Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çekirdek Perakende Satışları Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Piyasaların dört gözle beklediği çekirdek perakende satışlar nedir? Veri nasıl yorumlanır ve neden bu kadar önemlidir? Yanıtlar aşağıda:
Çekirdek Perakende Satışları Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para piyasalarını derinden etkileyen, yön değişmesine neden olan verilerden biri de çekirdek perakende satışlarıdır. Bu veri; tarım dışı istihdam oranları, tüketici güven endeksi gibi önemlidir. Çünkü direkt olarak ekonomi ve finans konularıyla ilişkilidir. Enflasyon, faiz oranları gibi bilgilerin bilinmesi hususunda etkili olan göstergeler, yatırımcılar tarafından sürekli bir şekilde takip edilmesi gerekir. Böylelikle yatırımcı, beklentisini karşılayacak yönde işlem yaparak, kazanç elde edebilir. Çünkü piyasalarda para kazanmak için ekonomik yönlü değişimlerin doğru öngörülmesi şarttır. Aksi halde varsayımların doğru olmaması sonucunda kayıpla karşılaşılır. Zarar etmek istemiyorsanız, mutlak suretle piyasaları etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Çekirdek perakende satışları verisinde hesaba katılmayan sektör otomobildir. Otomobil sektörünün hesaba katılmasıyla perakende satışlar verisi elde edilir. Elbette ki bu veri de önemlidir. Çünkü ülkenin ekonomisinin daraldığı veya genişlediği hakkında bilgileri edinmeyi sağlar. Ekonomik yönlü değişimin ne şekilde yön bulacağı hakkında öngörüşe sahip olmaya yarayan veriler sayesinde piyasaların ve yatırım araçlarının da eğilim yönleri belirlenir. Bu neden fiyat varsayımlarının yönüne sağlıklı ve doğru bir şekilde karar verebilmeniz için ülkede gerçekleşen perakende satışlar verisini, çekirdek perakende satışları izlemeniz gerekir. Bu sayede yatırımlarınızı doğru şekillerde yönlendirebilirsiniz.

Şimdi, çekirdek perakende satışlar verisi nedir, nasıl yorumlanır, piyasaları ne denli etkiler gelin hep birlikte bakalım.

Çekirdek Perakende Satışlar Verisi Nedir?

Çekirdek Perakende Satışlar Verisi Nedir?Otomobil sektörü dışında kalan perakende satışlarında yaşanan aylık değişimleri gösteren veridir. Otomobil sektörünün hesaba katılmamasının sebebi, araba satışlarının aydan aya yükselen fiyat seviyesine sahip olmasıdır. Sağlıklı sonuçlara ulaşılması açısından otomobil sektörü, çekirdek perakende satışlar verisine katılmamaktadır. Aynı zamanda verinin hesaplanması konusunda gerek tatil zamanları gerek işlem günleri gerekse de mevsimsel değişiklikler dikkate alınmaktadır. Çünkü perakende satışlarda yaşanan artış ve azalışlar doğrudan ekonominin seyrini değiştirmektedir. ABD tarafından açıklanan bu veri sonucuna göre en fazla etkilenen enstrüman tahmin edebileceğiniz gibi dolardır. Bu kapsamda biliyorsunuz ki çoğu araca dolar üzerinden yatırım yapılır. Bu da dolaylı olarak diğer araçların da değerinin değişmesinde verinin etkisinin olduğunu gösterir.

Mağaza satışları, yiyecek, içecek, tekstil gibi ekonomiyle alakaları göstergelerin hesaba katıldığı verilerden biri olan çekirdek perakende satışlar; tüketimin doğru bir şekilde analiz edilmesini sağlar. Bildiğiniz üzere tüketim ve harcamalar ekonominin büyük bir kısmını oluşturur. Bu dengenin bekleneni altında kalması veya üzerinde olması sonucunda gerek ekonomik gerekse de yatırım alanında birçok hususu değiştirir. Bu yüzden hem ülke ekonomisine hem de finans piyasalarına ne denli etki edeceğini görebilmek için ABD tarafından her ayın ikinci haftasında açıklanacak olan veri önemle takip edilir.

Çekirdek Perakende Satışlar Verisi Nasıl Yorumlanır?

Çekirdek Perakende Satışlar Verisi Nasıl Yorumlanır?Amerika’nın ekonomik yönlü oluşumunu doğru bir şekilde tahmin etmeye yarayan genel bir çizelge çizen çekirdek perakende satışları, çoğu devlet tarafından örnek alınmıştır. Özellikle Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) gibi önemli bir verinin oluşumunda çekirdek perakende satışlar göstergesi esas alınmaktadır. Aynı zamanda GSYİH doğrudan perakende satışlarla da ilgilidir. Çünkü perakende satışları ekonomide önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden de piyasaların analizini yapabilmek için analistlerin önemsediği bir göstergedir. Perakende ile çekirdek perakende satışlar arasındaki fark; otomobil sektörünün veri oluşturulurken hesaba katılmamasıdır. Onun dışında farkı yoktur ve çoğu zaman çıkan sonuçları piyasaları aynı yönde etkiler. Şimdi, bu veriler nasıl yorumlanır gelin hep birlikte bakalım.

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın önemli bileşeni olan perakende satışları berisinin olumlu yönde, beklenen şekilde veya üstü şekilde çıkması ABD’nin ekonomisinde büyümesini, gelişmesini sağlar. Elbette ki bunun sonucunda doların değeri diğer para birimlerine göre daha da baskın hale gelir. Tabii ki sadece tek verinin hesaba katılarak bu sonuca karar verilmesi yanlıştır. Çünkü piyasaları etkileyen birçok veri vardır. Tarım dışı istihdam verilerinden tutun işsizlik oranlarına kadar çok sayıda önemli göstergeler vardır. Bunların hepsinin sonucuna bakarak yorumda bulunmalısınız. Birinin sonucuna göre hareket ederseniz, piyasalardaki değişimlerinin sebeplerini öğrenebilirsiniz. Göremezsiniz. Bu yüzden sizlere önerim, aracı kurumların eğitim faaliyetlerine katılmanızdır. Gerek yatırım gerekse de önemli püf noktalar hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Böylelikle değişimleri ve gelişimleri takip ederek, piyasalarda meydana gelecek fiyat dalgalanmalarını doğru bir şekilde tahmin edebilirsiniz.

Piyasaları etkileyen verilerin hepsinin önem dereceleri farklıdır. Fakat önem derecesi en düşük olan veriler dahi diğer verilerin ters etkili olmasından faydalanarak ciddi anlamda enstrümanların fiyat farklılığı yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle başarılı yatırımcılar bu verilerin açıklanacağı günleri iple çekerler. Çünkü acemi yatırımcıların çoğu bu konu bilgisizdirler ve nasıl davranmaları gerektiği hakkında fikre sahip değillerdir. Bu yüzden yatırımcıları panik havası sarar ve kazanç sağlamak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hakkında araştırma yaparlar. Başarılı kişiler de bu durumdan faydalanmak adına atılıma geçerler. Fiyatların yükselmesi ve düşmesi konusunda doğru ön görüye sahip olarak, diğer yatırımcıları da kendi istedikleri gibi yönlendirmeye çalışırlar. Böylelikle istenen sonuçlar elde edilerek, pozisyonlarını kapatırlar. Bu hususta başkalarına güvenmemelisiniz ve kesinlikle bilgi seviyenizi üst düzeye çıkartmalısınız.

Çekirdekli Perakende Satışlar Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?

Çekirdekli Perakende Satışlar Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?Dolar ile direkt ilişkili olan çekirdek perakende satışlar verisi elbette ki ABD’nin para birimi üzerinde hissedilir etkiler bırakacaktır. Bu etki, yukarıda dediğim gibi sadece perakende satışlara bağlı olarak görülmemektedir. Diğer verilerin açıklanmasıyla veya çekirdek perakende satışlar dışında kalan göstergeler hakkında uzmanların görüşlerinin olumlu, olumsuz olması gibi etkiler nedeni ile de piyasaların seyri yön değiştirir. Bu yüzden en ufak değişme, gelişmeyi takip etmelisiniz. Takiplerinizin ardından iyi bir analiz yapabilmelisiniz. Bu zamanla oluşacak ve oturacaktır. Tecrübeleriniz artıkça başarılı yatırımcılar gibi analizlerinizi doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Dolayısıyla tahminlerinizin doğru olmasıyla beklentilerinizi karşılayan sonuçlar elde edebilirsiniz.

Çekirdekli perakende satışlarının olumlu açıklanması doların değerinin yükselmesini sağlarken, aksi durumda olumsuz etki sebebiyle trendin geri çekilmesine neden olur. Biliyorsunuz ki dolar bazı yatırım araçlarıyla eş bazılarıyla da zıt yönlü eğilime sahiptir. Örnek vermek gerekirse; altın, gümüş gibi değerli madenler grubunda yer alan emtialarla zıt harekettedir. Bu yüzden bu verinin olumlu olması doların gücüne güç katarken, zıt yönlü fiyat oluşumuna sahip olan araçların tersine değerlerine kaybetmelerine neden olur. Özellikle en büyük etkiyi EUR/USD, GBP/USD, USD/CHF, ASG/USD (gümüş/dolar), XAU/USD (altın/dolar) pariteleri görür. Verinin olumlu gelmesiyle USD/CHF paritesi güç kazanırken diğerlerinin değeri düşer. Aksi durumda da tam tersi etkiler görülür.

Sonuç olarak, her ayın 2 haftası açıklanan çekirdek perakende satışlar verisi özellikle dolar üzerinden yatırım yapanlar için önemli bir veridir. Piyasalarda çoğunlukla dolar ile yatırım yapılır. Bu nedenle bu veriyi takip etmelisiniz. Nasıl yorumlanacağını öğrenmelisiniz. Geçmişte yaşanmış hususları inceleyerek, günümüzle kıyaslamalarını yapmalısınız. Böylece fiyat trendinin geçmişle bir bağlantısı olduğunu görebilirsiniz. Buna göre tecrübelerinizin artmasıyla gerek bu verinin gerekse de diğer önemli göstergelerin nasıl yorumlanması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.