Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Daly: Faizdeki Mevcut Seviye Ekonomiye Zarar Verir

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’den faiz adımlarına yönelik beklentiler geldi. Uzmanlar enflasyon verisine işaret ederken indirim konusunda birbirinden ayrıştı.
FED/Daly: Faizdeki Mevcut Seviye Ekonomiye Zarar Verir
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) yetkililerinden gelen faiz açıklamalarına odaklandı. FED’in faiz konusunda attığı adımlar altın, petrol, borsa ve kripto para gibi yatırım araçları üzerinde doğrudan etkili olduğu için büyük önem taşıyor.

San Francisco FED Başkanı Mary Daly, Bloomberg’e verdiği demeçte banka yetkililerinin indirime hazır olduğunu söyledi. Ekonominin güçlü olduğuna işaret eden Daly, ekonomide bir risk görmediklerini belirtti.

Enflasyon yüzde 2 olan hedef seviyeye inene dek faizleri mevcut seviyede tutmanın ekonomik açıdan büyümeye büyük zarar verebileceğini dile getirdi.

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ise zorlu bir yoldan geçtiklerini, faiz indirimlerine 2024’ün yaz aylarında başlamanın uygun olabileceğini kaydetti.

Chicago FED Başkanı Auston Goolsbee, sadece enflasyon verisine bakarak adım atmanın doğru olmayacağını paylaştı. Faizlerin oldukça kısıtlayıcı bir noktada olduğunu ifade eden Goolsbee, enflasyonda daha fazla düşüş beklediğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

FED’in yakından takip ettiği ve temel enflasyon göstergesi olarak kabul ettiği çekirdek kişisel tüketim giderleri Ocak ayı rakamları bugün açıklandı. Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 0,4 yükseldi.

Banka, Temmuz 2023’ten beri politika faizini 5,25 – 5,5 seviyesinde sabit tutuyor. Piyasalar, Mart ayında yapılacak toplantıda bir değişiklik beklemiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.