Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çocuk Kitabı Yazarak Para Kazanmak

Para kazanmanın farklı yollarını arayanlar ve ilgisi bu yönde olanlar için çocuk kitabı yazarak kazanç sağlamaya dair tüm ayrıntılar bu yazıda;
Çocuk Kitabı Yazarak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Okumayı sever misiniz bilemiyorum, ama okuma alışkanlığının küçüklükte edinilecek kazanımlardan biri olduğunu tahmin edersiniz. Zaten şu anda okumayı seviyorsanız, çocukken okuduğunuz kitapların bu durumda büyük etkisi olduğunun farkındasınızdır. Bu nedenledir ki bilinçli anne babalar, çocuklarını daha bebekliklerinde kitaplarla tanıştırmaya çalışırlar. “Ağaç yaşken eğilir” atasözünün ne kadar doğru olduğunu bilirler. Çünkü kitap okumak ve okumayı sevmek bir insanın tüm hayatını etkileyecektir. Kişinin yeni yeni dünyalar tanımasına olanak sağlayacak, o insana hayata çok daha geniş açılardan bakabilme yetisini verecektir. Keşke herkes kitap okumayı sevseydi, ama ne yazık ki gerçekler böyle değil! Umarım bundan sonra durum çok daha kötü bir hale gelmez. Neden mi böyle diyorum?

İnternet tüm dünyaya egemen oldu çünkü. Tamam bu icadın sayısız avantajı var, ancak internetin yaygınlaşmasıyla birlikte kitap okuma oranlarımız da gittikçe düşüyor. Bu gerçek göz ardı edilemeyecek kadar net ve açık. Eskiden insanlar; uzun yolculuklarda, boş vakitlerde, kısacası zaman buldukça kitap okurlardı. Ama artık tüm boş vakitler elimizdeki telefonlara, tabletlere harcanıyor. Küçücük bebekler daha anne demeyi bile öğrenmeden, tabletlerin açma kapama tuşlarını öğreniyor. Belki içinizi kararttım, ama birazdan anlatacağım konuya geçmeden önce bunlardan bahsetmem gerekiyordu. Zira birazdan çocuk kitabı yazarak para kazanmak hakkında konuşacağız ve çocuk kitabı yazma işinin ne kadar önemli olduğunu anlamanız için birazcık içinizi karartmalıydım.

Çocuk Kitabı Yazarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Çocuk Kitabı Yazarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Öncelikle şu konuda bir anlaşalım. Çocuk kitabı yazmak, yalnızca para kazanmak için yapabileceğiniz bir iş değildir. Yani olaya öyle bakıyorsanız eğer, bu işten en baştan vazgeçin. Nitekim günümüzde gençler, emekliler, yan gelir peşinde koşanlar kısacası bilinçli bilinçsiz pek çok kişi; çocuk kitabı yazmaya yelteniyor. Bunun neticesinde ise kalitesiz ve çocukları belki okumaktan soğutacak nitelikte saçma sapan kitaplar ortaya çıkıyor. Peki, insanları çocuk kitabı yazma işine yönlendiren şeyler neler? Neden çoğu kişi bu alandan ekmek yiyeceğini düşünüyor?

Çocuk kitaplarına yanlış gözle bakılıyor çünkü. Birkaç basit cümle, kedicikler, köpekçikler, belki cinler, periler gibi öğelere yer vererek basit bir hikaye uydurmanın çocuk kitabıyla eş anlama geldiği sanılıyor. Ama bu iş bu kadar basite indirgenmemeli. Sonuçta, yetişkinlerden kat kat fazla öğrenen ve öğrendikleri neticesinde kendi kafasınca sonuçlara varan çocuklardan bahsediyoruz. Onlar için kitap yazmak, ancak detaylı bir araştırma ve özveriyle yapılabilir. Öte yandan, şimdiye kadar hiçbir şey yazmamış veya yazarlığa hiç ilgisi olmayan biri oturup çocuk kitabı yazmaya kalkışırsa bu, işini hakkıyla yapan yazarlara da büyük saygısızlık yapmak olur. Peki, iyi bir çocuk kitabı yazarı olmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle dili iyi kullanmalı ve çocuklara uygun bir anlatımı tercih etmelisiniz. Yani soyut anlatımlardan ziyade somut öğelere yer vermeli, ama bu arada çocukların düşündüğünüzden çok daha zeki olduğunu da unutmamalısınız. Şunun gibi: “Ali eve gidiyordu. Arkadaşına böyle davrandığı için çok üzgündü. Ali neden böyle yapmıştı ki? Bilmeden de olsa arkadaşını kırmıştı…” Bu tarz bir anlatımı benimserseniz, kitabı okuyan çocuğun kendisini “biraz az zeki” hissetmesine neden olursunuz. Ki bu da hoş bir yaklaşım olmaz. Yani burada orta yolu bulmanız gerektiğini söylüyorum. İşte çocuk kitabı yazarlığının dikkat edilmesi gereken noktalarından bir tanesi budur. Yalın anlatım kullanmak, ama bunu orantılı olarak yapmak.

