Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilgin’den Sözleşmeliye Kadro ve Asgari Ücret Açıklaması Geldi

Vedat Bilgin, sözleşmeli memurların kadro süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Asgari ücret konusuna da değinen bakanın açıklamaları aşağıda;
Bilgin’den Sözleşmeliye Kadro ve Asgari Ücret Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Sözleşmelilerle ilgili sürecin kamu kuruluşlarında görüşüldüğünü bildirdi. Bilgin, sözleşmeliler kapsamında kadroya alınacak 500 bin civarında kişinin olduğunu anımsattı.

Bilgin, sözleşmelilerle ilgili kamu kuruluşları ile görüşmelerin sürdüğünü ve bu konunun yanında bir iki konunun daha olduğunu belirtti. Sözleşmeli çalışanlarla ilgili talepleri değerlendirdiklerine ve konu üzerinde yoğunlaştıklarına dikkat çekti.

Sözleşmeli personele kadro verilmesi hakkında bazı kamu kuruluşlarının da talepleri olduğuna işaret eden Bilgin, taleplerin ele alınıp incelendiğini paylaştı.

Özel Durumda Olan Sözleşmelileri Kapsamayacak

Söz konusu düzenlemeyle ilgili son bir toplantı yapılacağını aktaran Bilgin, düzenleme kapsamında ise sadece 4B’lilerin olacağının altını çizdi. Kurumlarda özel durumda olan sözleşmelilerin de olduğunu hatırlatarak, özel durumdaki sözleşmelerin bu kapsamda olmayacağını ekledi.

Asgari ücret konusuna da değinen Bilgin, “Asgari ücret benim veya herhangi birisinin açıklayacağı bir konu değil. Asgari Ücret Tespit Komisyonunu Aralık ayında toplayacağım, orada hepsini konuşacağız.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Bilgin’e yöneltilen taşeron konusundaki soruya da yanıt verdi. Bilgin, “Şu anda üzerinde yoğunlaştığımız konu sözleşmeli çalışanlar konusudur. Sözleşmelilerle ilgili talepleri değerlendiriyoruz.” diyerek ifade etti.

Sözleşmeli Personel Konusundaki Düzenleme ile Neler Değişecek?

Sözleşmeli personelin şu anda kurumlar arası yer değiştirme hakkı bulunmuyor. Ayrıca görevde yükselme sınavına da giremiyorlar. Söz konusu çalışmanın tamamlanması ile kamuda kadrolar arası farklılıklar ortadan kalkmış olacak.

Yapılacak yeni düzenlemeyle kadroya geçmek isteğe bağlı olacak. Yeni düzenlemenin son şeklinin ise yapılacak olan değerlendirmelerin ardından yakın gelecekte netleşmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.