Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s Türkiye için Büyüme Beklentisini Değiştirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, küresel ekonomiye dair büyüme beklentilerini açıkladı.
Moody’s Türkiye için Büyüme Beklentisini Değiştirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, “Devam eden küresel yavaşlamanın ortasında G-20’nin büyüme dinamikleri farklılaşıyor” başlıklı bir rapor yayımladı. Yüksek faiz oranlarının kredi kanalları aracılığıyla reel ekonomiye yayılmasıyla küresel ekonomide büyüme hızının yavaşlayacağı belirtildi.

Merkez bankalarının sıkı politika duruşunu sürdürmesi ve 2024’te talebin yavaşlaması nedeniyle enflasyonun düşmeye devam edeceği, beklenmeyen bir şok olmadığı sürece küresel ekonominin 2025 yılında güçlenmesinin beklendiği aktarıldı.

Kurum, G-20 ülkelerinde ekonomik büyüme hızının 2024 yılında yüzde 2,1’e düşmesini, 2025 yılında ise yüzde 2,6’ya çıkmasını bekliyor.

Gelişmiş G-20 ekonomilerinde büyümenin 2023 yılında yüzde 1,7, gelecek yıl yüzde 1 ve 2025 yılında yüzde 1,8 oranında büyümesi öngörülüyor.

Türkiye için 2024 Yılı Büyüme Beklentisi Düşürüldü

Türkiye için 2024 Yılı Büyüme Beklentisi Düşürüldü
Kaynak: Moody’s

Rapora göre Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,2, gelecek yıl yüzde 2,6 ve 2025 yılında yüzde 3 oranında büyümesi bekleniyor.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Kurum bir önceki raporda 2024 yılı büyüme beklentisini yüzde 3 olarak açıklamıştı. Güncel raporda bu tahmin aşağı yönde revize edildi.

ABD ekonomisi için 2023 yılı beklentisi yüzde 2,4, 2024 yılı beklentisi yüzde 1 ve 2025 yılı beklentisi yüzde 2 olarak açıklandı. Bu yıl için beklenti yüzde 1,9’dan yüzde 2,4’e çıkarıldı.

Euro Bölgesi’ne dair bu yıl için büyüme öngörüsü yüzde 0,7, gelecek yıl için yüzde 1,1 ve 2025 yılı için yüzde 1,7 olarak belirlendi.

Büyüme hızındaki düşüş ve enflasyonun faiz indirimlerini yaklaştırması nedeniyle ABD 10 yıllık getirilerinin, 2024 yılında yüzde 4 civarındaki uzun vadeli dengeye gerilemesinin beklendiği açıklandı.

“Enflasyonun çoğu G-20 ekonomisinde 2025 yılı sonuna kadar hedefe geri dönmesini bekliyoruz.” denilen açıklamada, iklim veya jeopolitik olayların, enerji ve gıda fiyatlarındaki ani artışlardan kaynaklanan dalgalanmalara yol açabileceğinin altı çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu