Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pimco: Türkiye Yatırım Yapılabilir Kredi Notu Yolunda

Küresel tahvil devi Pimco, Türkiye’nin yatırım yapılabilir kredi notu yolunda ilerlediğini söyledi. Detaylar geliyor…
Pimco: Türkiye Yatırım Yapılabilir Kredi Notu Yolunda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın önde gelen tahvil yöneticisi Pimco, Türkiye’de yürütülen ekonomi politikalarına dair görüşlerini paylaştı. Pimco ekonomi yönetiminde yapılan revizyona dikkat çekerek, Türkiye’nin kredi notunun yeniden yatırım yapılabilir seviyeye gelme yolunda olduğunu belirtti.

Kaliforniya merkezli şirket, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mayıs ayındaki genel seçim zaferinin ardından ekonomi politikasındaki ani değişikliğin etkisiyle geçen yılın ikinci yarısından bu yana Türk lirası cinsinden tahvil satın alıyor.

Pimco’nun gelişmekte olan pazarlar ekibine başkanlık eden Pramol Dhawan, faiz oranlarının artırıldığına ve para politikasının sıkılaştırıldığına dikkat çekerek, “Politika yapıcılar sürdürülemez programları gevşetmeye devam ederek yerel halkı ABD doları yerine tekrar liraya yatırım yapmaya teşvik ediyor” değerlendirmesinde bulundu. Fon şirketinin yurt içi Türk varlıkları konusunda “çok yapıcı” olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyeye geri dönüşünün, pek çok ekonomistin ülkenin bir ödemeler dengesi kriziyle karşı karşıya kalması veya sermaye kontrolleri uygulamaya zorlanması risklerinden endişe ettiği seçim öncesine göre dramatik bir dönüşe işaret ettiğini belirten Dhawan, böyle bir yükseltmenin “her şey planlandığı gibi giderse gelecek beş yıl içinde gerçekleşebileceğini söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, geçen hafta Türkiye’nin görünümünü olumluya yükselterek B3 olarak revize etti ve görümü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi. Raporda enflasyon dinamiklerinin değişmeye başladığına dair işaretlerin, para politikasının güvenilirliğini ve etkinliğini yeniden kazandığının göstergesi olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın