Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Temel Enflasyon Göstergesinde Ocak Verisi Açıklandı

ABD’de bu haftanın önemli verilerinden çekirdek kişisel tüketim giderleri rakamları açıklandı. Artış beklentilerle paralel gerçekleşti. Ayrıntılar geliyor…
FED’in Temel Enflasyon Göstergesinde Ocak Verisi Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürme konusunda ölçtüğü önemli verilerden çekirdek kişisel tüketim giderleri Ocak ayı rakamları açıklandı. Bu göstergeye göre enflasyon Ocak ayında beklentiler doğrultusunda yükseldi.

Gıda ve enerji maliyetleri hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, analist beklentileriyle paralel olarak yüzde 0,4 ve bir önceki yıla göre yüzde 2,8 arttı. Değişken gıda ve enerji kategorileri de dahil olmak üzere ana PCE, sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 2,4 tahminlerine kıyasla aylık yüzde 0,3 ve 12 aylık bazda yüzde 2,4 artış kaydetti.

Harcamalar, yüzde 0,2′lik kazanç beklentisine karşın yüzde 0,1 düştü. Veriler FED’in Mart 2022’den bu yana faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkarmasını takip ediyor. Son dönemde yapılan açıklamalar FED’in bu yılın ikinci yarısına itibaren faiz indirimlerine başlayacağı yönünde.

Piyasalar Mart ayındaki toplantıda yüzde 97 olasılıkla faiz oranların sabit bırakılacağını fiyatlıyor. Ocak ayındaki fiyat artışları, ekonominin pandemi nedeniyle normale dönmesiyle birlikte mallar yerine hizmetlere doğru devam eden bir değişimi yansıtıyor.

Hizmet fiyatları ayda yüzde 0,6 artarken mal fiyatları yüzde 0,2 düştü. 12 aylık bazda hizmetler yüzde 3,9 artarken mallar yüzde 0,5 gerileme kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bu kategorilerde gıda fiyatları yüzde 0,5 artarken, enerjideki yüzde 1,4′lük düşüşle dengelendi. Yıllık bazda gıda yüzde 1,4 artarken enerji yüzde 4,9 düştü. ABD’de son açıklanan enflasyon raporunda ise Ocak’ta yıllık bazda yüzde 3,1 artış gerçekleştiği bildirildi. Yıllık bazdaki artış ise yüzde 0,3 olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.