Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Porsche Macan GTS vs Jaguar F-Pace S’nin Nefes Kesen Kapışmaları

Porsche Macan GTS vs Jaguar F-Pace S’nin Nefes Kesen Kapışmaları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sahneleri daha çok taze olan iki model aldı. Gençliklerinin verdiği heyecanla daha şimdiden birbirlerine savaş açtılar. 2013 yılında C-X17 kod adıyla konsept modeli tanıtılan F-Pace, 2015 yılında Detroit Otomobil Motor Show’da tanıtıldıktan sonra Jaguar’ın ilk SUV modeli olarak yollara çıktı. F-Pace de Jaguar’ın asi duruşundan faydalanılarak çıkartılmış. Birde ilk SUV modeli heyecanı ile detayları kaçırmadan en iyi donanım ve görsellikte sunmaları gerekiyordu.

2016 yılında satışına başlanan F-Pace İngiliz SUV’ların en yakışıklısı oldu diyebiliriz. Ancak F-Pace’nin önemli bir avantajı vardı! O da Land Rover markasının kardeşliğiydi. Yani 4×4 sistemlerinin en gelişmiş versiyonları yapan ve uygulan bir firma. Almanya taraflarından hazır bekletilen Porsche Cayanne ve Panamera modelinden uyarlanan Macan çıkış yapmıştı.

Macan, F-Pace’ye göre daha önce tanıtımı yapıldı ve çıktı. Macan, Tokyo Motor Show’da gösterildikten sonra 2014 yılı sonuna doğru büyük bir hızla çıkışı oldu. Porsche tarafının da yardımcıları vardı ve Macan’ın üretimi Audi Q5 platformu üzerinde yapıldı. Tabi Audi’nin yaptıkları buraya kadar sınırlıydı. İç, dış, motor ve transmisyon Porsche’ye aitti. Macan için koyulan motor üniteleri de diğer Porsche modelleri gibi aynı formatta düşünüldü.

Şimdi heyecanla beklenen muhteşem Alman ve İngiliz’in üstünlük yarışına bakalım:

Her İkisinin de Duruşları Oldukça Sportif

Ön Görünümleri:

Ön GörünümleriPorsche, Macan modelini çıkarmadan önce “SUV segmentinin spor otomobili” iddiası ile çıkarmıştı. Bir çok kesim Macan’ın Cayenne’nin küçük versiyonu olacağını söylese de, konsept modelinden daha farklı yöne kayılacağı düşünüldü. Olmadı ve Porsche’nin ikinci SUV’u sahnede yerini aldı. Macan, gayet pratik bir kasa yapısı sergiliyordu. GTS modeli dış karoserinde farklı tampon ve ekstra aksesuar ile amacına daha uygun olmuş.

GCM Yatırım Banner

Far yapısı PDL Led teknolojisine sahip Bi-Xenon farlardan oluşuyor. Porsche’nin ön karakter yapısı tüm modellerinde aynı olduğu için GTS için de değişen bir şey olmadı. Ön tampon kısmı detaylı işçilik sonucu iki parçadan imal edilmiş. Hava kanalları çokluğu aracın rüzgarı her açıdan iyi kullanmasını sağlayacaktır. Gündüz led farlar tamponun bitiş noktasına konumlandırılmış ve bakıldığında mercekli farları ile uyum içinde. Kapı altlarına montajı yapılan GTS yazılı aksesuarlar sportif havaya katkıda bulunmuş.

20 inç RS Spyder tasarımlı tekerlekleri, çok kollu jant desenleri ile müthiş durmuş. Fren kaliperler’inin gövde renginde ve hızlı SUV’u durdurmak için büyük boyutlarda düşünülmüş. Aktif havalı süspansiyon sistemi ile gelen GTS yol durumuna ve isteğinize göre alçaltma ve yükseltme özelliği barındırıyor.Macan kısaca Porsche fabrikasın da kendine ait parmak izi taşıyor. Ayrıca duruş itibari ile F-Pace’ye göre daha hareketli yapıya sahip.

“Yılların Eskitemediği Efsane Marka Jaguar Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek” Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Arka Görünümleri:

Arka Görünümleri:Jaguar, ilk olarak çıkardığı SUV modelinin heyecanını yaşıyordu. Macan’a göre daha ağır yapıda olan F-Pace, ızgarasında bulunan “S” harfinden sonra karakter değiştiriyor. Dış yapısı Jaguar’ın hazırladığı S gövde kitlerinden oluşuyor. Diğer versiyonlarından farklı olarak S tamponlar, Satin Crom kaplamalı kapı giydirmeleri ve yine S versiyon marşpiyeler, Macan ile savaşında ki kıyafeti oldu.

Far yapısı mercekli Led teknolojisinde olup “J-Blade” gündüz Led farlara sahip. Fazla detaya girilmeden yapılan ızgara grubu F-Pace’nin daha çok tehditkar gözükmesini sağlamış. Porsche Macan üreticisinin mantığında, yerinde duramayan bir yapısı var. Biri gerçekten süper spor otomobil üreticisinde çıkarken diğeri lüks segmentten sportif araç yapmaya çalışmışlar ve kesinlikle olmuş!

F-Pace’de 20 inç büyüklüğünde şık alaşımlı jantlar ile geliyor ve ayrıca onu 22 inç’e yükselte biliyorsunuz. Dış tasarımında Porsche ile savaşı için her şey uygun ve her ikisi de hız kıyafetlerini giymişler.

Hız Yaparken Konfor Arayanlar İçin Yapılmış İç Dizaynları

Porsche Macan GTS İç Görünümü:

Porsche Macan GTS İç GörünümüMacan, markasının kullandığı dizayn anlayışını benimsemiş ve zengin bir iç dizayn ile çıkış yapmış. Koltukları iki farklı renk kombinin de yapılarak GTS imzası atmayı ihmal etmemişler. Koltuk yapıları Carmine kırmızı ve Rhodium gümüş dikişler ile ruh yapısından haberler veriyor. Bu sebebten aracın içinde dinamik yapı hakim. Alcantra ile kaplanmış tavan ve bazı bölgelerinde uygulanması zenginlik havasını yükseltmiş.

Gösterge panelinde ortaya konumlandırılmış devir göstergesi sonlara doğru geldikçe yaptığınız hızlardan haberiniz olacaktır. 4.8 inç büyüklüğünde ayrıca koyulan bilgi ekranı ile araç hakkında bilgilere sahip olabiliyorsunuz. Porsche’nin geliştirdiği PCM teknolojisi ile bir çok noktada araç hakkında size bilgiler sunulur. Macan’ın orta konsolu yükseltilerek en iyi oturma pozisyonu sağlanmış.Kumanda ekipmanlarına da ulaşım kolaylaştırılmış

Değişmeyen bir şey varsa oda klasikleşmiş kontak anahtarının sol tarafta olmasıdır.Önemli ayrıntılardan biri de Porsche’nin en hızlı arabası 918 Spyder’dan alınan üç kollu direksiyon simididir. Direksiyonun arkasına konulan kulakçıklar sayesinde de oldukça hızlı vites değiştirmeleri garanti ediyor. Navigasyon ve bir çok işlemleri yapabileceğiniz, tüm Porsche modellerinde bulunan renkli dokunmatik ekran orta konsolu tamamlayan öge olmuş. Macan’ın içi aşağıda inceleyeceğimiz F-Pace’ye göre biraz daha hıza duyarlı yapıda oluşturulmuş.

İki Güçlü Alman’ın Karşılaştırması: “Porsche 911 GT3 RS vs BMW M4 GTS” Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Jaguar F-Pace S İç Görünümü:

Jaguar F-Pace S İç GörünümüF-Pace, karşımıza daha ağır premium havada çıkıyor. Kullanılan malzemelerin her biri, en iyi kalite çerçevesinde imal edilmiş. Özellikle taba derinin ahşap ile kombinasyonu SUV sınıfında yapılan en iyi uyum diyebiliriz. Koltuk yapısı yumuşak deriden ve İngiliz stili Siena Tan Perforce’den uygulanmış. Jaguar F-Pace için kişiselleştirme seçenekleri de geniş yelpazelerde sunuluyor.

Kapı içleri dahil olmak üzere yapılan ambiyans aydınlatmalar dışarıdaki sportif havanın aksine içeride huzurlu bir atmosfere dönüştürüyor. Panoramik cam ile bütünleşen tavan yapısından dolayıda bulutları biraz hızlı görebilirsiniz. F-Pace’nin de oldukça aşağıda olan oturma pozisyonu en rahat sürüş ve oturmalar için orta konsolunda yukarıda konumlandırılmasını sağlamış.

Büyük 8 inç Incontrol bilgi ekranı ve i-drive butonu ile ayrıca vites değiştirmek için kullanılıyor. Alüminyum krom kaplamalar F-Pace’nin bir çok noktasında uygulanarak kabine hareketlilik katılmış. Gördüğümüz üzere F-Pace, Macan’a göre daha lüks segment araçlarını temsilen imal edilmiş. Ancak kullanılan malzeme kalitesi ve renklerin uyumu değişik tarzda sürüşler için gayet uygun diyebiliriz.

