Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de İşsizlik Ekim’de Yükselişini Sürdürdü

İngiltere’de işsizlik üst üste iki ay artış kaydetti. Veri yüksek enflasyon ve faiz artırımları sonrası arttı. Detaylar haberde...
İngiltere’de İşsizlik Ekim’de Yükselişini Sürdürdü
HABER GİRİŞ

İngiltere’de işsizlik oranı üst üste ikinci ay yükseldi ve iş aradıklarını söyleyen yaşlıların sayısındaki artış da dahil olmak üzere, işgücü piyasasının soğuduğuna dair işaretler kendisini gösterdi. Ülkede işsizlik oranı Ekim’de yıllık bazda yüzde 3,7 olarak açıklandı.

Beklenti bu seviyede geleceği yönündeydi. İngiltere Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısında faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyor. Düzenli maaş, Ağustos-Ekim döneminde yüzde 6,1 ile beklenenden daha güçlü bir artış göstererek, COVID-19 döneminde sokağa çıkma yasakları ve hükümet destek önlemleriyle bozulan sıçramalar hariç, rekorların başladığı 2001’den bu yana en büyük artış oldu.

İngiltere işsizlik oranı
Kaynak: ONS

İkramiyeler dahil toplam ücret de yıllık yüzde 6,1’lik artış gerçekleşti. Her iki ödeme ölçüsü de enflasyonun gerisinde kalmaya devam etti ve hane halklarının harcama gücünde bir kesinti olduğunu gösteriyor.

Açıklamada çalışmayan ve iş aramayan insanların payının, Ekim ayına kadar olan üç ayda önceki üç aylık döneme göre 0,2 puan daha düşük olarak yüzde 21,5’e düştüğünü söyledi. Düşüşte çoğunlukla kendilerini emekli olarak gören ancak şimdi iş arayan daha yaşlı insanlar önemli pay sahibi oldu.

Rapora ilişkin açıklamada bulunan Sam Beckett, “Bu, 50’li yaşlarında daha fazla insanın, yaşam maliyetinin hızla arttığı bir zamanda işe geri dönmeyi düşündüğünü gösteren diğer verilerle örtüşüyor” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Merkez Bankası işgücü piyasasındaki havuzun daralmasının ekonomideki enflasyon baskısını artırmasından korkuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.