Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s Raporu Açıklandı: Türkiye’nin Kredi Notu Değişti mi?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye değerlendirmesi yayımlandı! Türkiye'nin kredi notu ve not görünümü değişti mi? Detaylar haberde;
Moody’s Raporu Açıklandı: Türkiye’nin Kredi Notu Değişti mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in uzun süredir merakla beklenen Türkiye değerlendirmesi yayımlandı. 2024 yılının ilk değerlendirmesini yapacağı ülke olarak Türkiye’yi seçen kuruluş, Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak teyit ederken, görünümünü “durağan”dan “pozitif”e revize ettiğini duyurdu.

Görünümün, piyasaların beklentisi doğrultusunda “pozitif” olarak değişmesinin temel nedeninin, ekonomi politikasındaki belirleyici değişiklik, özellikle de ortodoks para politikasına dönüş olduğu ifade edildi.

Bu politikaların sürdürülmesinin, Türkiye’nin önemli makroekonomik dengesizliklerinin azaltılması olasılığını önemli ölçüde artıracağına ve çok yüksek seviyede seyreden enflasyonu sürdürülebilir seviyeye indirme ihtimalini artırdığına vurgu yapıldı.

Değerlendirmede, manşet enflasyonun yakın vadede daha da artmasının muhtemel olsa da, enflasyon dinamiklerinin değişmeye başladığına dair işaretlerin görüldüğüne ve bunun da para politikasının güvenilirliğini ve etkinliğini yeniden kazandığının göstergesi olduğuna değinildi.

Parasal sıkılaştırmanın aynı zamanda Türkiye’nin önemli derecedeki dış dengesizliğinin azaltılması ve TCMB’nin döviz rezervlerinin yeniden yapılandırılması olasılığını artırdığı belirtilirken her ikisinin de ülkenin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltacağı değerlendirmesinde bulunuldu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun 2024 yılının ikinci yarısında ılımlılaşmaya başlayacağı ve yıl sonunda yüzde 45 civarında olacağının tahmin edildiği belirtildi.

Öte yandan dış açıktaki azalmanın bu yıl içinde daha da hızlanmasının ve tüm yıl açığının 40 milyar doların altında olmasının beklendiği kaydedildi.

Kurum, Ağustos 2022 döneminden bu yana Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin 6 kademe altı olan “B3” seviyesinde ve not görünümünü “durağan” olarak değerlendiriyordu.

Kuruluşun 2023 takvimindeki Türkiye ile ilgili değerlendirme tarihleri olarak belirlenen 16 Haziran ve 15 Aralık 2023 tarihlerinde Türkiye’nin kredi notuna ilişkin herhangi bir güncelleme yapılmamıştı.

Moody’s, Türkiye için kredi notunu açıklamak üzere 2024 yılı için iki farklı tarih belirlediğini duyurmuştu. İlk rapor tarihi 12 Ocak olurken ikinci rapor tarihi ise 19 Temmuz olarak belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.