Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Faizleri Artırmayı Sürdürüyor: Yeni Karar Açıklandı

İngiltere Merkez Bankası tarafından Aralık ayı faiz kararı açıklandı. Banka beklentilerle paralel şekilde 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi.
İngiltere Faizleri Artırmayı Sürdürüyor: Yeni Karar Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi (MPC), Aralık ayı faiz kararını açıkladı. Bankadan yapılan açıklamaya göre 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirildiği kaydedildi. Böylece faiz oranı yüzde 3’ten 3,5’e yükseltilmiş oldu. Beklenti 50 baz puanlık faiz artırımı olacağı yönündeydi.

İngiltere Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, yüzde 2’lik enflasyon hedefini tutturacak şekilde sıkılaşma politikasının sürdürüldüğü kaydedildi. Son karar bir önceki 75 baz puanlık faiz artırım hamlesinin ardından gerçekleşti.

Kasım ayı Para Politikası Raporu tutanaklarında, piyasa faiz oranlarının bir sonucu olarak, İngiltere ekonomisinin uzun bir süre durgunluk içinde olması ve yakın vadede TÜFE enflasyonunun çok yüksek kalacağı beklentisi yer aldı.

Enflasyonun 2023 ortasından itibaren, projeksiyonun ikinci ve üçüncü yıllarında yüzde 2 hedefinin bir şekilde altına keskin bir şekilde düşmesi bekleniyor. Bu, enerji fiyatlarının olumsuz katkısının yanı sıra artan derecede ekonomik durgunluğun ve istikrarlı bir şekilde artan işsizlik oranının ortaya çıkmasını yansıtıyor.

Yukarı Yönlü Riskler Sürüyor

Enflasyon için risklerin yukarı yönlü olduğu değerlendirildi. Yurtiçi ücret ve fiyat baskıları artarken, diğer yerel ve küresel ekonomik verilerin sınırlı olduğu belirtildi. Açıklamada küresel tedarik zinciri darboğazlarının hafiflediği, ancak küresel enflasyonist baskıların yüksek kalmaya devam ettiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Banka, Birleşik Krallık GSYİH’sının 2022’nin 4. çeyreğinde Kasım Raporunda beklenenden 0,2 puan daha güçlü bir şekilde yüzde 0,1 oranında daralmasını bekliyor. Hanehalkı tüketiminin zayıf kalmaya devam ettiği ve konut piyasasındaki göstergelerin yumuşadığı belirtildi.

Faiz kararı İngiltere’de enflasyonun Kasım ayında 41 yılın zirvesinden gerilemesi sonrası alındı. Ülkede enflasyon Kasım’da yıllık bazda yüzde 10.7 seviyesinde gerçekleşmişti.

İngiltere Merkez Bankası açıklamasının devamında, “İşgücü piyasası sıkılığını koruyor ve yurt içi fiyatlarda ve ücretlerde daha fazla kalıcılığa işaret edebilecek ve dolayısıyla daha güçlü bir para politikası tepkisini haklı çıkarabilecek enflasyonist baskılara dair kanıtlar var.” ifadelerini kullandı.

Görünüme dairi ciddi belirsizlikler olduğunu belirten Komite, görünümün daha kalıcı enflasyonist baskılara işaret etmesi durumunda, gerektiği şekilde güçlü bir şekilde yanıt verilebileceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.