Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asgari Ücreti Belirlemek için Anket Başlatıldı!

Geçen yıl yüzde 95'i bulan asgari ücret artışının, bu yıl ne kadar olacağı merakla beklenirken Çalışma Bakanlığı, rakamı belirlemek için araştırma başlattı.
Asgari Ücreti Belirlemek için Anket Başlatıldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

2022 sonuna yaklaşılırken milyonlar, asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını merakla bekliyor. Çalışma Bakanlığı’ndan konuyla ilgili birçok açıklama gelirken alınan son bilgiler, ücreti belirlemek için Türkiye genelinde anket yapılacağını gösterdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu hafta Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada asgari ücrete de değinmiş, “Asgari ücret benim veya herhangi birisinin açıklayacağı bir konu değil. Asgari Ücret Tespit Komisyonunu Aralık ayında toplayacağım, orada hepsini konuşacağız.” demişti.

Asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine tahminler değişkenlik gösterirken Çalışma Bakanlığı’nın rakamı belirlemek için küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de kapsayacak anket çalışmasına başladığı öğrenildi.

Anket, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmadan önce işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere yapılacak.

Araştırma, 2022’de kümülatif olarak yüzde 95’i bulan asgari ücret artışının, bu yıl ne kadar olacağı noktasında önem arz edecek.

İhtiyaçlar esas alınacakken akademik bir kadro, çalışma kapsamında saha araştırması yapacak. Sonuçlar Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na sunulacak ve burada ele alınacak.

TRT Haber Muhabiri Süleyman Yaşar tarafından aktarılan bilgilere göre 2023 yılı asgari ücret belirleme çalışmaları çerçevesinde derlenen anket sonuçlarının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu