Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi Üçüncü Çeyrekte Beklenti Üstü Daralma Yaşadı

İngiltere ekonomisinin üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Çeyreklik bazda ekonomi daraldı. Detaylar haberde...
İngiltere Ekonomisi Üçüncü Çeyrekte Beklenti Üstü Daralma Yaşadı
HABER GİRİŞ

İngiltere ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde tahminlerin üzerinde daraldı ve bu durum durgunluk yaşandığına dair endişelerin artmasına neden oldu. Birleşik Krallık’ın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH), Eylül ayına kadar olan üç ayda yüzde 0,3 oranında daralma yaşadı. Tahminler daralmanın yüzde 0,2 seviyesinde olacağı yönündeydi.

Ekonomi şu anda pandemi öncesine göre yüzde 0,8 daralmış durumda. Üretim, Ekim ayına kadar olan üç ayda yüzde 0,3 daralarak ekonominin zaten durgunlukta olduğunu gösteriyor. Art arda iki daralma ekonominin durgunlukta olduğu anlamına gelir.

İstatistikçilerin revize edilmiş bir tahminine göre ekonomi, 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 0,1’lik bir daralma öngörüsünün ardından yüzde 0,2 büyüdü. 3. çeyrekte yıllık bazdaki büyüme ise yüzde 1,9 olarak gerçekleşti ve yüzde 2,4’lük beklentinin altında kaldı.

Gelen son veri ile beraber 2022 boyunca büyüme tahminleri de aşağı yönlü revize edildi. ONS ekonomik istatistikler direktörü Darren Morgan, “Gözden geçirilmiş rakamlarımız, ekonominin geçen yıl daha önce tahmin ettiğimizden biraz daha az iyi performans gösterdiğini, imalat ve elektrik üretiminin önemli ölçüde zayıfladığını gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Hanehalkı gelirleri, önceki iki çeyreğe göre daha yavaş olsa da reel olarak düşmeye devam ederken, enflasyon dikkate alındığında harcamalar Covid-19 kilitlenmesinden bu yana ilk kez düşüş kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Büyüme rakamları geçen hafta açıklanan enflasyon ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından açıklandı. Ülkede enflasyon Kasım’da 41 yılın zirvesinden düştü ve yüzde 10,7 olarak gerçekleşti.

Bununla beraber İngiltere Merkez Bankası Aralık ayı toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Bankadan yapılan açıklamada, enflasyonda yukarı yönlü risklerin devam ettiği kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın