Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s Duyurdu: Türkiye’nin Kredi Notu ve Görünümü Değişti mi?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, merakla beklenen Türkiye’nin kredi notu ve not görünümüne dair güncelleme açıklamasını gerçekleştirdi. Detaylar;
Moody’s Duyurdu: Türkiye’nin Kredi Notu ve Görünümü Değişti mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten Türkiye için 2023’ün ikinci olası değerlendirme tarihi olarak önceden duyurulan 15 Aralık’ta beklenen açıklama geldi ve Türkiye’nin kredi notu ile not görünümüne dair güncelleme yapılıp yapılmadığına dair açıklamada bulunuldu.

Yapılan açıklamada, Türkiye için bir kez daha güncelleme yapılmadığı belirtildi.

Kurum, Ağustos 2022 döneminden bu yana Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin 6 kademe altı olan “B3” seviyesinde ve not görünümünü “durağan” olarak değerlendiriyor.

Kuruluşun takviminde Türkiye ile ilgili 2023 yılının ilk olası değerlendirme zamanı olarak 16 Haziran 2023 tarihi verilmişti. Ancak, kuruluş söz konusu tarihte, bugün olduğu gibi Türkiye’nin kredi notuna ilişkin herhangi bir güncelleme yapılmadığını duyurmuştu.

Türkiye için Değerlendirme Yapılmaması Ne Anlama Geliyor?

Moody’s’in daha önceden değerlendirme için tarih vermesi, kesin olarak bir güncelleme yapılacağı anlamına gelmiyor. Kurum, gerek görmesi durumunda belirtilen tarihleri pas geçebiliyor ya da bir değişiklik gerçekleşmesi halinde daha önceden belirtilen tarih dışında da bir süreçte değerlendirmede bulunabiliyor.

GCM Yatırım Banner

Kısa süre önce küresel ekonomiye dair büyüme beklentilerini açıklayan Moody’s, Türkiye ekonomisinde bu yıl yüzde 4,2, gelecek yıl yüzde 2,6 ve 2025 yılında ise yüzde 3 oranında büyüme beklendiğini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.