Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Yılın İlk Enflasyon Rakamları Açıklandı

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de Ocak ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. Veriler FED'in bundan sonraki faiz politikası açısından büyük öneme sahip...
ABD’de Yılın İlk Enflasyon Rakamları Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın en çok beklenen verilerinden biri olan ABD Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yılın ilk enflasyon raporuna göre ABD’de yıllık TÜFE yüzde 3,1 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış 0,3 olarak açıklandı.

Analistlerin beklentisi yıllık bazda yüzde 2,9 ve aylık bazda yüzde 0,2 artış olacağı yönündeydi. Rakamlar Aralık’taki aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 3,4’lük artışları takip ediyor. Açıklanan son veriler Federal Rezerv’in bundan sonraki faiz politikasında önemli bir değerli ölçütü konumunda.

FED, 31 Ocak’ta gerçekleştirdiği son toplantısında faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bırakmıştı. Piyasalar yılın ikinci yarısında faiz indirimi olacağı ihtimalini fiyatlıyor. FED’in takip ettiği önemli verilerden çekirdek enflasyon yüzde 0,4 artarak, yüzde 0,3 olan beklentiyi aştı.

Çekirdek enflasyonda yıllık bazdaki artış yüzde 3,9 olarak açıklandı. Beklenti bu verinin yüzde 3,7 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Rakamların beklenti üstü gelmesi FED’in faiz oranlarını tahmin edilenden daha uzun süre yüksek tutacağına dair beklentileri artırıyor.

GCM Yatırım Banner

Artışın büyük kısmı TÜFE ağırlığının yaklaşık üçte birini oluşturan barınma fiyatlarından kaynaklandı. Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) bu kategorinin endeksinin ayda yüzde 0,6 arttığını ve manşet artışının üçte ikisinden fazlasına katkıda bulunduğunu söyledi. 12 aylık bazda barınma maliyetleri yüzde 6 arttı.

Gıda fiyatları da aylık yüzde 0,4 artış kaydederken, enerji büyük oranda benzin fiyatlarındaki yüzde 3,3′lük düşüşe bağlı olarak yüzde 0,9′luk düşüşle artışın bir kısmının dengelenmesine yardımcı oldu.

FED yetkilileri, büyük ölçüde barınma fiyatlarının yıl boyunca yavaşlayacağını düşündükleri için enflasyonun yıllık yüzde 2 hedefine gerilemesini bekliyor. Ocak ayındaki artış, yirmi yılı aşkın sürenin en sıkı para politikasında ayağını frenden çekmek isteyen bir merkez bankası için sorun yaratabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.