Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Gözüyle Türkiye Ekonomisi: Politikalara Güven Tam

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in son değerlendirmesi, Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin umut verici bir tablo çizdi. İşte detaylar;
Fitch Gözüyle Türkiye Ekonomisi: Politikalara Güven Tam
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Morales, Türkiye’deki ekonomi politikalarının daha dayanıklı hale geldiğini ve bu politikaların devam edeceğine dair artan güveni dile getirdi.

Türkiye’nin politika değişikliğinin etkili olduğunu söyleyerek, rezerv seviyelerinde iyileşme sağlandığını, döviz korumalı mevduatların azaltılmasıyla dolarizasyonun artmadığını ve cari açığın düşürüldüğünü belirtti.

Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltip not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkaran Fitch Ratings’in geçen haftaki kararının ardından Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin sorularını yanıtlayan Morales, bu kararlarının ekonomi politikalarındaki tutarlılığı ve istikrarı yansıttığını ifade etti.

Cari açığın azalması, enflasyon beklentilerinin düşmesi ve uluslararası rezervlerinde iyileşme beklentisinin, politika değişikliğinin başarılı olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Ayrıca, kur korumalı mevduatlardaki düşüşün finansal dolarizasyonu artırmadan gerçekleşmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Dış Finansman Koşulları İyileşti

Fitch Ratings’in Morales’e göre politika değişikliği sadece ekonomik istikrarı artırmakla kalmadı, aynı zamanda dış finansman koşullarında da iyileşme sağladı.

Söz konusu durumun yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini artırdığını ve politika çerçevesinin güvenilirliğinin önemli bir rol oynadığını ileri sürdü.

Enflasyon konusuna da değinen Morales, Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinde istikrarlı bir ilerleme olduğunu söyledi. Gelecek yıllarda enflasyonda önemli bir düşüş beklediklerini kaydederek, ancak enflasyonun Türkiye için halen temel bir politika zorluğu olduğuna da dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın