Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çekirdek Perakende Satışları Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Piyasaların dört gözle beklediği makroekonomik verilerden çekirdek perakende satışlar nedir? Nasıl yorumlanır ve neden bu kadar önemlidir? İşte yanıtlar:
Çekirdek Perakende Satışları Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para piyasalarını derinden etkileyip yönün değişmesine neden olan verilerden biri de çekirdek perakende satışlarıdır. Tarım dışı istihdam, enflasyon, gayrisafi yurt içi hasıla verileri gibi kritik önem taşımaktadır.

Çünkü tüketici harcamalarının ana hatlarını çizerek bir ekonominin genel sağlığı için gösterge olarak hizmet eder. Derlenme ya da hesaplanma yöntemleri ülkeden ülkeye farklılaşabilirken basitçe perakende düzeyindeki satışların toplam değerindeki değişimi yansıtır.

Otomobil, benzin, inşaat ve gıdanın dahil edilmediği çekirdek perakende satışlar, bir ekonomide daralma ya da genişlemeye işaret eden ölçütlerdendir. Finans piyasalarında yakından izlenir çünkü yatırımcılar ve işletmeler bu raporu ekonominin sağlığını ölçüp bilinçli kararlar vermek için kullanır.

Peki, detaylar neler? İşte çekirdek perakende satışları nedir, nasıl yorumlanır sorularının yanıtları:

Çekirdek Perakende Satışlar Verisi Nedir?

Çekirdek Perakende Satışlar Verisi Nedir?ABD Nüfus Sayımı Bürosu tarafından aylık ya da yıllık bazda yayımlanan ve ekonomik takvimin en önemli verilerinden olan perakende satışların, türevidir.

Perakende satışlar, Amerikan halkının harcama gücünü ölçmek için kullanılırken çekirdek perakende satışlar verisine bazı volatil kalemler dahil edilmez.

Veri hesaplamasına katılmayan kalemler; otomobil, benzin, inşaat malzemeleri ve gıda hizmetlerindeki tüketici harcamalarıdır. Çünkü otomotiv ve diğer bileşenlerin fiyatları, diğerlerine kıyasla çok daha değişken olma eğilimindedir ki bu da genel sayıyı çarpıtabilir.

Aynı zamanda verinin hesaplanması konusunda gerek tatil zamanları gerek işlem günleri gerekse de mevsimsel değişiklikler dikkate alınmaktadır.

Çünkü bu ölçüm ekonomik sağlığın güçlü bir göstergesidir ve ekonominin daraldığını mı yoksa genişlediğini ölçmek için kullanılır.

Perakende satışlar ile birlikte değerlendirilen çekirdek perakende satışlar, ABD ekonomisinin yönü hakkında fikir verir.

Daha çok dünyanın en büyük ekonomisi ABD ile ilişkilendirilse de hesaplanma gibi açılardan ülkeden ülke farklılık gösterebilir. Mesela ülkemizde perakende satış endeksleri adıyla, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmaktadır.

Perakende ticaret sektörünün gelişimini ölçmesinin yanı sıra tüketici güveninin ve hanehalkı talebinin de göstergesi olarak kabul edilir. Bu nedenle ekonominin durumunu gözlemlemek adına en önemli göstergelerden birisi olarak değerlendirilir.

Perakende satış rakamları ABD’de ise ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Nüfus Sayımı Bürosu tarafından her ay yayımlanan kapsamlı bir rapora dayanmaktadır. Veriler, bir önceki ay için her ayın ortasında açıklanır.

Yatırımcılar ve ekonomistler perakende satışların durumunu görmek için rakamları yakından izler. Aynı zamanda çeşitli devlet kurumları tarafından ve gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) hesaplanmasında da kullanılır.

Çekirdek perakende satışlardan, tüketici fiyat endekslerini geliştirmek ve mevcut ekonomik aktiviteyi analiz etmeye yardımcı olmak için de yararlanılır. Küresel piyasalar için en önemli merkez bankası olan ABD Merkez Bankası (FED) da tüketici satın almalarındaki son eğilimleri değerlendirmek için rakamlardan faydalanır.

Sonuçta çekirdek perakende satışlar; tüketimin doğru bir şekilde analiz edilmesini sağlar. Bildiğiniz üzere tüketim ve harcamalar ekonominin büyük bir kısmını oluşturur.

Dengenin beklenenin altında kalması veya üzerinde olması sonucunda gerek ekonomi gerekse de yatırım alanında birçok hususu değiştirir. Bu yüzden hem ülke ekonomisine hem de finans piyasalarına ne denli etki edeceğini görebilmek adına ABD tarafından her ayın ikinci haftasında açıklanan veri özenle takip edilir.

Çekirdek Perakende Satışlar Verisi Nasıl Yorumlanır?

Çekirdek Perakende Satışlar Verisi Nasıl Yorumlanır?Ekonomisi için genel bir tablo sunan çekirdek perakende satışları, fiyatlar üzerinde yukarı ya da aşağı yönlü baskı oluşturabilir. Perakende satışlar arttıkça, özellikle de rakamlar her ay artmaya devam ederse, fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskının olması daha muhtemel hale gelir.

Satışlar uzun bir süre boyunca düştüğünde ise bunun tersi geçerlidir. Tüketiciler daha az harcadıkça fiyatlar düşer.

ABD Nüfus Sayımı Bürosu, perakende satış verilerini hem aylık hem yıllık bazda yüzde değişimleriyle yayımlıyor. Aylık veriler, piyasayı beklenmedik bir trende karşı uyarabildiği için yıllık kıyaslamaya nazaran daha önemlidir.

Çekirdek perakende satışlar, tüketici harcamalarının önemli bir ölçüsüdür ve daha geniş aylık perakende satışlar için tamamlayıcıdır. Genel olarak aylık perakende satışlar, tüketici harcamalarının büyük resmini gösterse de çekirdek rakama gıda, enerji ve diğer volatil kalemlerin dahil edilmemesi kritik veriyi öne çıkartır.

Dolayısıyla tek bir veriye bakmak, hatalı yorumlara yol açabilir. Yalnızca çekirdek verilere ya da göstergelere değil tüm raporun detaylı resmine bakılmalıdır.

ABD perakende satışları, hem aylık hem yıllık bazda yüzde sel değişimlerle ele alınırken genellikle mevsimsel faktörlere göre ayarlanır.

  • Perakende Satışlar: Gösterge veri, hem dayanıklı hem de dayanıksız mallar dahil ay içindeki toplam satışları temsil eder.
  • Çekirdek Perakende Satışlar: Değişken otomobil ve benzin sektörlerindeki satışları içermez ve temel tüketici harcama eğilimlerine ilişkin daha net bir tablo sunar.
  • Revizyonlar: Daha doğru veriler elde edildikçe raporda revizyonlar yapılabilir. Verilere ilişkin yorumları değiştirebilecekleri için revizyonlara dikkat edilmelidir.

Genel bir kural olarak, iyileşen perakende satışlar genellikle ilgili para birimi için olumlu bir anlam taşır. Aynı zamanda açıklanmasından önce ve sonra, piyasadaki oynaklığı da artırır.

ABD’yi örnek olarak verirsek, beklentilerin üzerinde gelen bir verinin doların değerini yükseltmesi beklenir. Aynı zamanda FED’in karar alma sürecinde etkili olabilir.

Örneğin, perakende satışlar yavaşlıyorsa, ekonomik görünüm kararabilir. Bu da FED’in ekonomiyi canlandırma umuduyla faiz düşürerek para politikasını gevşetmesine neden olabilir. Perakende satışlar artıyorsa ise bunun tersi geçerli olacaktır.

Para birimi ile güçlü perakende satışlar arasında pozitif korelasyon olsa da tüm finansal piyasa analizlerinde olduğu gibi değerlendirme sürecinde her zaman dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır.

Çekirdekli Perakende Satışlar Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?

Dolar ile direkt ilişkili olan çekirdek perakende satışlar verisi elbette ki ABD’nin para birimi üzerinde hissedilir etkiler bırakacaktır. Bu etki, yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece perakende satışlara bağlı olarak görülmemektedir.

Diğer veriler veya uzman yorumları gibi unsurlar da piyasalarda seyri etkileyebilir. Dolayısıyla her zaman büyük resme odaklanmalısınız.

Çekirdek perakende satışlarının güçlü gelmesi, doların değerini yükseltirken, aksi durumda düşüş yaratır. Biliyorsunuz ki dolar bazı yatırım araçlarıyla eş bazılarıyla da zıt yönlü eğilime sahiptir.

Örnek vermek gerekirse; altın, gümüş gibi değerli madenler grubunda yer alan emtialarla zıt harekettedir. Bu yüzden bu verinin olumlu olması doların gücüne güç katarken, zıt yönlü fiyat oluşumuna sahip olan araçların tersine değerlerine kaybetmelerine neden olur.

Özellikle en büyük etkiyi EUR/USD, GBP/USD, USD/CHF, XAU/USD gibi pariteler görür. Verinin olumlu gelmesiyle USD/CHF paritesi güç kazanırken diğerlerinin değeri düşer. Aksi durumda da tam tersi etkiler görülür.

Sonuçta perakende satış verilerini anlamak, kişinin finansal piyasalara ve belirli fiyat hareketlerinin ardındaki ekonomiye ilişkin anlayışını geliştirebilir.

Perakende satışlar, hisse senetleri, döviz, emtialar ve sabit gelir dahil tüm finansal piyasa varlık sınıflarında etki yaratabilir. Bu da onu daha geniş bir pazar için harika bir makro gösterge haline getirir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.