Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Destici: Asgari Ücret Zammına Refah Payı Eklenecek

İktidar bloğundaki ittifak üyesi Destici, asgari ücret beklentisini paylaştı. Zam oranına refah payının da ekleneceğini söyleyerek, artış miktarı tahminini açıkladı.
Destici: Asgari Ücret Zammına Refah Payı Eklenecek
Yorum

Yeni yıla yaklaşırken asgari ücrete gelecek zam oranıyla ilgili rakamlar gelmeye devam ediyor. İktidardaki Cumhur İttifakı bloğunda yer alan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Aralık ayında gerçekleşmesi planlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkması beklenen rakamı paylaştı.

Kocaeli Üniversitesi’nin bulunduğu Umuttepe Yerleşkesi’ndeki aşevi ve sosyal tesis açılışında konuşan Destici, açıklanacak olan Kasım ve Aralık enflasyon verilerinden sonra rakamın netlik kazanacağını söyledi.

Son 6 aylık enflasyonun üzerinde bir artışın gerçekleşeceği beklentisini paylaşarak, yüzde 40 ila 50 oranında artışın doğru olacağını söyledi.

Maaşların enflasyonun altında kalmaması ve alım gücünü desteklemek için verilecek refah payına değinen Destici, açıklanacak asgari ücret zammına yüzde 15 ila 20’lik bir refah payının da ekleneceğini paylaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre enflasyondaki artış Ekim’de yıllık bazda yüzde 85,51, aylık bazda yüzde 3,54 olmuştu.

Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin yer aldığı Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) hesaplamalarına göre ise Ekim ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 185,34, aylık bazda yüzde 7,18 oranlarında artış göstermişti.

Asgari Ücret Tespiti için Kamuoyu Yoklaması Yapılmıştı

Geçen yıl yüzde 95’e yakın artış yaşayan asgari ücretin son kararlar birlikte hangi seviyeye çıkacağı merak konusu yaratırken, Çalışma Bakanlığı kamuoyu araştırması başlattığını duyurmuştu.

Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin de yer aldığı anket çalışmasından çıkan sonuçların Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında ele alınacağı açıklanmıştı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu