Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Duyurdu: Türkiye için Sürpriz Enflasyon Tahmini Geldi!

ABD'li dev yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye'de 2024 yılı sonunda enflasyonun yüzde 30 civarında olmasını beklediğini duyurdu. Detaylar haberin devamında;
Goldman Duyurdu: Türkiye için Sürpriz Enflasyon Tahmini Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e revize etmesi ve ülkedeki 17 bankanın not görünümünü “pozitif”e yükseltmesi sonrasında küresel kurumlardan Türkiye ekonomisine yönelik olumlu raporlar gelmeye devam ediyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının ardından uluslararası büyük bankalar da Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerini iyimser yönde revize etmeye başladı. Bunlardan birisi de Goldman Sachs oldu. ABD’li yatırım bankası, Türkiye’de 2024 yılı sonu itibarıyla enflasyonun yüzde 30 civarında olmasını beklediğini açıkladı.

Enflasyon Tahmini: Yüzde 30’un Biraz Altında

Bankanın değerlendirmesinde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) parasal büyüklüklerin büyümesini kısıtlama hızı göz önüne alındığında, enflasyonun beklenenden çok daha hızlı düşebileceği, yüzde 42,6 olan konsensüse kıyasla yıl sonu enflasyonunun yüzde 30’un biraz altında tamamlanabileceği ifade edildi.

Goldman Sachs Group Inc. ekonomistlerinin bu iddiasının, hızlı fiyat artışlarının olduğu dönemlerde enflasyonu tahmin etmek için “en kullanışlı göstergenin faiz oranları veya ekonominin çıktı açığı değil, para büyümesinin” olduğu fikrine dayanıyor.

Goldman, bunu göz önünde bulundurarak Türkiye enflasyonunun bu yılı, yüzde 30’un “biraz altında” tamamlayacağını tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bu tahmin, Bloomberg tarafından derlenen tahminlerin en düşük seviyesi ve Türkiye’deki para otoritesinin tahmininden 6 puan daha düşük olmasıyla dikkat çekmiş durumda.

TCMB’nin Faiz İndirimleri için Tahmin de Geldi

Goldman, Merkez Bankasının Ocak ayında faiz oranlarını 250 baz puan daha artırarak yüzde 45’e çıkaracağını ve “lira üzerinde aşırı baskı yaratmadan” yıl ortasından itibaren faiz indirimine başlayabileceğini de belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın