Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings’in Odağında Türkiye Var: İyileşme Sürecek

Fitch Ratings Türkiye analisti Arispe Morales, Türkiye’de enflasyon baskılarının güçlü kalmaya devam ettiğini, ekonomide sıkılaşmanın devam edeceğini belirtti.
Fitch Ratings’in Odağında Türkiye Var: İyileşme Sürecek
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, odağında tuttuğu Türkiye hakkında açıklama yapmayı sürdürüyor. Kuruluştan Kıdemli Direktör ve Türkiye analisti Erich Arispe Morales, Türkiye’de uygulanan ekonomi politikalarına yönelik açıklama yaptı.

Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya, not görünümünü ise “durağan”dan “pozitif”e çıkardıklarını anımsatan Morales, yerel seçimlere işaret etti. Analist, “Seçimlerin yakınlığı nedeniyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizin yüzde 35 seviyesinde kalacağını düşünmüştük. Ancak açıkça yanıldık.” ifadelerini kullandı.

TCMB’nin yılın başında yüzde 45 faiz oranına ulaşan bir sıkılaşmayla daha iddialı hareket ettiğini belirtti ve ekonomideki genel kredi koşullarının sıkılaştığını söyledi.

Enflasyon Açıklaması

Türkiye’de enflasyon baskılarının güçlü kalmaya devam ettiğini vurgulayan Morales, enflasyonun düşürülmesiyle tutarlı politika sıkılaştırması beklediklerini açıkladı ve Türkiye’deki otoritelerin ilk hedefinin enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi.

Politika değişimiyle rezervlerde iyileşme görüldüğünü belirtti ve döviz korumalı mevduatların büyüklüğünün önemli ölçüde azaldığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

“Rezervlerdeki İyileşme Sürecek”

Morales, politikanın enflasyonda sürdürülebilir düşüş sağlanmasıyla tutarlı olmaya devam etmesi, cari açıkta daralma ve bazı portföy girişleriyle uluslararası rezervlerdeki iyileşmenin devam etmesini beklediklerini duyurdu.

Fitch Ratings, cari açık ile ilgili tahminlerini paylaştı. Türkiye’de cari açığın Ocak’taki 37,5 milyar dolar seviyesinden 2024’te 31 milyar dolara, 2025’te ise 28 milyar dolara gerileyeceğini öngördü.

“Sermaye Girişleri Artıyor”

Analist, ekonomi politikalarındaki değişimin sermaye girişlerini de pozitif etkilediğini sözlerine ekledi. Türkiye’nin yeniden yatırım yapılabilir notu almasının zaman gerektiren bir süreç olduğunu, bunun gerçekleşebilmesi için bazı kırılganlıkların giderilmesi ve politikaların başarısına bakılması gerektiğini belirtti. Başarıda temel konunun enflasyon olarak öne çıktığını ifade etti.

Morales, 12 Mart’ta yaptığı açıklamada Türkiye’nin enflasyon mücadelesinde istikrarlı bir ilerleme olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.