Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon 41 Yılın Zirvesinin Adından Kasım’da Düştü

İngiltere’de Kasım ayı enflasyon verileri açıklanırken, bir önceki ayda görülen zirveden düşüş kaydedildi. Detaylar haberde...
İngiltere’de Enflasyon 41 Yılın Zirvesinin Adından Kasım’da Düştü
HABER GİRİŞ

Küresel ekonomide en büyük sorun haline gelen enflasyon ile ilgili yeni bir veri açıklandı. İngiltere’de Kasım ayı enflasyonu Ekim’de görülen 41 yıllık zirvenin ardından düşüş kaydetti. Ülkede yıllık enflasyon yüzde 10.7 olarak açıklandı. Beklenti yüzde 10.9 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Aylık bazda, Kasım ayındaki artış, Ekim ayındaki yüzde 2′den yüzde 0,4′e geriledi ve yüzde 0,6′lık tahminin altında kaldı. Ulusal İstatistik Ofisi, artan en büyük katkıların konut ve ev hizmetleri, yiyecek ve alkolsüz içeceklerden geldiğini söyledi.

Ay boyunca en büyük aşağı yönlü katkının restoran, kafe ve barlardaki artan fiyatlar ile ulaşım, özellikle motor yakıtlarından geldiği kaydedildi.

İngiltere enflasyon grafiği
Kaynak: ONS

İngiltere Merkez Bankası bu hafta yeni faiz kararını açıklayacak. Yüksek enflasyonla ve politika yapıcıların ekonominin halihazırda rekor düzeydeki en uzun durgunlukta olduğu bir dönemde faiz oranlarının 50 baz puan artırılması bekleniyor .

Quilter Cheviot sabit faiz araştırma başkanı Richard Carter, enflasyon rakamlardaki düşüş doğru yönde atılmış bir adım olsa da, artan gıda fiyatları ve hanehalkı enerji faturaları gibi süregelen sorunların İngiliz ekonomisi için tehdit olmaya devam ettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Carter, ABD’nin beklenenden daha iyi bir TÜFE verisi yayınlamasının ardından enflasyonun nihayet zirveyi görmüş olabileceğini söyledi. Doğal gaz talebinde artış beklediğini belirten Carter, gelecek aylarda yüksek faturaların etkisini gösterebileceğini kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası, zayıflayan bir ekonominin farkında olmaya devam ederken enflasyonu yüzde 2 hedefine doğru çekmeye çalışırken zorlu bir görevle karşı karşıya. Bu, hem işsizlikte hem de ücret artışında bir artış gösteren, bu haftanın başlarında İngiltere’deki en son işgücü piyasası verilerinde kendisini gösterdi.

Piyasa, merkez bankasının 50 baz puanlık bir faiz artışını fiyatlayarak, gösterge faiz oranını yüzde 3,5′e çıkarıyor. Politika yapıcılar, 2023′te zamların hızının potansiyel olarak yavaşlayabileceğinin sinyallerini verdiler. Ancak enflasyon, hedefin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.