Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Maaş Zammı Çalışmalarına Refah Payı Eklendi!

Yeni yıla yaklaşırken yapılacak maaş zammıyla ilgili detaylar geliyor. Enflasyonun baskısını kırmak için maaşlara refah payının dahil edilmesi gündeme geldi.
Maaş Zammı Çalışmalarına Refah Payı Eklendi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yüksek enflasyon baskısıyla mücadele etmeye çalışan vatandaşların merakla beklediği asgari ücret zammına ilişkin yeni gelişmeler kamuoyuyla paylaşılıyor. Asgari ücrete yapılacak zam oranına ilişkin söylentiler yayılırken son alınan kulis bilgine göre ücret zammına refah payının da eklenmesi konuşuluyor.

Sabah’ın ulaştığı kulis bilgisine göre asgari ücret çalışmalarına hız veren iktidar kanadı, ücretlerin enflasyonun altında kalmaması için refah payı ile takviye yapmayı, 3 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının yanı sıra emeklilerin bayram ikramiyelerinde de artışa gitmeyi planlıyor.

Bu kapsamda emeklilere ve memurlara sene başında yüzde 5 ila 10 arası bir oranda refah payı verilmesi gündeme alındı.

Konuya ilişkin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, “Önümüzdeki dönemde refah payının kaç puan olacağı netleşmiş olacak” dediği öğrenildi.

Asgari Ücretin 7500-8000 Lira Aralığına Çıkarılması Bekleniyor

Asgari ücret miktarına ilişkin yürütülen çalışanlarda ise asgari ücretin 5 bin 500 liradan, 7 bin 500 ila 8 bin lira aralığına çıkarılması bekleniyor.

Bakan Bilgin, dar gelirlilere enflasyonun üzerinde bir artış verilmesine işaret etmişti ancak söz konusu rakam, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) Ekim ayı açlık sınırı ile çakıştı.

Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırı Ekim ayı itibarıyla 7 bin 425,23 TL’ye ulaşmıştı.

Açlık sınırının yeni yılda artması durumunda, asgari ücretin zamlı halinin yine açlık sınırının altında kalacağı öngörülüyor.

İTO Başkanı: Asgari Ücret Zammı Enflasyonun Üzerinde Olmalı

Asgari ücret tartışmalarına İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de katılmış, resmi verilere göre Ekim’de yüzde 85’i, bağımsız araştırmalara göre yüzde 185’i aşan enflasyon oranının üzerinde bir zamma dikkat çekmişti.

Ülkede çalışanların hayat standardını korumak gerektiğine vurgu yaparak, “Alım gücünü telafi edecek bir oranda artmasını hatta birkaç puan da üzerine eklenecek bir refah payını iş dünyası makul karşılar. Kimseyi rahatsız etmez. Bunun altında bir şey beklemek rasyonel de olmaz” şeklinde ifadede bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu