Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Kapsamlı Raporu Paylaştı: İndirim için Mesaj Var mı?

ABD Merkez Bankası, Para Politikası Raporunda genel ekonomiye yönelik değerlendirmesini paylaştı ve faiz indirimi için açıklama yaptı. İşte detaylar;
FED Kapsamlı Raporu Paylaştı: İndirim için Mesaj Var mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) 1 Mart tarihinde Para Politikası Raporu’nu piyasalarla paylaştı. Milyonlarca yatırımcı, FED’in 2024’te faiz indirimine ne zaman başlayacağını merak ediyor.

Raporda, bankanın kararlarını doğrudan etkileyen enflasyona dikkat çekildi. Enflasyonun görünür şekilde gerilediği, fakat hala daha yüksek kaldığı belirtildi. ABD’de enflasyon 2024’ün ilk ayında yıllık yüzde 3,1, aylık yüzde 0,3 olarak gerçekleşti. FED, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak istiyor ve faiz kararlarını bu amaca yönelik belirliyor.

FED, finansal sektördeki kırgınlara işaret etti ve yine de bankacılık sistemindeki stresin önceki yıla göre azaldığını ifade etti.

Banka, enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduğunu vurguladı ve enflasyonun sürdürülebilir bir biçimde yüzde 2 seviyesine indiğine emin olana dek faiz indiriminin uygun olmayacağını paylaştı.

Orta Doğu Değerlendirmesi

FED’in raporunda para politikası sıkılaşmasının ekonomik faaliyet üzerinde oluşturduğu baskının yüksek ve enflasyonun reel hane halkı gelirlerini aşındırması nedeniyle ekonomik büyümenin özellikle gelişmiş dış ekonomilerde zayıf olduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Orta Doğu’da artan jeopolitik gerilimler ve buna bağlı olarak Kızıldeniz’deki yüksek tansiyona işaret edildi. Bölgede gemi taşımacılığında yaşanan aksaklıkların enerji fiyatlarına sınırlı bir şekilde yansıdığı belirtildi. Ancak gerilimin artması durumunda enflasyonun düşürülmesine yönelik küresel ivmenin zarar görebileceği paylaşıldı.

FED’in Faiz Adımları

ABD Merkez Bankası, son toplantısında politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 seviyesinde sabit bırakmıştı. Başkan Jerome Powell, enflasyonun hedeflenen seviyeden yüksek kaldığına dikkat çekerek henüz faiz indirimine sıcak bakmadıklarını söylemişti.

FED’in 19 – 20 Mart tarihinde yapacağı toplantıda politika faizinde değişiklik yapması beklenmiyor.

San Francisco FED Başkanı Mary Daly, 29 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada faizleri mevcut seviyede tutmanın ekonomik büyümeye zarar vereceğini belirtmişti.

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ise faiz indirimlerinin 2024’ün ay aylarında gerçekleşebileceğini aktarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın