Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan Türkiye Raporu: İyi Haberler Fiyatlandı

Bank of America, Türkiye ekonomisine yönelik hazırladığı raporda, tüm iyi haberlerin halihazırda fiyatlandığını belirtti. Detaylar şöyle...
BofA’dan Türkiye Raporu: İyi Haberler Fiyatlandı
HABER GİRİŞ

ABD’nin önde gelen yatırım bankalarından Bank of America, Türkiye ekonomisindeki son duruma ilişkin görüşlerin yer aldığı raporu paylaştı. Hazırlanan raporda makro ortama destek sağlayan tüm iyi haberlerin bugüne kadar fiyatlandığı belirtildi.

Bu yılın Mart ayında yapılacak yerel seçimlere dikkat çekilen raporda, yurt dışındaki Türk devlet tahvillerinin getiri farkları üzerinde baskı yaratabileceği uyarısı yer aldı. Bank of America, Türkiye için genel görüşün yapıcı olduğunu belirtti.

Geçen yılın Haziran ayında yapılan seçimlerin ardından, ekonomide ortodoks politikalara dönüş yapıldı ve sıkılaştırmaya yönelik adımlar atıldı. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haziran ayından itibaren faiz oranları artırıldı. Politika faizi yüzde 42,50 seviyesine kadar çıkarıldı.

Yabancı yatırımcıların ise Türkiye’ye yönelik olumlu değerlendirmeleri artıyor. Geçen hafta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu yükselterek B3 olarak revize etti. Not görünümünü ise “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

Son olarak dünyanın en büyük tahvil yöneticisi Pimco, Türkiye’nin yatırım yapılabilir kredi notuna sahip olma yolunda ilerlediğini belirtti. Her şey yolunda giderse bunun beş yıl içerisinde olacağı yorumu yapıldı.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs tarafından paylaşılan raporda, Türkiye’de enflasyonun yıl sonunda yüzde 30 civarında olacağı beklentisine yer verildi. Banka TCMB’nin faiz oranlarını yüzde 45 seviyesine çıkaracağını tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.