Ayrıca hangi yaş grubuna hitap edeceğinizi de önceden belirlemiş olmanız lazım. Mesela; bebekler için mi kitap yazmak istiyorsunuz, okul öncesi çocuklar için mi? 5-7 yaş arası çocuk kitaplarına mı yöneleceksiniz, 7-12 yaş arası çocuk kitaplarına mı? Yani “ne de olsa çocuk çocuktur” diyerek bu işi yapamazsınız. Karşınızda okuduğu her şeyi merak edecek, tüm olaylardan kendisine ders çıkartacak bir okuyucu kitlesi var. Bu kitlenin beklentilerini karşılamalı, onların okumayı sevmesine yardımcı olmalısınız.

İnceleyebilirsiniz:
Blog Yazarlığı Yaparak Para Kazanmak

Çocuk psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmanız da iyi bir çocuk kitabı yazarı olmanıza yardım edecektir. Yani çocukların okuduğu hikayenin içerisindeki karakterlerle kendini bağdaşlaştıracağını, kitaptaki olaylardan kendi hayatına pay çıkartacağını bilerek kurgu hazırlamalısınız. Burada eğitici bilgiler vermeniz, çocukların kendisine ders çıkartabileceği hikayeleri sıkıcı olmayan bir dille anlatmanız gerekmektedir. Çocuklara sevgi, hoşgörü, cömertlik gibi duygular aşılanmalı; hikayenin ana düşüncesi her zaman açık ve net olmalıdır. İlaveten; çocuk kitaplarının çocuklar tarafından sevilmesini sağlayan en önemli şeylerden bir tanesi de hikayenin her zaman iyi sonla bitmesidir. Bu şekilde çocuk aynı kitabı tekrar tekrar okumaktan sıkılmayacaktır.

Sonuçta, çocuk kitabı yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar elbette bunlarla sınırlı değil. Ancak ben bu para kazanma yönteminin ne kadar dikkatli yapılması gerektiğini vurgulamak için yukarıdaki bilgilere yer verdim. Bu noktada gerisi size kalıyor. Şayet gerçekten çocuk kitabı yazarak para kazanmak istiyorsanız, önce detaylı bir araştırma yapmalı ve bu işi yaparken tek amacınızın para kazanmak olmadığından emin olmalısınız.

Kimler Çocuk Kitabı Yazarak Para Kazanabilir?

Kimler Çocuk Kitabı Yazarak Para Kazanabilir?Aslına bakarsanız bu sorunun cevabını yukarıda anlamış olmanız lazım. Ama yine de tekrarlayalım. Çocuk kitabı yazmak için yazarlık yeteneğinizin olması ve çocuk kitapları konusunda iyi bir araştırmacı olmanız gerekir. Ayrıca çocukları sevmeniz, onların düşünce tarzıyla düşünmeniz, hikayelerinizden çıkartacakları dersler hakkında tahmin yürütmeniz sahip olmanız gereken nitelikler arasındadır. Yani bir çocuk doktoru ya da öğretmen olup kitap yazamayabilirsiniz. Ya da bir araba tamircisi olup gayet başarılı çocuk kitapları yazabilirsiniz. Burada belirleyici faktör, çocuk kitabı yazarlığı işine ne gözle baktığınız ve işinizi ne kadar ciddiye aldığınızdır.

Çocuk Kitabı Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Çocuk Kitabı Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?En başından da söylediğim gibi, bu iş yalnızca para kazanmak amacıyla yapılmamalıdır. Ama tabii ki harcadığınız emekten kazanç elde etmeyi beklemeniz de doğaldır. Tüm bunların ışığında, çocuk kitabı yazarak şu kadar para kazanırsınız desem sizleri yanlış yönlendirmiş olurum. Çünkü yazdığınız kitabın sayfa sayısına, kalitesine, bu işte ne kadar deneyimli olduğunuza göre değişen faktörler neticesinde kazancınız da değişecektir.

Ayrıca anlaşma yaptığınız yayınevi, kaç tane kitabınızın satıldığı, kazancınızı etkileyecektir. Kısacası bu işten şu kadar para kazanırsınız diyemem ama çocuk kitabı yazarlığı işi sevilerek yapıldığı takdirde hak ettiğiniz kazancı size sağlayacaktır. Zaten bir tane çocuğu iyi bir okur haline getirmek yolunda katkı yapmak bile, manevi anlamda sizi büyük oranda mutlu etmeli diye düşünüyorum. Yanılmıyorum, değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.