Markalarının Güçlü Motor Seçenekleri Kullanılmış

Porsche Macan GTS Motor Ünitesi:

Porsche Macan GTS Motor ÜnitesiPorsche, GTS için hız odaklı üniteye yerilmiş. Alman teknolojisini tüm nimetlerinin aktarıldığı motorun çıkardığı değerler Porsche’ye yakışır ve rakiplerinin baş edemeyeceği güçte olduğunu görüyoruz. Teknik bilgilere geçersek; 3.0 litre hacminde V6 silindirler ile hazırlanan ünite 360 beygir güç üretiyor. Gücün verdiği 500 nm tork özellikle kalkışlarda biraz heyecan yapabilir.

Ne kadar yuvarlak hatlı küçük gibi gözükse de 2 ton ağırlığı olan Macan, yine de 5.2 saniyede kalkış yapabiliyor. Özellikle 80 km-120 km arasında 3.4 saniye de ilerleme yaparak her tepkimeye hazır beklediğini anlatıyor. Macan’da size sunulamayan tek şey 256 kilometre maksimum hızının üstüne çıkamayacağınızdır.

Güvenlik amaçlı sınırlandırılan hız limitleri özel isteklerle açılıyor mu bilemiyoruz. 4.6 metre uzunluğu, 1.9 metre genişliği ve 1.6 metre yüksekliği ile 0.36 değeri çıkan sürtünme kat sayısı rüzgarların iyi hesaplandığını gösteriyor. Kısaca karşımızda yine kalkışları hızlı, yapacakları belirsiz, gerçek bir spor araba gibi tepkimeler veren ve kabin içinde fazla heyecan yaratacak Porsche motoru emrinize sunulmuş. Tüm emirlerin aktarımı ise 7 ileri otomatik şanzımanla ile aktarılıyor.

Jaguar F-Pace S Motor Ünitesi:

Jaguar F-Pace S Motor ÜnitesiJaguar, F-Pace için düşündüğü ünite Macan ile aynı hacimlere sahip. Motor için en başta ki düşünce SUV sınıfında, gücü ile öne çıkmak istemesi olmuş. 3.0 litre hacme sahip ünite SuperCharged desteği ile 380 beygir güç üretiyor. Çıkan 450 nm tork değeri V6 silindirler ile birleşince 100 kilometre hıza 5.5 saniyede çıkıyor.

F-Pace için de 250 kilometre hız sınırlandırılması getirilmiş. Gösterilen değerlerden yola çıkarsak Jaguar, F-Pace için düşündüğü bu motora kazandırılan güçler SuperCharged’ın desteği ile tam da olması gerekenleri vermiş. 4×4 SUV sınıflarında bu gibi güç gösterileri muazzam seviyelere çıkmış ve görsel showlar ile insanlara sunulmuş oluyor. Bu birleşimlerin en iyi seçenekleri arasında F-Pace gösterilebilir.

Yazar Yorumu:

Yaptığımız karşılaştırmada her iki modelinde birbirlerine üstünlük kuracakları yerleri olmadı. Porsche tarafından hazırlanan Macan, hangi amaca yönelik çıkarıldığını belli etmiş oldu. F-Pace’de ise daha çok Jaguar’ın lüks segment mantığında oluşturulduğunu görüyoruz. Her iki modelde farklı ülkelerin, farklı tarzlarında yollara çıkarttırılmış. Almanya’nın Macan için teknoloji zekası daha çok ağır basarken, İngiltere’nin F-Pace için stil ve zevk odaklı yatırımları dikkat çekiyor. Macan 5.2 saniyede 100 kilometre hıza ulaşırken, F-Pace 5.5 saniyede hzılanıyor. Yok denilecek kadar az bir fark! Macan ve F-Pace de, lüks kavram adına eksik bırakılan hiç bir şey olmamış. Daha önceki yazılarımızda da donanım paketleri hakkında yazdığımızda; günümüzde ayırt edilmesi zorlaşan modellerin özellikleri, ileride ne gibi ayrımlar ile karşımıza çıkacağını merak ediyoruz demiştik. Segment’ler tamamen karışık şekillerde olup sadece karoser yapısının büyüklüğü ile ayrımlar yapabiliyoruz. Konumuza döndüğümüz zaman ise, burada birinin başarısından söz etmek gerekirse Jaguar F-Pace’nin biraz daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Porsche zaten yüksek hızlara çıkabilen modellerinden tecrübe kazanarak Macan’nı inşa ettiği için normal karşılanıyor. Jaguar tarafından bakacak olursak ezelinden beri kavramları değiştirmesi ile ünlü üretici markası olmuştur. Jaguar yüksek motor hacimlerini eskiden de kullanıyordu ancak, süper spor otomobil dallarında ismi fazla geçmiyordu. Şu anda aynı klasmanda yarıştığı marka, süper spor otomobil dünyasının en prestijli markalarından biridir. F-Pace projesinin Jaguar tarafından yüksek güç seçenekleri ile yapılması, lüks stilinin yanına yakışmış.İncelediğimiz dünya markalarının SUV modellerinden sizin tercihiniz hangi yönde olurdu?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın